Yatırım yapmaya başla!

S&P Analisti Türkiye’nin Kredi Notunda İndirim Tehlikesi Olmadığını Söyledi

S&P analisti, Türkiye’nin şu anki durumuna göre kredi notunun indirilmesi konusunda bir tehlike olmadığını belirtirken, dolar kuru bu haber sonrasında 5,55 liraya geriledi.
S&P Analisti Türkiye’nin Kredi Notunda İndirim Tehlikesi Olmadığını Söyledi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P) EMEA Direktörü ve Analisti Frank Gill, Türk lirasının değer kaybetmesinin bankalar ve şirketler için çok kötü bir haber olacağını söyledi. Türkiye’nin IMF’ye ihtiyacı olmadığını belirten Gill, kredi notunda herhangi bir indirim tehlikesinin bulunmadığını ifade etti.

Kıdemli analist, şu an Türkiye için en büyük sorunun TL’ye olan güvenin yeniden nasıl sağlanacağı olduğunu belirtti.

Türk bankacılık sektörü hakkında değerlendirme yapan Gill, şu anki şartlara bakılarak Türk özel sektörünün borç çevirmenin üstesinden gelebilecek durumda olduğunu yorumladı.

Türk lirasındaki değer kaybının devam etmesinin Türk şirketleri ve bankalar için oldukça kötü bir haber olduğunu ifade eden Gill, Türkiye’nin bilançosunda genişlemenin devam etmesi halinde endişelerin artabileceğini ancak kredi notunun indirilmesi konusunda bir risk bulunmadığını dile getirdi.

S&P Global Ratings analistleri tarafından yapılan ankette, Türkiye’nin bir IMF programına ihtiyacı olmadığı sonucu çıktı.

S&P Global Ratings analistleri tarafından hazırlanan ve Türkiye, Rusya, Orta ve Doğu Avrupa hakkında görüşlerin paylaşıldığı ankete katılan katılımcılar, Türkiye’nin IMF’ye ihtiyacı olmadığı konusunda fikir bildirdi. Ankete katılanların %50,8’i Türkiye’nin içerisinde bulunduğu ekonominin üstesinden gelecek yapısal bir reform uygulaması ve bankaları yeniden finanse etmesi halinde IMF’ye gerek duymayacağını bildirdi.

%34,4 oranında katılımcı ise kur üzerindeki baskının kaçınılmaz olduğunu, yıl sonundan önce IMF programına ihtiyaç duyulacağını bildirdi. Katılımcıların %14,8’i ise; kısa vadede Türkiye’nin esnekliğinin, direncinin olduğundan küçük görüldüğüne, ekonominin dibe vurduğuna be bankaların yeterli tamponları bulamadığına inandığını ifade etti.

Dolar 5,55’e gerilerken, BIST 100 Endeksi 98 bin puan üzerini gördü.

Yurt içi piyasalarından da kısaca bahsedecek olursak, dolar güne 5,63’ten başladıktan sonra yön arayışına girdi ve öğleden önceki işlemlerde dar aralıkta seyretti. S&P analistinin Türkiye’nin kredi notunda bir tehlike olmadığını belirtmesinin ardından düşüşe geçen Dolar/TL 5,55’e kadar geriledi.

Bir diğer haber ise Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ve Uluslararası Finans Kurumu’ndan geldi. Söz konusu kurumlar Türkiye’deki bankaların kötü varlıklarına yatırım kararını bildirdi. Dolar bu iki haberle düşüşe geçerken, Borsa İstanbul kazançlarını artırdı. BIST 100 Endeksi gün içi en yüksek 98.337 puanı gördü ve kapanışı da bu seviyeden yaptı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum