Yatırım yapmaya başla!

S&P Türkiye’nin Kredi Notunu B+ Yaparken Görünümünde Değişikliğe Gitmeyerek “Durağan” Bıraktı!

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor's (S&P) Türkiye'nin kredi notu ve görünümüne ilişkin açıklama yaptı.
S&P Türkiye’nin Kredi Notunu B+ Yaparken Görünümünde Değişikliğe Gitmeyerek “Durağan” Bıraktı!

Türkiye’nin Rusya’dan aldığı S-400  hava savunma sistemlerinde asıl merak edilen konu ABD’den gelecek yaptırımlardı. S&P’nin Türkiye’nin Ülke Notu Analisti Maxim Rybnikov, ABD tarafından Türkiye’ye uygulanacak olası yaptırımları ve sonuçlarını değerlendirmişti.

ABD merkezli uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P analisti geçtiğimiz günlerde S-400 konusunda uygulanacak yaptırımların bankacılık sektörünü hedef alması halinde Türkiye’nin kredi notunun bundan etkileneceğini açıklamıştı.

Bugün edinilen bilgiye göre S&P, Türkiye’nin kredi notunu B+ olarak güncellerken, görünümünde herhangi bir değişikliğe gitmeyerek “durağan” olarak belirledi.

Görünümde Değişikliğe Gitmeyerek Durağan Olarak BelirlediEkonomistler kuruluştan herhangi bir değişiklik beklemiyordu. Kuruluş Türkiye’nin yabancı para cinsinden kredi notunu B+ seviyesine teyit etti. Ülkenin not görünümü ise aynı kaldı. Bununla birlikte S&P Türkiye ekonomisinin 2020 yılında %3 seviyesinde büyüyeceğini tahmin ediyor.

Kuruluştan gelen açıklamada göre bölgesel güvenlik riskleri, ABD ve AB ile ilişkilerin bozulma ihtimali dahil olmak üzere bunlarla birlikte farklı jeopolitik risklerin devam ettiğine işaret edildi. Ayrıca yapılan değerlendirmede artış gösteren dış refinansman risklerine dikkat çekildi.

Fakat kuruluşa göre Fed’in izlediği para politikasında gevşeme politikası gelişmekte olan piyasalara sermaye akışı destekliyor ve böylelikle acil baskıların engellenmesine imkan tanıyor. Ayrıca kuruluş Şubat ayında yaptığı değerlendirmede Türkiye’nin kredi notunu yine B+  ve görünümünü de aynı şekilde durağan olarak açıklamıştı.

S&P açıklamasında Türkiye’de ekonomik istikrara kavuşma yönünde işaretlerin bulunduğunu belirtti. Bununla birlikte kuruluş geçmişteki yüksek büyüme oranlarına ulaşılmasını beklemiyor.

Türkiye'de Ekonomik İstikrara Kavuşma Yönünde İşaretler BulunuyorKuruluşa göre Türkiye şu anda ekonomiyi ayarlama sürecinde. Bununla birlikte 2019’da Gayri Safi Yurt İçi Hasıla’da (GSYİH) %0,5 daralma, gelecek yıl için ise %3 genişleme bekliyorlar.

Türkiye’nin enflasyon tahminlerine yönelik değerlendirme de yapan S&P, bu yıl için enflasyon oranının %15,2, 2020 yılı için %11,2 ve 2021 için ise %9 seviyesinde olabileceğini öngördü. Ayrıca ülkedeki işsizlik oranının da bu yıl %12,9’a, 2020’de %11,8’e ve 2021’de de %10,8’e gerileyebileceğini tahmin etti.

Kuruluş, Türkiye’nin ekonomideki güveni artırmayı amaçlayan şeffaf bir program getirmesi ve bunu başarıyla uygulaması durumunda ülkenin kredi notunu yükseltebileceğine işaret etti. Öte yandan bundan önce Türkiye’nin kredi notunda değişiklik yapan kuruluşlar Fitch Ratings ve Moody’s olmuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum