Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

S&P Rusya’ya Çöp Notu Verirken Ukrayna’yı Düşürdü

S&P, Ukrayna işgali nedeniyle Rusya'nın notunu çöp statüsüne düşürdü. Ukrayna'nın notunda da aşağı yönlü revizyonlar yapıldı. İşte detaylar;
S&P Rusya’ya Çöp Notu Verirken Ukrayna’yı Düşürdü
Yorum

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu (S&P), Rusya’nın notunu çöp seviyesine indirirken Ukrayna’nın notunu düşürdü. Moody’s de Ukrayna işgali nedeniyle sert yaptırımlar ve kınamalarla karşılaşan Rusya için çöp uyarısında bulundu.

Reuters’ın haberine göre S&P, Rusya’nın uzun vadeli döviz kredi notunu ‘BBB-‘den ‘BB+’ya indirdi. Aynı zamanda yaptırımların makroekonomik yansımaları konusunda netlik kazandıktan sonra notu daha da düşürebileceği konusunda uyardı.

Açıklamada; “Bize göre, bugüne kadar açıklanan yaptırımlar, Rus bankacılık sektörünün uluslararası ticaret için bir finansal aracı olarak hareket etme kabiliyeti üzerinde önemli olumsuz sonuçlar doğurabilir” dendi. S&P Ukrayna’nın notunu da ‘B’den ‘B-‘ye indirdi.

Rusya şu anda Moody’s tarafından Baa3 “yatırım yapılabilir” notuna ve Fitch’den eşdeğer bir BBB- derecesine sahipken bu ülkenin düşük borçluluğu ve yaklaşık 650 milyar dolarlık döviz rezervinden kaynaklanıyor. Ancak bu durum, yapılacak bir not revizyonuyla değişebilir.

Moody’s bu durumu şöyle açıkladı:

“Notları, indirim için incelemeye alma kararı, uygulanan ek ve daha ağır yaptırımların Rusya’nın kredi profili üzerindeki olumsuz etkilerini yansıtıyor.”

Moody’s, kararında çatışmanın ölçeği ve batı yaptırımlarının şiddetini hesaba katacağını söyledi. Aynı zamanda Rusya’nın önemli döviz rezervlerinin yeni yaptırımlardan ve uzun süren çatışmalardan kaynaklanan aksamaları ne kadar hafifletebileceğini de tartacağını bildirdi.

Moody’s, Ukrayna’nın halihazırda düşük olan “B3” notunu bir indirim için incelemeye alırken Fitch Ratings Ukrayna’nın notunu üç kademe indirerek “B”den “CCC”ye çekti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu