Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

S&P Rusya’nın Döviz Notunu Seçici Temerrüde Düşürdü

Ukrayna işgali nedeniyle uluslararası yaptırımlarla karşılaşan Rusya'ya seçici temerrüt güncellemesi geldi. İşte detaylar;
S&P Rusya’nın Döviz Notunu Seçici Temerrüde Düşürdü
Yorum

Mart ayının başlarında Rusya’nın notunu bir hafta içinde iki kez art arda düşüren S&P, kısa süre sonra da Ukrayna’yı işgali nedeniyle ülkedeki ticari faaliyetlerini durdurma kararı aldı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), bugün yeni güncellemesiyle gündeme geldi.

Buna göre S&P, Moskova’nın yabancı borçlulara olan taahhütlerini yerine getiremeyeceği ve buna istekli olmayacağı yönünde riskin artması nedeniyle Rusya’nın döviz notunu seçici temerrüde düşürdü.

S&P’den Rusya’ya Seçici Temerrüt Güncellemesi

S&P, seçici bir temerrüt derecesine borçlunun belirli bir konuda veya yükümlülük sınıfında seçici olarak temerrüde düştüğü ancak diğer konular veya yükümlülük sınıflarına ilişkin ödeme yükümlülüklerini zamanında yerine getirmeye devam edeceğine inandığında karar verir.

Yapılan son açıklamada da kuruluş, Rusya’nın Pazartesi günü dolar cinsinden Eurobondlar için kupon ve anapara ödemelerini ruble olarak yaptığını anladığını söyledi.

Şu anda yatırımcıların bu ruble ödemelerini başlangıçta vadesi gelen tutarlara eşdeğer dolara çevirebilmesinin veya hükümetin bu ödemeleri 30 günlük ödemesiz bir süre içinde dönüştürmesinin beklenmediğini bildirdi.

Aynı zamanda kurum, Rusya’ya yönelik yaptırımların muhtemelen önümüzdeki haftalarda daha da artırılacağını ekledi.

Artacak yaptırımlarının Rusya’nın yabancı borçlulara karşı yükümlülüklerinin şart ve koşullarını yerine getirme konusundaki istekliliğini ve teknik yeteneklerinin engelleyeceği eklendi.

Bu arada Rusya Perşembe günü, ülkenin alacaklılarına ödeme yapmak için mümkün olan her şeyi yapacağını duyurdu.

Ancak Rusya’nın uluslararası tahvillerindeki yatırımcıların, ülkenin temerrüde düşmesi durumunda paralarını geri almak için giderek daha belirsiz bir yolla karşı karşıya olduğu konusunda uyardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu