Yatırım yapmaya başla!

S&P Merkez Bankası’nın Bağımsızlığını Yorumladı

S&P Merkez Bankası’nın Bağımsızlığını Yorumladı

S&P Türkiye Baş Analisti Frank Gill, Türkiye’de tarım sektöründe kapsamlı reformların uygulanması ile enflasyonla mücadelede büyük katkı sağlayabilir dedi. 8 Mayıs tarihinde Türkiye’nin yabancı para cinsinden notunu BB+ ve not görünümünü negatif olarak kaydetti. Not görünümünü teyit eden analist, yorumlarını paylaştı ve merkez bankasının bağımsızlığının zarar gördüğünü dile getirdi.

2015 yılının sonu itibariyle enflasyonun % 7 seviyesine gelmesini öngördüklerinden bahsetti ve “temel senaryomuzda enflasyonun önümüzdeki yıllarda kademeli olarak azalması var. Türkiye’de enflasyonun 2016 yılında yaklaşık % 6,4’e gerilemesini ve orta vadede %6,0 – 6,5’te kalmasını öngörüyoruz” dedi. Türkiye’de sepet enflasyonuna gıda sektörünün katkısının % 24 olduğunu vurguladı ve tarım sektöründe yapılacak reformların enflasyonla mücadelede önemli bir katkı olacağını belirtti.

Başkanlık sistemi tartışmalarına da yorum yapan Gill, S&P’nin 128 ülkeyi derecelendirdiğini belirterek, yasaların tarafsız uygulandığı ülkelerin yıllar boyunca daha yüksek ve daha az oynak bir ekonomik büyüme kaydettiğini söyledi. Türkiye’de uygulanan para politikasının diğer gelişmekte olan ülkelere kıyasla daha az etkin olduğuna dikkat çekti. Bu şekilde de merkez bankası bağımsızlığının önemini vurguladı.

FED’in faiz artışı ve para politikasının Türkiye üzerindeki olası etkileri de değerlendirildi. Frank Gill’e göre FED’in politika duruşundan çıkmaya başlaması ile Türkiye’de kurda oynaklık beklemenin gerçekleri yansıtacağını dile getirdi. FED’in politikalarının özellikle gelişmekte olan ekonomileri etkileyeceğine işaret etti.

S&P Türkiye Baş Analisti Frank Gill, Türkiye’nin geçtiğimiz yıl iyi bir ihracat performansı gösterdiğini belirtti. Sözlerine, “Bence Türkiye için bir fırsat da özellikle ihracat tarafında İran. Temel senaryomuzda İran’a karşı uygulanan yaptırımların sadece çok kademeli bir şekilde kaldırılacağını düşünüyoruz. Fakat İran Türk ihracatçıları için önemli bir pazar. Eğer İran dışarı açılırsa, bunun Türkiye’ye faydalı olacağını, özellikle cari açığa ve rekabetçiliğe katkıda bulunmasını bekliyoruz. Bunu izleyeceğiz” dedi.

Merkez bankasının bağımsızlığını değerlendiren Gill, merkez bankası üzerinde bulunan baskının arttığını gördüklerini söyledi. Bu baskıların ise merkez bankasına zarar verdiğini ve uyguladığı politikaların başarısını etkilediğini belirtti.

S&P Türkiye Baş Analisti Frank Gill’in açıklamalarında önce çıkan başlıklar şu şekilde özetlenebilir:

  • Hükümet tarım sektöründe reformlara ağırlık verirse, enflasyon anlamında önemli bir yok katedilebilir.
  • FED politika duruşundan çıkmaya başlarsa, Türkiye’de dolar/TL kurunda oynaklık beklemek gerektiği.
  • Türkiye’de manşet enflasyonunun büyük kısmının sorumluluğunun yüksek ve oynak gıda fiyatları nedeniyle artan yapılan enflasyon olduğu.
  • Türkiye’de öngörülen bir numaralı riskin, ödemeler dengesi şokudur.
  • Türkiye’de para politikası yapısı diğer gelişmekte olan ekonomilere kıyasla daha az etkindir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum