Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

S&P Kriptodaki Düşüşün Geleneksel Finanstaki Etkisine Değindi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P), son günlerde kriptodaki düşüşün finans piyasaları üzerindeki etkisini masaya yatırdı.
S&P Kriptodaki Düşüşün Geleneksel Finanstaki Etkisine Değindi
HABER GİRİŞ

Kripto para piyasası bu hafta boyunca tarihinin en sert düşüşlerinden birine tanık oldu. Bitcoin 26.000 dolar seviyelerine geriledi ve Aralık 2020’den bu yana en düşük seviyeye ulaştı.

Bu durum derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s’un da (S&P) dikkatini çekmiş durumda. Kurumdan yapılan açıklamada, kripto paralardaki düşüşün zamanlı bir uyarı olduğu kaydedildi.

S&P, bu düşüşün geleneksel finans piyasaları ve makroekonomi üzerinde önemli bir etkisinin olmayacağı kaydedildi. Stablecoin’ler de dahil olmak üzere piyasa genelindeki bu geri çekilmeyle ilgili, kripto varlıkların sistematik olarak önem taşımadığı belirtildi.

S&P kripto para piyasasındaki büyüme devam ettikçe, gelecekteki dalgalanmaların etkisinin daha farklı olabileceğine dikkat çekti.

Piyasa için Düzenleme Beklentileri Artıyor

Açıklamada kripto varlıkların sert dalgalanmalar yaşayabilceğine yer verilirken, bu durumdan küçük yatırımcıların daha fazla etkilendiği ifade edildi. Piyasadaki yüksek oynaklık nedeniyle, düzenleyici baskı için zemin oluştuğuna yer verildi.

GCM Yatırım Banner

S&P, kripto varlıkların büyümeye devam edeceğini düşünüyor ve geçen zaman ieçrisinde geleneksel finans sistemi ile bağlantılarının da derinleşeceğini bekliyor. Bu durumun finansal istikrar üzerindeki endişeyi artırması beklenirken, düzenleyici adımların daha sonraki düşüşlerin boyutunda rol oynayacağı belirtildi.

Bir başka kredi derecelendirme kuruluşu Fitch tarafından yapılan açıklamada, stablecoin’lere yönelik düzenleme beklentisinin artacağı belirtilmişti. Bu varlıklara olan güvenin zedelenmesinin, kripto para piyasası ve dijital finans dünyası için risk oluşturduğu belirtiliyor.

UST Olayı Endişeyi Artırdı

Terra ekosisteminin stablecoin’i olan TerraUSD (UST) değerindeki düşüş, piyasa genelinde büyük bir dalgalanma yaşanmasına neden oldu. Düşüş ekosisteme ait LUNA tokenin değerinin neredeyse sıfırlanmasına neden oldu.

Bu durum düzenleyiciler arasındaki endişenin artmasına neden oluyor. Son olarak ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, katıldığı bir etkinlikte, stablecoin’ler için düzenleme çağrısı yapmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.