Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

S&P, Vakaların Düşüşe Geçtiği Hindistan Ekonomisinde %10 Büyüme Bekliyor

Derecelendirme kuruluşu S&P Global Ratings Hindistan’ın Covid’den Kaçışı başlıklı raporunda, ekonomi için beklentilerini paylaştı.
S&P, Vakaların Düşüşe Geçtiği Hindistan Ekonomisinde %10 Büyüme Bekliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Hindistan’ın gayrisafi yurt içi hasılası 2020 yılında %23,9 oranında daralarak, ülke tarihinin en sert düşüşünü kaydetti. ABD’den sonra coronavirüs vaka sayısı bakımından ikinci sırada yer alan Hindistan’da ekonominin gelecek yıl hızla toparlanacağı öngörülüyor.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P Global Ratings, Hindistan ekonomisinin 2022 yılında %10 büyüyeceğini tahmin ediyor.
Hindistan Merkez Bankası Tahminleri
Kaynak: RBI

11 milyona yakın virüs vakasının görüldüğü ülkede, salgını durdurmak için konulan kısıtlamalar ekonomiyi teknik durgunluğa soktu. Bu ay başında açıklanan yıllık bütçe verilerinin, ekonomiyi önümüzdeki birkaç yıl içinde %8 büyüme potansiyeline sokacağı öngörüldü. Ancak 2021 yılında %7,7 civarında bir daralma göstermesi bekleniyor.

S&P analistleri tarafından yapılan değerlendirmede, bildirilen günlük vaka sayısında düşüş olması ve hükümet harcamalarının ekonomiyi desteklediği ifade edildi. Ülkenin salgını kontrol alma hızının, kredi notu üzerinde doğrudan etki yaratacağı söylendi.

Hükümet hanehalkını ve işletmeleri desteklemek için finansal teşvikleri devreye soktukça ekonomi toparlanıyor. Ancak bunun uzun vadede bir risk unsuru olduğu ve büyüme üzerinde negatif etki yaratabileceği söylendi.

Gelecek yıl Hindistan ekonomisinde %10 büyüme öngören S&P tahmini, Merkez Bankası’nın beklentilerine paralel yönde geldi. Şubat ayında faiz değişikliğine gitmeyen RBI, GSYİH’nin hem 2021 hem de 2022 yılında %10,5 büyüme göstermesini bekliyor.

S&P’ye göre azalan virüs vakaları ve aşı kampanyaları ekonomi için en büyük itici güç olacak.
Hindistan Covid-19 Tablosu
Kaynak: Worldometer

Hindistan’da Covid-19 nedeniyle şu ana kadar 155 bin insan hayatını kaybetti. Tarihin en büyük aşı kampanyasının başlatılması pandeminin biteceğine dair umutların yeşermesini sağladı. Güncel verilere göre 77 ülkede 173 milyon dozdan fazla aşı uygulandı. 1,4 milyar nüfusa sahip Hindistan’da da ilk etapta 300 milyon insanın aşılanması amaçlanıyor.

S&P raporunda aşıların ekonomiyi toparlamada birincil faktör olduğu ve önümüzdeki birkaç yıl içinde kritik öneme sahip olduğu ifade edildi. Ancak mali teşviklerin geri çekilmesinin toparlanmanın önündeki en büyük risk olduğunun altı çizildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu