Yatırım yapmaya başla!

S&P Global Ratings: FED’in Oran Artırımlarıyla Henüz İşi Bitmedi

Uluslararası kredi değerlendirme kuruluşu S&P Global Ratings, Çarşamba günü faiz oranlarını değiştirmeyen FED hakkında dikkat çekici açıklamalarda bulundu. İşte detaylar;
S&P Global Ratings: FED’in Oran Artırımlarıyla Henüz İşi Bitmedi

Uluslararası kredi değerlendirme kuruluşu S&P Global Ratings, Çarşamba günü faiz oranlarını değiştirmeyen FED hakkında dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Merakla beklenen toplantısının ardından faiz değişikliğine gitmeyerek oranları yüzde 2.25-2.50 aralığında sabit tutan ve bu yıl bir artırıma dair tüm tahminlerini düşüren FED, kararıyla çok konuşulmuştu.

Ne var ki ABD merkezli finansal hizmetler devi S&P Global Ratings, FED’in oran artırımlarıyla henüz işinin bitmediğini savundu. Kurumun Asya-Pasifik ekonomisti verdiği bir demeçte, FED’in kararına ilişkin bu yıl ya da önümüzdeki yılın başlarında bir artış olabileceğini söyledi.

Güçlü Ekonomik Büyüme ve Güçlü iş Gücü Piyasaları Artırım için Yer Bırakıyor

Güçlü Ekonomik Büyüme ve Güçlü iş Gücü Piyasaları Artırım için Yer BırakıyorS&P Global Ratings’ten Shaun Roache, beklenenden daha iyi ekonomik büyüme ve güçlü iş gücü piyasalarının artırım için yer bıraktığını dile getirdi. Nihayetinde Çarşamba günü çıkan karar, önceki Federal Rezerv Açık Piyasa İşlemleri Komitesi’nin önceki tahminlerinden güvercin duruşa geçtiğini açıkça göstermişti.

Keza Komite daha önce 2018’deki 4 artışın ardından 2019’da iki artırım daha yapılacağı yönünde tahmin bildirmişti. Fakat şimdi sadece 3 ay önceki tahminlerini değiştirerek daha fazla artırım yapmadan önce sabırlı kalacağını belirtti. Küresel ekonominin girdiği yumuşak alan göz önüne alındığında ise Roache; “Fed’in işlerin nasıl geliştiğini görmek için verileri izlemek amacıyla duraklaması mantıklı geliyor” dedi.

Küresel Büyüme Endişeleri Biraz Fazla Abartılı

Küresel Büyüme Endişeleri Biraz Fazla AbartılıBununla birlikte S&P Global Ratings analisti, küresel büyümeyle ilgili endişelerin biraz fazla abartıldığını hissettiğini de kaydetti. Derecelendirme şirketi büyümenin bu yıl yüzde 2’nin kuzeyinde bir yerlerde olmasını ve ayda yaklaşık 130 bin civarında iş yaratılmasını bekliyordu.

Roache de bu rakamı, Amerikan ekonomisi için istihdam artışının doğal artışının üzerinde bir rakam olarak değerlendirdi. “Bu işsizlik oranının düşmeye devam edeceği, ücret artışının daha da artacağı anlamına geliyor ve bu da FED’in belki bu yıl ya da belki gelecek yılın başında bir kez daha artırım yapacağı bir senaryo” dedi.

FED’in Oranları Düşük Tutması Gelişmekte Olan Piyasalara Yardım Edecek

FED'in Oranları Düşük Tutması Gelişmekte Olan Piyasalara Yardım EdecekFaiz oranlarını sabit tutma kararının Asya Pasifik bölgesindeki ekonomiler için iyi haber olduğunu aktaran Roache, küresel ticaret büyümesinin yavaşlaması ile Asya ve diğer gelişmekte olan piyasaların yatırım gerektiren iç talebe güvenmesi gerekeceğini vurguladı.

Ve konuyla ilgili düşüncesini şöyle anlattı: “Yatırım genellikle bu ülkeler için daha geniş bir cari hesap açığı anlamına gelir ve yatırım aynı zamanda faiz oranlarına da duyarlıdır. Her iki durumda da düşük ABD oranları bu ekonomilere gerçekten yardımcı oluyor çünkü daha büyük cari işlemler açığı verebilecekleri ve yatırım oranlarını oldukça yüksek tutabilecekleri anlamına geliyor. Bu da muhtemelen yıl ilerledikçe yavaşlayan ihracat büyümesinden dolayı sıkıntı yaşayacak bu ekonomiler için çok yararlı olacaktır.”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum