Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Veri Devi S&P Global, 44 Milyar Dolara IHS Markit’i Satın Alacak

Veri devi olan S&P Global, 2020'nin en büyük anlaşmasına imza atarak 44 milyar dolara IHS Markit'i satın alacak.
Veri Devi S&P Global, 44 Milyar Dolara IHS Markit’i Satın Alacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

S&P Global, finansal bilgilerde giderek daha rekabetçi hale gelen pazarda ağırlığını ortaya koymak için 2020’nin en büyük birleşmesine imza atmaya hazırlanıyor. Veri devi, 44 milyar dolarlık bir anlaşmayla IHS Markit’i satın almayı kabul etti.

4,8 milyar dolarlık borcu içeren mega anlaşmanın, Covid-19 aşıları geliştirmedeki atılımların ekonomik görünümü iyileştirmesinin bir etkisi olarak görülüyor. İyileşmenin, anlaşma yapma faaliyetinin hızlanmasına yardımcı olduğu söyleniyor.

Refinitiv verilerine göre; anlaşmalar Eylül çeyreğinde 1 trilyon dolardan fazla işlemle rekor seviyeye ulaştı.
2020 Yılı Birleşme ve Anlaşma Miktarı
Kaynak: Refinitiv

Anlaşmaların çoğu teknoloji ve sağlık gibi koronavirüse karşı dirençli sektörlerde gerçekleşti. Yılın ilk yarısında 500 milyon dolardan küçük birleşmelerin sayısı 374 milyar dolara yaklaşırken, 5 milyar dolardan büyük anlaşmaların 471 milyar doları geçmiş durumda.

İki şirketten yapılan açıklamayla anlaşmanın şartlarına dair bilgiler edinildi. Buna göre; IHS Markit’in her bir hissesinin S&P Global hisselerinin sabit oranlı 0,2838 hissesi ile takas edileceği belirtildi. Anlaşma tamamlandığında ise S&P Global hissedarları tamamen seyreltilmiş olarak birleşik şirketin yaklaşık %67,75’ine sahip olacak. Ayrıca IHS Markit hissedarları yaklaşık %32,25’ine sahip olacak.

S&P Global, ülkelere ve şirketlere borç derecelendirmelerinin yanı sıra dünya çapındaki sermaye ve emtia piyasalarına ilişkin veriler sağlar. 2011 yılında o zamanki üst şirketi McGraw-Hill S&P’yi eğitim işinden ayırarak bağımsız bir işletme haline getirmişti.

GCM Yatırım Banner
IHS Markit’in piyasa değeri, Cuma günkü kapanışa göre yaklaşık 36,88 milyar dolar düzeyine ulaşırken, hisseleri yılbaşından bu yana %22,87 değer kazandı.
IHS Markit Hisseleri Performansı
Grafik: Market Watch

Cuma günkü işlemleri %0,30 oranında artıda 92,58 dolardan sonlandıran hisseler, bugün açılış öncesi işlemlerde %6,76 oranında yükselişle 98,77 dolardan işlem görüyor. Şirket, otomotiv ve teknoloji endüstrileriyle ilgili verilerden Jane’s Defense Weekly’yi yayınlamaya kadar uzanan işlere sahip olan IHS’nin, Markit’i yaklaşık 6 milyar dolara satın almasıyla 2016 yılında kuruldu.

Eski kredi tüccarı Lance Uggla tarafından kurulan Markit, finansal varlıklar ve türevler için bir dizi fiyatlandırma ve referans veri sağlıyordu. Finansal bilgi piyasası giderek yoğunlaşırken, satın alma işleminin rekabet bekçileri tarafından yakından incelenmesi tahmin ediliyor.

S&P Global hisseleri ise açılış öncesi işlemlerde %0,99 oranında değer kazanırken, yılbaşından bu yana %25,09 oranında yükseldi. Hisseler Cuma günkü işlemleri %1,04 oranında yükselişle 341,57 dolardan sonlandırdıktan sonra bugün açılış öncesi işlemlerde 344,98 dolarda seyrediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın