Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD İmalat PMI Agresif Faiz Artışlarıyla Kasım’da Azaldı

ABD’de yüksek faizlerin sektörlerdeki talepleri etkilemesinden dolayı imalat PMI düşmeye devam ediyor. İşte detaylar;
ABD İmalat PMI Agresif Faiz Artışlarıyla Kasım’da Azaldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

New York merkezli Amerikan şirketi olan S&P Global, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Kasım ayına ait imalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) endeksini duyurdu. Endeks, mevcut ayda 48,2 seviyesinden 46,3’e düştü. Aylardır devam eden daralma ve 50’nin altında gelen endeksler, ABD’deki sektörlerde daralma olduğunu gösteriyor.

ABD Merkez Bankası’nın (FED) 1980’den bu yana uyguladığı en agresif faiz artışları, ülkedeki talebin azalmasında da etkili oldu. FED’in enflasyonu düşürmek için aldığı faiz kararları sektörlerde ve piyasalarda karşılık buluyor.

Raporda, dördüncü çeyrekte talep koşullarının kötüleştiği ve en keskin düşüşlerden birinin gerçekleştiği paylaşıldı. Enflasyon ve faiz oranlarından dolayı müşterilerin siparişlerini ertelediği ifade edildi.

Verilere göre yeni siparişler 49,2’den 46,4’e azaldı. Bu istatistik Mayıs 2020’den bu yana en düşük seviye olarak kaydedildi. Şirketlerin talepleri artırmak ve müşterileri cezbetmek için bazı tavizler verdiği ve indirim kampanyaları yaptığı kaydedildi.

S&P Global’den Baş Ekonomist Chris Willamson konuyu değerlendirerek şirketlerin sıkılaşan finansal koşullar, artan yaşam maliyetleri, borçlanma maliyetleri ve ekonomik belirsizlikler gibi sorunlardan olumsuz etkilendiğini belirtti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.