Yatırım yapmaya başla!

S&P, Açığın Azalması Durumunda Brezilya’nın Kredi Notunu Yükseltebilir

S&P Global Ratings, açığında bir azalma olması durumunda Brezilya’nın ülke kredi notunu yükseltebileceğini söyledi.
S&P, Açığın Azalması Durumunda Brezilya’nın Kredi Notunu Yükseltebilir

Firmanın ülkedeki baş analisti bugün yaptığı açıklamada, S&P’nin Brezilya’nın kredi notunu yükseltebileceğini söyledi. Brezilya’nın açığında bir GSYİH yüzdesi olarak azalmanın onaylanması durumunda ülkenin değerlendirmesinin yukarı yönlü revize edilebileceğini aktardı.

S&P Global Ratings analisti Livia Honsel, Güney Amerika’nın en büyük ekonomisinin 2015 yılında kaybettiği yatırım notunu geri almak için borcun azaldığını, daha yüksek büyüme oranlarını ve devam eden yapısal reformları görmesi gerektiğini belirtti. Zaman çizelgesi vermeden bunu başarmanın zaman alacağını da aktardı.

S&P, Brezilya’nın döviz borcunu BB- olarak değerlendiriyor ki bu yatırım derecesinin üç çentik altında.

S&P Brezilya Kredi Notu Brezilya’nın kamu sektörü açığı Ekim ayına kadarki 12 aylık dönemde GSYİH‘nin yüzde 1.27’sine geriledi ki bu bir yıl içindeki en düşük seviyeydi. S&P analisti Honsel; “Eğer bu açık azalması sonraki çeyreklerde teyit edilirse, durum bizi notu BB olarak revize etmeye yönlendirebilir” dedi.

“Notu yükseltmenin bir başka nedeni de büyümeyi daha güçlü bir şekilde hızlandırmak ve daha düşük bir net dış borç olacaktır.” ifadelerini de ekledi.

Emeklilik sistemine yapılan revizyonun konvansiyonel olarak onaylanması yatırımcılara iyi bir işaret gönderdiğini belirten analist, yine de daha fazla reform yapılması gerektiğini savundu.

S&P Brezilya Yukarı Yönlü Revizyon Gerekçe Ayriyeten federal harcamaları azaltmaya yönelik yeni kamu sektörü çalışanları için kuralları değiştiren idari reform planlarının gerekli olduğunu vurguladı. Ajans ayrıca bu ayki görünümünü istikrarlıdan pozitife yükseltti. Kurum yukarı yönlü revizyonu için hükümetin mali açığı azaltmaya yönelik tedbirlerin sürekli uygulanmasına atıfta bulunmuştu.

“Daha güçlü iç talep kaynaklı ılımlı büyüme ile birlikte sosyal güvenlik reformunun onaylanması ve mali ve büyüme tedbirlerinde beklenen ilerleme, Brezilya’nın orta vadedeki mali pozisyonunu iyileştirebilir” demişti. Brezilya Senatosu Ekim’de önümüzdeki 10 yıl boyunca hazineye 800 milyar real kazandıracak emeklilik reformunu onaylamıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum