Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

S&P 500, FED’in Faiz İndirimi Beklentilerinin Ortasında Rekor Seviyeye Ulaştı

FED'in bu ay faiz oranlarını düşürmesine yönelik beklentilerin ortasında S&P 500 rekor seviyeler kaydediyor.
S&P 500, FED’in Faiz İndirimi Beklentilerinin Ortasında Rekor Seviyeye Ulaştı
Yorum

Yatırımcılar beklenenden daha zayıf ekonomik veriler açıklanmasının ardından, bu ayın sonunda FED’den faiz indirime potansiyeli üzerine tahminlerde bulundukları için hisse senetlerinde bir miktar yükseliş yaşandı. S&P 500 yüzde 0,2 yükselirken, kamu hizmetleri ve tüketici ürünlerinin iyi performansıyla rekor seviyeye ulaştı.

Dow Jones Sanayi Ortalaması da 56 puan yükselerek, tüm zamanların en yüksek seviyesini kaydetti.

Dow Jones Tüm Zamanların En YükseğiDow Vadelileri, küresel büyümeye yönelik endişelere rağmen yükselişe geçerken, dün S&P 500 endeksi bir rekor daha kırmıştı. Bugün ise yeni bir yüksek seviyeye işaret etti. Nasdaq Kompoziti ise yüzde 0,2 oranında artış kaydetti. Bugünkü işlemler, 4 Temmuz nedeniyle TSİ 20:00’de kapanacak.

ADP ve Moody’s Analytics, ABD’deki özel bordroların Haziran ayında 102 bin arttığını belirtirken, Dow Jones tarafından yapılan ankette beklentiler, 135 bin kişi artışa işaret etmişti. Hayal kırıklığı yaratan veriler, FED’in Temmuz ayı sonunda yapılacak para politikası toplantısındaki faiz indirimi konusundaki durumunu güçlendirdi.

FED, geçen ayki toplantısında ekonomik genişlemenin sürdürülmesi için uygun şekilde hareket edeceğini belirtmişti.

FED Ekonomik Genişleme için Uygun Hareket EdecekFED Başkanı Powell’ın bu yöndeki açıklamalarının ardından para politikasının gevşemesinin kapısı açıldı. Advisors Asset Management Yatırım Sorumlusu Scott Colyer, “Dünyaya bakarken, genel iş göstergeleri bir miktar yavaşlama gösteriyor ve şimdi ABD’de biraz yavaşlama görmeye başladık gibi görünüyor,” dedi.

Colyer, toparlanma sürecinde çok büyük bir merkez bankası olduğunu söylerken, nicel hareketlilik uygulandığını belirtti. Colyer, “FED’in Temmuz toplantısında oranları düşürme şansı neredeyse yüzde 100 oldu. FED’in ABD’deki ekonomik göstergelerin yavaşlamaya başladığını göreceğini düşünüyorum,” ifadelerini kullandı.

Wall Street bu hafta dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ticaret anlaşmasının ardından güçlü bir başlangıç yaptı.

Wall Street Haftaya Güçlü BaşladıS&P 500 bugüne kadar yüzde 1’den daha fazla ve art arda rekorla kapandı. ABD ve Çin, Başkan Donald Trump’ın Pekin ile olan gerilimleri azaltmak için yeni suçlamalar ve kısıtlamaların azaltılması dahil olmak üzere tavizler vermesinin ardından, hafta sonu boyunca ticaret müzakerelerini yeniden başlatmayı kabul etti.

Trump bu sefer de Avrupa Birliği’ne yönelirken, ek tarife tehdidinde bulundu. Şirket haberlerinde ise Tesla’nın ön planda olduğu görülüyor. Rekor teslimat ve üretim rakamları bildiren Tesla, hisselerini yüzde 6’dan fazla artmasını sağladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu