Yatırım yapmaya başla!

S&P 500 Endeksinde Son 8 Yıllık Yükseliş Dizisi Kırılma Gösteriyor

S&P 500 endeksi 2010'dan bu yana görülen yukarı yönlü hareketlerde gevşeme gösterdi. Grafiklerdeki salınım, piyasaları endişelendiriyor.
S&P 500 Endeksinde Son 8 Yıllık Yükseliş Dizisi Kırılma Gösteriyor

Wall Street’teki ağırlıklı yatırımcı kanadı, terse dönen grafikler karşısında pozisyonlarını kapatırken daha uzun vadede yavaş ancak istikrarlı kazanç elde eden firma hisselerine taşıdıkları yorumlanıyor. Grafiklerde görülen “u” dönüşleri piyasalarda endişe yaratıyor.

S&P 500 2013 yılından bu yana yükseliş dizisini sürdürdü ancak son zamanlarda bu görünümü bozdu. Endekste Eylül ayından bu yana %6.1’lik bir gerileme gözlemlendi. Bu harekette AMZN ve Netflix’in rolü kayda değer bir orana sahipti.

Hisse Senedi Piyasalarında Olumsuz Gelişmeler

Hisse Senedi Piyasalarında Olumsuz GelişmelerABD hisse senedi rallisinde yatırımcılar bazı güçlüklerle karşı karşıya. Ekonomik döngüde en iyi günlerin geçmiş olduğu, özellikle 2017 vergi revizyonunun yavaşlamaya yol açtığı düşünülüyor.

Geri çekilmenin katılaşması, yükselen faiz oranları ile sabit getiri kıymetlere yönelinmesi ve yavaşlayan büyümenin şirket karlarını vurması gibi keskin aşağı yönlü hareketi körükleyen gelişmelerin riski artırdığına dikkat çekiliyor.

Ancak diğer taraftan, büyük bir olasılıkta alt yapılarındaki sağlamlık ele alınan şirketlerin getirilerinde hala önemli seviyelerin gözlemlendiği yorumlanıyor. FactSet’e göre S&P 500 şirketlerinde 2010 yılından bu yana kaydedilen en büyük kazançların ardından, 3. çeyrek getirilerinde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %26’lık bir artış gözlemlendi.

Portföy yöneticilerinden ekranlarda görülen bu kırmızı tabloların açık pozisyonlarda olumsuz olabileceği yorumlanıyor. Ancak karlılıkları düşen dolayısı ile hisse senetlerinde gerileme kaydedilen güçlü şirketlere yönelik bir yatırım fırsatının da oluşabileceği belirtiliyor.

S&P 500 Geçen Hafta Pozitif Kapanmıştı

S&P 500 Geçen Hafta Pozitif Kapanış KaydettiS&P 500 endeksinde %0.23 yükselişle hafta 2.736,36 puan seviyesinde tamamlandı. Altyapı %1.32, konut %1.33 ve enerji sektörü %1.06 yükseliş kaydetti. Telekomünikasyon %0.38, tercihli tüketim malları %0.54 ve IT sektörü %0.09 geriledi.

Seans sonrası bilanço açıklayan ve bir sonraki çeyrek için 3,4 milyar dolar beklenen gelirin 2,7 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmesini öngördüğü açıklamasında yer veren Nvidia %19.09 değer kaybıyla günü 164,43 dolar seviyesinde tamamladı ve endekste en fazla değer kaybeden hisse olmuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum