Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sözleşmeli Besicilere Yapılacak Destek Ödemeleri Açıklandı

Sözleşmeli besiciliğin desteklenmesi kapsamında yetiştiricilere karkas ağırlığına göre yapılacak ödeme miktarı ve şartları belirlendi. İşte detaylar...
Sözleşmeli Besicilere Yapılacak Destek Ödemeleri Açıklandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Sözleşmeli Besiciliğin Desteklenmesine İlişkin Karar Resmi Gazate’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kararda, Et ve Süt Kurumu (ESK) tarafından besicilere karkas ağırlığına göre destek ödemesi yapılacağı belirtildi.

Söz konusu kararın amaçları şu şekilde açıklandı: Kırmızı et üretiminin sürdürülebilirliğinin sağlanması, mevcut besi işletmelerinin atıl kapasitelerinin üretime kazandırılması, üreticinin girdi tedarikinin önceden planlanması ve sektöre model teşkil etmesi.

Karar yayımlandığı tarihten itibaren 5 yıl süre zarfında besicilik sözleşmesi yapan yetiştiricilere, ESK tarafından karkas ağırlığı 201-205 kilogram olanlara kilo başına 2,5 TL, 251-300 kilogram olanlara kilo başına 3,5 TL, 301 kilogram ve üzeri olanlara kilo başına 5 TL destek ödemesi yapılacak.

ESK’nin sorumlulukları şu şekilde belirtildi: Sözleşme şartları, sözleşme yapılacak yetiştiricilerin tespiti, kesim, sağlık ve karkas kalitesi kriterlerinin belirlenmesi, duyurulması, uygulanması, takibi ve yaptırımların yerine getirilmesi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Fiyatları Değiştirebilecek

Karara göre sözleşme yapan yetiştiriciler en fazla 200 baş sığır için desteklemeden faydalanabilecek. Kesim anında karkas ağırlığının en fazla 201 kilogram olması gerekecek.

GCM Yatırım Banner

Tarım ve Orman Bakanlığı gerek görürse destekleme birim fiyatlarını değiştirebilecek.

Yapılan destekleme ödemeleri kamu kaynağı niteliğinde yer aldığından hak ediş sahibinin hesabına aktarılmadan önce haciz, icra ve temlik işlemlerine konu edilemeyecek.

Bu kapsamda yapılacak ödeme ESK tarafından oluşturulacak icmal karşılığında tarımsal destekleme bütçesi ödeneğinden yetiştiricilerin hesabına aktarılacak.

Destekten Kimler Faydalanamayacak?

Resmi Gazte’de yayımlanan kararda destekten kamu kurum ve kuruluşları ile bunların iştiraklerinin yararlanamayacağı belirtildi. Bununla birlikte yetiştiriciler, sözleşme kapsamına giren hayvanları için Bakanlık ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarının aynı konuda verdiği desteklerden faydalanamayacak.

Sözleşmeden vazgeçen veya sözleşme şartlarından herhangi birini yerine getirmeyen yetiştiriciler destek alamayacak.

Sözleşmeli Üretim Modellerini Cazip Hale Getireceğiz

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi konuya ilişkin açıklama yaptı. Kırsalın yeniden ayağa kaldırılması, üretimin canlandırılması ve artırılması için kırsalın kalkındırılması gerektiğini söyledi. Bu tür sözleşmeli üretim modellerini cazip hale getirmeyi arzuladıklarını ifade etti. Sözleşmeli üretim modelinin, ülkenin ihtiyacı olan ürünlerin, ihtiyaç miktarı kadar üretilmesine imkan sağlayacağını aktardı.

Bakan, üretim kaynaklarından en üst seviyede faydalanma iradesini,  sürdürülebilirlik ilkesinden taviz vermeden ortaya koyduklarını belirtti. Besicilik gibi stratejik önceliği haiz sektörlerimizde gıda güvenliğinin milli bir mesele olduğuna değindi. Gıda güvenliğinin tedarik ve ekonomik erişim olmak üzere iki temel ayağının bulunduğunu kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.