Yatırım yapmaya başla!

Sözleşmelerde Türk Lirasına Geçişle Doğan Damga Vergisi Sorunu Çözüldü

Döviz ve dövize endeksli sözleşmelerde TL dönemine geçilmeye resmen başlandı. Damga vergisi bunlardan birisi olurken, mini bir torba yasa ile bu sorunun çözüldüğü öğrenildi. İşte detaylar;
Sözleşmelerde Türk Lirasına Geçişle Doğan Damga Vergisi Sorunu Çözüldü

Sözleşmelerde Türk lirasına geçiş dönemi resmen başladı. Dönüşüm kurunun belirlenmesi ve istisna gibi durumların belirlenerek Resmi Gazete’de yayımlanması ile geçiş yapılmış oldu. Ama bununla birlikte bazı sorunlar ve soru işaretleri oluşmaya devam ediyor. Bunlardan birisi de damga vergisi oldu. Yeni sözleşmelerde doğan damga vergisi yükümlülüğü ile ilgili çözümün üretildiği belirtiliyor.

6 Ekim’de yayımlanan Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karar İlişkin Tebliğ’de birçok sözleşmede damga vergisi sorunu ortaya çıktı.

Damga Vergisi Sorunu Çıktı

Bunun nedeni, tüm sözleşmeler yenilenecek ve bu sırada damga vergisi ödemek gerekecek. Verginin kanunla koyulup kanunla kaldırılması söz konusu olduğundan Türk lirasına çevrilecek sözleşmelerden damga vergisi alınmayacak olmasına dair kanun yayımlanmadıkça yeni sözleşmelerden damga vergisi alınacak. Haber Türk’ten Rahim Ak, tebliğ ile damga vergisi istisna tutulamıyor derken, mini bir torba yasa duyumu aldıklarını da söyledi.

Damga Vergisi Hesaplama Aracı için Buraya Tıklayın!

Önemli olan konulardan birisinin de verginin hangi tutar üzerinden alınacağı olurken, normal şartlarda damga vergisi binde 9,48’i oranında alınıyor.

Damga Vergisi Binde 9,48

Yenilenecek olan sözleşmelerde, sözleşme bedelinin binde 9,48’i mi alınacağı, yoksa yeni bir yasa değişikliği ile hiç mi alınmayacağı merak ediliyor. Buna karşın hiç vergi alınmayacağına dair bir yasa çıksa bile Damga Vergisi Kanunu kapsamında bu tip durumlara özel bir madde kendine yer buluyor. Bu maddeye göre sözleşmeler yenilendiğinde eski sözleşme ile yeni sözleşme arasındaki farktan damga vergisi alınacağı ifade ediliyor.

Sözleşme büyüklüğünden gerçekleşmiş kısmın çıkarılması ile geri kalan kısma göre dalga vergisi alınabileceği söyleniyor.

Sözleşmelerle İlgili Mini Torba Yasa

Rahim Ak, eskiden döviz bazında yapılan sözleşme bedelinin dolar kuru üzerinden belirlendiği ve vergisinin de buna göre alındığını söylüyor. Eğer şimdi yapılması beklenen muafiyet giderilmezse yükümlülük artacak ve büyük bir dalga vergisi alınacak. Bir diğer çözümün ise 100 bin dolarlık sözleşmenin 50 bin dolarlık kısmı gerçekleşmiş ve her iki taraf da sözleşme hükümlerini yerine getirmişse vergi kalan tutarın TL karşılığından alınacak.

Yapılan tebliğe değişikliği ile genel olarak ithal edilen ve leasing ile kiralanan makineler devre dışı kalırken, iş makinelerinin TL sözleşme kapsamına alındığı gözlenmişti. Bu durum ağırlıklı olarak inşaat şirketlerinin sözleşme yaptığı inşaat vinçleri kur artışından nasibini almıştı. Şimdi ise vinç sözleşmelerinin TL’ye döneceği böylece inşaatçıların nefes almaları sağlandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum