Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Sözcü Kalın Duyurdu: Başkan Erdoğan, Putin ile Görüşecek

İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yarın Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüşeceğini duyurdu. Kalın’ın konuyla ilgili öne çıkan açıklamaları aşağıda;
Sözcü Kalın Duyurdu: Başkan Erdoğan, Putin ile Görüşecek
Yorum

İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yarın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşeceğini açıkladı. NTV canlı yayınında konuşan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Rusya-Ukrayna savaşının 10. gününde müzakere masasına geri dönülmesi için çağrıda bulundu.

Savaşta en kısa sürede ateşkes kararı alınması için diplomasi trafiğini sürdüren Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile görüşmüştü. Zelenskiy, Erdoğan’ın tutarlı desteğinden dolayı minnettar olduğunu belirtmişti.

Kalın, bugün yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Bu savaş derhal durdurulmalı ve müzakere masasına geri dönülmeli. Cumhurbaşkanımızın yarın Putin ile görüşmesi olacak. Cumhurbaşkanımız yarın Putin’e Türkiye’de görüşme olabileceğini söyleyecek. Biz bu görüşmelerin mutlaka olumlu etkisinin olacağına inanıyoruz. Sahada yaşananları 10 gündür görüyoruz, sivillerden, askeri kayıplardan bahsediyoruz.”

Karadeniz’de, Doğu Avrupa’da, bütün bölgede gerilim yaşandığının üzerini çizen İbrahim Kalın; “Bu tabloyu görüp karar vericilerin makul adımlar atması gerekiyor. Kremlin’den bu yönde gelen mesajları olumlu karşılıyoruz ama somut adım atılması için de daha fazla zaman kaybına tahammülümüz yok. Bu savaşı derhal durdurun, insani koridor oluşturalım. Cumhurbaşkanımızın mesajı bu yönde olacak” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Erdoğan’ın Putin’e görüşmelerin Türkiye’de olabileceğini söyleyeceğini de aktardı.

Dün Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NATO Dışişleri Bakanlar toplantısının ardından yaptığı açıklamada kalıcı ateşkes için çalıştıklarını belirtmişti.

Savaştan önce her iki ülkenin dışişleri bakanının Antalya’ya gelme planı olduğunu anımsatarak; “Ukraynalılar bu savaş ortamında gelebilirler mi bilmiyorum. Rus Dışişleri Bakanı Lavrov da Antalya’ya geleceğini teyit etti. İki tarafı da bakanlar düzeyinde bir araya getirmeyi temenni ederiz.” demişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu