Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Soylu: Konteynerlerde Öncelik Yakınlarını Kaybedenlere Verilecek

Deprem bölgesindeki son duruma ilişkin açıklama yapan Bakan Soylu, konteyner kentler, hasar tespit çalışmaları ve taşınma yardımları hakkında konuştu.
Soylu: Konteynerlerde Öncelik Yakınlarını Kaybedenlere Verilecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından geçen 1 aylık süre zarfında bölgede kalmaya devam afetzedeler için açıklamalarda bulundu. Kahramanmaraş’ta kameralar karşısına geçen Soylu, depremzedelere verilen taşınma yardımları ve konteyner kentlerdeki işleyişe ilişkin bilgi verdi.

Konteyner kentler için planlanan alanların yüzde 70’inin altyapısının tamamlandığını söyleyen Soylu, konteynerler üretildikçe depremzedelerin yerleşimlerinin sağlanacağını ekledi.

Tüm vatandaşların barınma sorunun çözüleceğine işaret ederek, konteyner kentlere yerleştirilecekler arasında öncelik sırasının olduğunu paylaştı.

Depremde yakınlarını kaybeden vatandaşlara öncelik verileceğini belirterek, “Yakınları ahirete irtihal eden vatandaşlarımıza konteyner kentlerde öncelik veriyoruz. Ondan sonra da yaşlılar, engelliler, şehit aileleri ve ardından da devletin uzun süredir yardımda bulunduğu insanları sıralayarak ev sahibi ve kiracılara bir arada konteyner planlaması yaparak devam ediyoruz” dedi.

Vatandaşlar Evlerinin Hasar Durumunu E-Devlet’te Göremeyebilir

15 bin lira olarak belirlenen taşınma yardımı ödemelerinin başladığını söyleyen Bakan Soylu, hasarlı durumdaki evlerinden taşınmak isteyen toplam 129 bin haneye taşınma yardımı yapıldığını açıkladı.

GCM Yatırım Banner

Hasar tespit çalışmalarında sona gelindiğini ancak devam eden depremler ve artçı sarsıntılar nedeniyle çalışmaların kimi alanlarda tekrar yapıldığını paylaştı.

Hasar tespit çalışmalarından elde edilen verilerin e-Devlet üzerinden paylaşılacağını açıkladı. Sistemde eviyle ilgili sonuca ulaşamayan depremzedelerin de olabileceğine dikkat çekerek şöyle konuştu:

“Mekansal Adres Kayıt Sistemi’nde Türkiye’deki tüm evler kayıtlıdır ancak 2018 sonrasında yapılan kaçak binalar kayıtlı değildir. Vatandaşlarımız evini burada görmüyorsa Afet Koordinasyon Merkezleri’ne müracaat etsinler. Vatandaşlarımız bu konuda telaşa, sıkıntıya gerek duymasınlar. Eksik olan varsa anında düzeltilecek. Bu sebeple parası yatmayan varsa, hesaplarına parası yatacak. Bu merkezler her ilçede bunun için kurulmuş durumdadır.” (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.