Yatırım yapmaya başla!

Soyağacı Sorgulama Sistemine Getirilen Çözüm: Kotalı Hizmet!

Geçtiğimiz günlerde E Devlet tarafından hizmete sunulan soyağacı sorgulama sistemine yeni düzenleme getiriliyor. Detaylar haberimizde…
Soyağacı Sorgulama Sistemine Getirilen Çözüm: Kotalı Hizmet!

Bilindiği üzere E-Devlet tarafından insanların geçmiş kuşaklara ait soyağacı bilgilerine ulaşabilecekleri sistem aktif hale getirilmişti. Hizmet büyük ilgi toplamış ve çok kısa sürede binlerce insan E-Devlet’e girip sorgulama yapmıştı.

Ancak E-Devlet yüksek ziyaretçi trafiğini kaldıramamış ve sitenin genelinde erişim sıkıntısı yaşanmıştı. Özellikle gece 02:00 ile 04.00 saatlerinde 200 binden fazla sorgulama yapılması sistemi kilitlemişti. Sıkıntının devam etmesiyle beraber soyağacı sorgulama sistemi geçici süreliğine askıya alınmıştı. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü Sinan Güner’den konuyla ilgili yeni açıklama geldi.

Günlük Sorgulama Kotası Geliyor

Gazete Habertürk’ten Fatmanur Boylu’ya açıklamalar yapan Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü Sinan Güner, geçtiğimiz günlerde hizmete sunulan soyağacı sorgulama sistemine bu kadar yoğun ilgi beklemediklerini dile getirdi.

Gerekli çalışmaların yapıldığını belirten Güner, vatandaşların soyağacı sorgulama sistemini günlük koyulan bir kotaya göre kullanabileceğini söyledi. Güner açıklamasında, “Vatandaşlara hak vermek lazım. Neyle karşılaşacaklarını merak ediyorlar. Vatandaş biraz sabretsin. Anne ve babalarıyla daha fazla konuşup onlara sorsunlar. Biz hizmetimizin arkasındayız. Ne zaman açılacağı ile ilgili net tarih vermek çok zor. Kısa zamanda açılacak” ifadelerine yer verdi.

Aslında Bu Hizmet Yeni Değil

Soyağacı sorgulama sisteminin E-Devlet’te aktif hale getirilmesiyle beraber binlerce insan soy bilgilerini öğrenmek için sisteme hücum etti ancak bu hizmet yeni değil. Bu bilgilere ulaşmak isteyen vatandaşlar nüfus müdürlüklerinden ulaşabiliyordu.

Hizmetin yeni olmadığını ve dilekçe ile bilgi alınabildiğini belirten Güner, “Kanunların el verdiği ölçüde anneanne, dede, torun gibi bilgilere ulaşmak mümkün. Daha önce vatandaş yan soylarını da öğrenmek için dilekçe veriyordu. Yetkililerin bu bilgileri vermesi yasak. İstediklerini alamayan vatandaş münakaşa çıkarıyordu. Bu sorunları çözmek istedik.” ifadelerine yer vererek sistemin asıl amacını açıklamış oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum