Yatırım yapmaya başla!

Sosyal Yardımla Geçinene İş Müjdesi!

Sosyal yardım alarak geçimini sağlayan vatandaşlar için sevindirici bir düzenleme yürürlüğe girdi. Bu kişilere iş hayatında aktif şekilde rol almaları için devlet tarafından iş teklif edilecek. Milyonlarca kişiyi ilgilendiren haberin detayları şöyle...
Sosyal Yardımla Geçinene İş Müjdesi!

Hükümetten milyonlarca kişiye iş imkanı sağlayacak yeni bir düzenleme geldi. Devlet, sosyal yardım alarak geçinen vatandaşları çalışma hayatına yönlendirmek için iş teklifi sunacak. 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle yürürlüğe girecek olan yönetmelik kapsamında; bu kişileri işe alan işverene bir yıl boyunca sigorta desteği verilmesi de yer alıyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, bir süredir üzerinde çalıştığı Sosyal Yardım Yararlanıcılarının İstihdamına İlişkin Yönetmeliği tamamladı. Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmeliğin içeriği şöyle; 18-55 yaş arasındaki, son bir yıl içerisinde en az bir kez sosyal yardım alan vatandaşlar iş hayatına yönelsinler diye bu kişilere iş teklifi yapılacak.

Yeni düzenleme yaklaşık 3 milyon kişiyi ilgilendiriyor. Ancak bunlar arasından; engelliler, yaşlılar, çocuklu kadınlar kısaca çalışamaz durumda olanlar düşürüldüğünde geriye 1.8 milyon kişi kalıyor. Buna göre geçen bir yıllık zaman zarfında, en az bir defa sosyal yardım imkanlarından yararlanan kişiler iş hayatına kazandırılacak. Peki bu imkandan yararlanmak için hangi adımlar izlenmeli?

Öncelikle sosyal yardım alarak geçinen hanede yaşayan kişiler İŞKUR’a kayıt yaptıracak. Bu kişilerin yeterli iş gücüne sahip olması en önemli şart. Daha sonra bu kişilere yetenekleri doğrultusunda mesleki eğitim imkanı sunulacak. İŞKUR, kayıtlı olan kişilere uygun bir iş çıktığında öncelikle onları bilgilendirecek. Ardından da ikamet ettiği yer ve ulaşım koşulları göz önünde bulundurularak iş teklifinde bulunacak.

İş Teklifini 3 Kez Reddedene Sosyal Yardım Yok!

Devlet tarafından iş teklifi yapılan kişi eğer hiçbir haklı gerekçesi olmadan, üç kez reddederse sosyal yardımdan bir yıl süreyle faydalanamayacak. Haklı mazeretler arasında ise; sürekli hasta olmak, okul çağında çocuk veya bebek sahibi olma durumları yer alıyor.

Sosyal Yardım Yararlanıcılarının İstihdamına İlişkin Yönetmeliği’nin diğer bir güzel yanı da işverenler için. Yönetmelik kapsamında yer alan kişileri işe alan işverenler, bir yıl boyunca devletten sigorta prim desteği alacak. Tabi bu destekten yararlanmak için de devlete hiçbir şekilde prim borcunun olmaması gerekiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kariyer kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum