Yatırım yapmaya başla!

Sosyal Medyada Viral Olan Video COVID-19’a Dair Yanıltıcı Bilgiler İçeriyor

Corona virüsünün etkisini gösterdiği şu günlerde sosyal medyada viral olan bir video dikkat çekmeye başladı.
Sosyal Medyada Viral Olan Video COVID-19’a Dair Yanıltıcı Bilgiler İçeriyor

Son birkaç aydır tüm dünya Corona virüsüne karşı yoğun bir mücadele veriyor. Çin’in Wuhan kentinden dünya geneline kısa sürede yayılan virüs her gün binlerce kişiye bulaşmaya devam ediyor. Bugün itibarıyla virüse yakalanan insan sayısı 3.8 milyonu geçmiş durumda. 270 bine yakın kişi ise dünya genelinde Coronavirus kaynaklı olarak hayatını kaybetti.

Virüsün yayılması ile beraber sosyal medya platformları aracılığı ile konuya dair sayısız paylaşım yapılmakta. Facebook, Twitter, YouTube, WhatsApp gibi başlıca mecralarda doğru ya da yanlış çok sayıda bilgiye ulaşmak mümkün.

Şirketler platformlarında yer alan bu içerikleri kaldırmak adına uzun zamandır mücadele ediyor. Ancak her geçen gün yeni viral içerikler ortaya çıkıyor ve insanların yanlış bilgilere maruz kalmasına neden oluyor. Son olarak bir belgesel sosyal medya uygulamalarında kısa sürede viral oldu ve dikkat çekti.

Komplo Teorileri İçeren Video Viral Oldu

Komplo Teorileri İçeren Video Viral Oldu

Uzmanlar insanların doğru bilgi için resmi kurumları takip etmelerini öneriyor. Dünya Sağlık Örgütü ve ülkelerin halk sağlığı birimlerinin paylaştığı bilgiler bu anlamda doğruluk içeriyor. Son olarak ortaya çıkan bir videoda ise Corona virüsü ile alakalı yanlış bilgiler içeren komplo teorilerine yer veriliyor.

Viral olan videoda eski bir tıp uzmanı Judy Mikovits, maske takmanın Corona virüsünün yayılmasını daha kolay hale getirdiğini belirtiyor. Plandemic adlı 26 dakika uzunluğunda olan videoda küresel sağlık sistemine yönelik suçlayıcı ifadeler yer alıyor. Çok sayıda komplo teorisine yer verilen kısa belgeselin bir bölümünde maske takanların salgına daha kolay yakalandıklarına yer veriliyor.

Bununla beraber virüsün laboratuvar ortamında üretildiği ve doğal bir olay olmadığının altı çiziliyor. Uzmanlar ise her fırsatta bu virüsün hayvandan insana mutasyon geçirerek bulaştığını dile getiriyor. Videoda ayrıca salgından dolayı hayatını kaybeden insan sayısının açıklanandan çok daha fazla olduğu iddia ediliyor.

Sosyal Medya Şirketleri Harekete Geçti

Sosyal Medya Şirketleri Harekete Geçti

Sosyal medya şirketleri ise bu gibi içeriklerin insanları yanlış bilgilendirmesi adına harekete geçti. Facebook’tan bir yetkili konuyla ilgili açıklamasında, “Maske takmanın sizi hasta edebileceğini ileri sürmek çok büyük zarara yol açabilir, bu nedenle videoyu kaldırıyoruz.” diye konuştu. YouTube’dan bir sözcü ise asılsız bilgilerin yer verildiği bu gibi videoları kaldıracaklarını ifade etti.

Mikro blog sitesi Twitter ise #PlagueOfCorruption ve #Plandemicmovie hashtaglerini arama sonuçlarından kaldırdığın açıkladı. Şirket ayrıca konuyla ilgili yapılan paylaşımların tamamını güvensiz olarak işaretledi. YouTube’da söz konusu videonun kısa süre içerisinde 4.7 milyon kişi tarafından izlendiği belirtiliyor.

Sosyal mecralarda ilgili video kaldırılmasına rağmen farklı kullanıcılar aracılığı ile yeniden yükleniyor. Geçtiğimiz günlerde 5G’nin Corona virüsünün yayılmasına olumlu etki ettiği yönünde komplo teorileri nedeniyle pek çok ülkede insanlar baz istasyonlarına saldırmaya başladı. Son olarak İngiltere’de konuyla ilgili komplo teorilerinin yayılması ile beraber ülkede 5G tesislerine olan saldırıların devam ettiği açıklanmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum