Yatırım yapmaya başla!

Sosyal Medya Şirketleri için Türkiye’de Yaptırım Süreci Resmen Başladı

Sosyal medya şirketlerinin Türkiye’de temsilcilik açması için gereken süre geçtiğimiz gün itibarıyla sona erdi.
Sosyal Medya Şirketleri için Türkiye’de Yaptırım Süreci Resmen Başladı

Dünyanın dört bir yanında olduğu gibi ülkemizde de sosyal medya milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor. Facebook, Twitter, Instagram, WhatsApp, YouTube, TikTok ve Snapchat olmak üzere çok sayıda sosyal medya şirketi ülkemizde büyük kitlelere ulaşıyor. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz aylarda TBMM’de kabul edilen kanun ile sosyal medya şirketerine belirli yükümlülükler getirildi. Bu yükümlülükler arasında temsilcilik açma zorunluluğu başta olmak üzere pek çok madde bulunuyor.

TBMM’de kabul edilen ve Resmi Gazete’de yayımlanan kanun sonrası BTK tarafından sosyal medya şirketlerine belirli bir süre verildi. Bu süre içerisinde platformların Türkiye içerisinde temsilcilik açmaları gerekiyordu. Bununla beraber belirlenen bildirme yükümlülüklerinin de yerine getirilmesi gerekiyor. BTK’nın tanıdığı süre geçtiğimiz gün itibarıyla sona erdi. Önümüzdeki aylardan itibaren artık şirketlere yaptırımlar uygulanacak.

Tek Temsilcilik Açan VK Oldu

Tek Temsilcilik Açan VK Oldu

Sosyal medya şirketlerine temsilcilik bulundurmaları için gereken süre sona erdi ve önümüzdeki aylardan itibaren çeşiti yaptırımlar söz konusu olacak. Bu yaptırımlar arasında ilk olarak para cezaları yer alıyor. İlerleyen dönemde bant genişliğini düşürmek gibi daha katı yaptırımların uygulanması gündeme gelebilir.

BTK verilen süre içerisinde sadece Rusya merkezli sosyal medya platformu VK’nın Türkiye’ye temsilcilik atadığı öğrenildi. Facebook, Twitter, YouTube gibi sosyal medya devlerinden ise henüz somut bir adım atılmadı.

Konuya ilgili açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Yaman Akdeniz Gazete Duvar’a konuştu. Akdeniz, VK dışında Türkiye’ye temsilci atayan bir şirket olmadığına dikkat çekerek “Henüz resmi kanallardan Twitter ve Google/YouTube açıklama yapmadı. Benzer şekilde TikTok ve Linkedin gibi platformların da ne yapacağı netleşmedi. Facebook bugün itibarı ile gelmeyecek olabilir, Twitter suskun kalabilir. Tüm bunlar önümüzdeki 6 aylık süreçte netleşecek” diye konuştu.

Bu süreçte başka gelişmelerin de olabileceğine dikkat çeken Akdeniz, “CHP’in Anayasa Mahkemesi’ne bu yasanın iptali için başvurduğunu unutmamak gerekir. Kaldı ki, dünya devleri bu yasaya uymazlar ise o zaman hükümet de geri adım atmak zorunda kalabilir.” açıklamasında bulundu.

İlk Etapta Para Cezası Var

İlk Etapta Para Cezası Var

Sosyal Medya Yasası’na göre Türkiye’de henüz temsicilik açmamış şirketler için ilk etapta para cezaları uygulamaya konacak. 5 aşamalı olarak uygulanacak yaptırımlarda ilk aşamada 10 milyon TL, bir ay sonra 30 milyon TL para cezaları uygulanabilecek. Bir sonraki aşamada ise reklam yasakları uygulamaya konacak.

Tüm bu yaptırımlara rağmen temsilcilik atanmaması halinde bant genişliğinin daraltılması söz konusu olacak. İlk etapta yüzde 50 olarak yapılacak daraltma daha sonrasında yüzde 90’a kadar yükseltilecek. Para cezalarının Kasım ayından itibaren uygulamaya konacağı belirtiliyor. BTK ayrıca sosyal medya şirketlerinden veri merkezlerini Türkiye’de tutmalarını istiyor.

Anonim hesapların IP numaralarına bu şekilde ulaşılması amaçlanıyor. Ayrıca belirli paylaşımların doğrudan müdahale ile kaldırılması söz konusu olabilir. Sosyal medya şirketlerinden somut bir adım atılmaması halinde 2021’in bahar aylarında bant daraltmasının uygulanabileceği belirtiliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum