Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Sosyal Medya Şirketleri Para Cezalarının Ardından Reklam Yasağı ile Karşı Karşıya

Yapılan düzenleme gereği temsilcilik açmayan sosyal mecralar için reklam yasağı geldi çattı.
Sosyal Medya Şirketleri Para Cezalarının Ardından Reklam Yasağı ile Karşı Karşıya

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sosyal medya platformları milyonlarca kişiye hizmet veriyor. Bu mecralar reklam gösterimleri aracılığı ile büyük gelirler elde edebiliyor. Bilindiği üzere geçtiğimiz yılın Ekim ayında Türkiye’de sosyal medya şirketlerine belirli yükümlülükler getiren bir düzenleme yürürlüğe girdi.

Bu düzenleme ile günlük trafiği 1 milyonun üzerinde olan sosyal ağ sağlayıcıların ülkemizde ofis açmaları ve temsilci atamaları gerekiyor. Devamında verilerin Türkiye’de saklanması ve yetkili mercilere gerekli durumlarda bilgi verilmesi gibi maddeler de bu düzenlemenin içerisinde yer alıyor.

Düzenlemeye uyum sağlamayan şirketler çeşitli yaptırımlar ile karşı karşıya kalacak. İlk etapta para cezası uygulanacak şirketlere, daha sonrasında reklam yasağı ve bant genişliğinin düşürülmesi gibi daha katı yaptırımlar uygulanabilecek. Halen temsilcilik atamayan sosyal medya devlerine yarın itibariyle reklam yasağı uygulanacak.

Sosyal Medyaya Reklam Yasağı

Sosyal Medyaya Reklam Yasağı

Geçtiğimiz aylarda temsilcilik atamayan sosyal medya şirketlerine ilk etapta 10 milyon TL, sonrasında ise 30 milyon TL para cezası kesilmişti. Bazı şirketler ise bu süre içerisinde ofis açacaklarını duyurdular. Bugüne kadar VK, YouTube, TikTok ve Dailymotion, ülkemizde temsilcilik açacaklarını duyurdular. Ancak dev mecralar Facebook, Instagram ve Twitter’dan halen bu konuda somut bir adım atılmış değil.

Para cezasına rağmen halen düzenlemeye uyum sağlamayan sosyal mecralar için reklam yasağı uygulanacak. Tanınan süre yarın itibariyle doluyor ve bu firmalara reklam vermek engellenecek. Bu yaptırımın sosyal mecralar ile reklam veren küçük ve orta ölçekli şirketleri de olumsuz etkileyeceği belirtiliyor. Düzenleme gereği sosyal mecralar ile şirketler arasında sözleşme yapılamayacak ve reklam bedelinin ödenmesi engellenmiş olacak.

evet

Tüm bu yaptırımlara rağmen Türkiye’de temsilcilik açmayan sosyal mecralar için daha katı uygulamalar söz konusu olacak. Ağ sağlayıcılar 3 ay içerisinde gereklilikleri yerine getirmemesi halinde bant genişliğinin daraltılması ile karşı karşıya kalacak. İlk etapta yüzde 50 oranında bu bu mecralara erişim yavaşlatılacak.

Kararın uygulanmasından sonra 30 gün içerisinde yükümlülüğü yerine getirmeyen şirketlere, BTK tarafından uygulanan bant genişliği daraltması yüzde 90’a kadar artırılabilecek. Şirketler önümüzdeki aylar içerisinde temsilcilik açmayı kabul ederlerse, o güne kadar kendilerine uygulanan cezaların yüzde 75’i affedilecek.

LinkedIn Temsilcilik Açıyor

LinkedIn Temsilcilik Açıyor

Reklam yasağına sayılı günler kala bir sosyal ağ daha Türkiye’de temsilcilik açacağını kabul etti. İş temelli sosyal medya platformu LinkedIn, önümüzdeki günlerde ofis açılacağını bildirdi. Konuyla ilgili açıklama Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan’dan geldi.

Sayan açıklamasında, “Reklam yasağı uygulamasının Resmî Gazetede yayımlanmasına günler kala Linkedin de ülkemize temsilci atayacağını açıkladı.Sosyal ağ sağlayıcılarının temsilci bildirimleri bizi mutlu ediyor. Diğer sağlayıcılardan da aynı hassasiyeti bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Sayan ayrıca reklam yasağının uygulanması sürecinin BDDK, TCMB, VDK ve ilgili kurumlar tarafından hassasiyet ile denetleneceğini, reklam veren şirketlere ise para cezası kesileceğini söyledi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum