Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Sosyal Medya Şirketleri 30 Milyon TL Daha Ceza Aldı

Ekim ayında yürürlüğe giren düzenleme sonrası sosyal medya devleri 30 milyon TL daha ceza aldılar.
Sosyal Medya Şirketleri 30 Milyon TL Daha Ceza Aldı

Sosyal medya günümüzün en etkili iletişim araçları haline gelmiş durumda. Facebook, Twitter, Instagram, YouTube ve TikTok gibi mecralar her gün milyonlarca insana ev sahipliği yapıyor. Bu platformlar tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de büyük ilgi görüyor.

Yapılan araştırmalar Türkiye’nin sosyal medya kullanımında dünyanın üst sıralarında yer aldığını gösteriyor. Bilindiği üzere geçtiğimiz aylarda Türkiye faaliyet gösteren sosyal medya platformlarına yeni yükümlülükler getirilmişti.

Gelen düzenleme günlük trafiği 1 milyonun üzerinde olan sosyal ağ sağlayıcılarına temsilci bulundurma zorunluluğu getiriyor. Geçtiğimiz ay şirketlere tanınan ceza dolmuş ve ilk yaptırım olarak 10 milyon TL ceza kesilmişti. Halen temsilcilik açmayan platformlar Aralık ayının gelmesi ile beraber ikinci yaptırım ile karşı karşıya kaldı.

Sosyal Medyaya Yeni Ceza

Sosyal Medyaya Yeni Ceza

Yapılan düzenleme sosyal medya şirketlerine başta temsilcilik bulundurma olmak üzere pek çok yükümlülüğü getiriyor. Bu adımlar atılmadığı sürece platformlara yeni cezaların gelmesi kaçınılmaz görünüyor. Bloomberg’e konuşan üst düzey bir hükümet yetkilisi, resmi temsilci bulundurma şartının tanınan süre içerisinde yerine getirilmemesi nedeniyle yeni yaptırım uygulandığını belirtti.

Facebook, Twitter, YouTube, TikTok ve Instagram’a ikinci yaptırım olan 30’ar milyon TL’lik ceza kesildiği ifade edildi. Düzenleme yürürlüğe girdiği günden itibaren ülkemizde temsilcilik açan tek sosyal medya platformu Rusya merkezli VK oldu. Temsilcilik atanmaması halinde önümüzdeki ay içerisinde bu platformlara reklam verilmesi yasaklanacak.

Reklam yasağı sonrasında 3 ay daha gerekli adımların atılmaması halinde bu sefer bant genişliği daraltma gibi daha katı cezalar uygulanabilecek. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ilk olarak bu mecraların bant genişliğini yüzde 50 oranında daraltacak. Son noktada ise bu daraltma yüzde 90’a kadar artırılacak. Sosyal medya şirketleri verilen ceza sonrası bir ay içerisinde temsilci atar ve cezayı öderlerse yüzde 25 oranında düşürülecek.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum