Yatırım yapmaya başla!

Sosyal Medya Kullanımınızı Azalttığınızda Kazanacağınız 5 Deneyim

Sosyal Medya Kullanımınızı Azalttığınızda Kazanacağınız 5 Deneyim

Sosyal medyanın iletişim hususunda ne kadar önem taşıdığını hepimiz biliyoruz. Sonuçta; yeni arkadaşlar edinmek, iş ağları kurmak, eğlenmek, öğrenmek ve daha pek çok farklı şey için kullandığımız sosyal medya mecraları, hepimizin hayatında büyük bir yer kaplıyor. Aynı zamanda, yaşamlarımızı bir sürü değişik açıdan olumlu yönde etkiliyor. Peki, hemen hepimizin vakit harcadığı sosyal medya mecralarının bizden alıp götürdüklerini de biliyor muyuz? Daha doğrusu, şöyle söyleyeyim. Aşırı sosyal medya kullanımının hayatımıza verdiği zararın da farkında mıyız?

İnceleyebilirsiniz:
30 Yaşından Önce Öğrenmeniz Gereken 20 Hayat Dersi

Küçükten büyüğe herkesin müdavimi olduğu sosyal medya ağları hiç şüphesiz hayatımızın birer parçası haline geldi. Ve bu parçanın iyi mi yoksa kötü mü olduğu konusu tamamen bize bağlı! Kısacası diyorum ki; çalışanlardan tutun da öğrencilere emeklilerden küçücük çocuklara varana kadar sayısız insanın bağımlısı haline geldiği sosyal medyayı akıllıca kullanmak bizim elimizde. Yani çoğumuz bu gerçeği göremesek de, sosyal medyanın hayatımızı kötü yönde etkilemesinin nedeni sadece ama sadece biziz. Bu iletişim ağlarının yaşamımızı sahteleştirip yüzeyselleştirdiğini söylesek de durumun böyle bir hal almasına biz izin veriyoruz. Günümüzün büyük bölümünü sosyal medya hesaplarımızı kontrol etmekle geçirerek, kendimize hiç vakit bırakmıyoruz.

İş hayatında da kişisel yaşamımızda tam olarak bunu yapıyoruz. Gözümüzü telefonla açıyor, kimden mesaj geldiğine, kimden beğeni aldığımıza, kaç yeni takip isteği geldiğine bakarak güne başlıyor, aynı şekilde de yatağa giriyoruz. Zamanımızı iyi değerlendirmek için bir yerlere seyahat ediyor ancak sosyal medya hesaplarımızda paylaşım yapmak adına fotoğraf çekerek bütün vaktimizi buna harcıyoruz. Diğer bir deyişle, bu sanal dünyayı yaşamımızın odak noktası haline getirerek, kendimize bile bile kötülük ediyoruz. Evet, ne yazık ki pek çoğumuz bu hatayı yapıyoruz. Oysaki akıllı telefonlarımızı elimizden azıcık düşürsek, gözümüzü ekranlardan hayata doğru azıcı çevirsek ne kadar çok şey kaçırdığımız gerçeğini görebiliriz. Uzun lafın kısası, sosyal medya kullanımınızı biraz olsun azaltmanızı öneriyorum. Çünkü bunu yaptığınızda ne kadar çok şey kazanacağınızı siz de anlayacaksınız.

İşte sosyal medya kullanımınızı azalttığınızda kazanacağınız 5 yeni deneyim:

İlk Başta Eksikliğini Hissedeceksiniz!

İlk Başta Eksikliğini Hissedeceksiniz!Evet, sosyal medya hesaplarınızda saatlerce gezinmek yerine daha az vakit harcamaya başladığınızda ilk olarak yaşayacağınız deneyim bu! Yani tam olarak diyebilirim ki; onu özleyeceksiniz. Gün içinde sık sık telefona bakmayı, her sıkıldığınızda insanların paylaşımlarını takip etmeyi, takipçilerinizle paylaşmak adına can alıcı fotoğraflar çekmeyi ve benzer şeyleri yeniden yapmak isteyeceksiniz. Sonuçta; benimsediğiniz her alışkanlık gibi bu alışkanlığınızdan kurtulmak da sizi zorlayacak. Büyük ihtimalle sık sık can sıkıntısı yaşayacak, o sanal dünyada olup biteni öğrenmek için güçlü bir istek duyacaksınız. Ancak ilk günler zor olsa da zamanla sosyal medya bağımlılığından kurtulmaya başlayacak ve bu adımınızın hayatınıza kattığı yeni değerleri görmeye başlayacaksınız.

Ne Kadar Çok Vaktiniz Olduğunu Anlayacaksınız!

Ne Kadar Çok Vaktiniz Olduğunu Anlayacaksınız!Belki siz de sık sık meşguliyetlerinizden dert yanıyorsunuz. İşten arta kalan zamanınızda hiçbir şey yapamadığınızdan şikayet ediyor ya da gün içinde hiçbir işinizi yetiştiremediğinizi söylüyorsunuz. İşte ben de diyorum ki, bu gibi sorunlarınız da sosyal medya kullanımınızı azalttığınızda doğru orantılı olarak azalacak nitelikteler. Tabii siz vaktinizi akıllıca kullanmayı biliyorsanız! Mesela; her gün en az bir saatinizi sosyal medya hesaplarınızda dolaşarak geçirdiğinizi düşünün. Kendinize vakit ayırmak için elinizde kocaman bir 60 dakika olacaktır. Nitekim ikide bir telefonunuza bakmak ya da paylaşım yapmak adına fotoğraf çekmek için bir saatten çok daha fazla vakit harcadığınızı rahatlıkla tahmin edebiliriz. İşte bu nedenle; sosyal medya kullanımınızı azalttığınızda elinizde aslında ne kadar çok vakit olduğunu anlayacağınızı söylüyorum.

Gerçekten Yanınızda Durmak İsteyenleri Göreceksiniz!

Gerçekten Yanınızda Durmak İsteyenleri Göreceksiniz!Gerçek arkadaşlarınızı, yani sadece fotoğraf ya da diğer paylaşımlarınızı değil, sizi gerçekten beğenenleri göreceksiniz. Sanal dünyadan birazcık uzaklaştığınızda sizinle gerçekten görüşmek isteyenleri anlayacak, yorumlara öpücükler, kalpler koyanların aslında sizi ne kadar düşündükleri gerçeğiyle karşılaşacaksınız. Aldığınız beğenilerin, yorumların ya da takip isteklerinin ne kadar yüzeysel veya ne kadar sahici olduğunu görecek, gerçekten yanınızda durmak isteyenlerle vakit geçireceksiniz. Hayatın beğeni sayılarından, kodlardan ibaret olan sevgi gösterilerinden ibaret olmadığını anlayacak, bunlar için değerli zamanınızı harcamanın saçmalıktan başka bir şey olmadığı gerçeğini göreceksiniz.

Kendinize Vakit Ayıramama Nedeninizin Sosyal Medya Mecraları Olmadığını Anlayacaksınız!

Kendinize Vakit Ayıramamanızın Nedeninin Sosyal Medya Mecraları Olmadığını Anlayacaksınız!Evet, sosyal medya kullanımınızı azalttığınızda yaşayacağınız bir diğer deneyim de bu! Hani bir önceki aşamada ne kadar çok vaktiniz olduğunu anlayacağınızı söylemiştim ya. İşte şimdi de diyorum ki, kendinize vakit ayıramamanızın tek nedeninin sosyal medya kullanımınız olmadığını anlayacaksınız. Çünkü sorun sizdeyse, gün içinde bütün teknolojik aletlerden uzak dursanız da, yine de vaktinizi akıllıca harcayamazsınız. Mesela; iş hayatındaki verimsizliğinizin en büyük nedenlerinden biri de sosyal medya bağımlılığınız olsun. Siz bu bağımlılığınızı bıraksanız bile, verimli olmak ve vaktinizi başarılı bir şekilde yönetmek için hiçbir şekilde uğraşmıyorsanız eğer, hayatınız eski düzeniyle devam edecektir. Uzun lafın kısası, kendinize vakit ayıramamanızın nedeni sosyal medya kullanımınız değil. Bunun nedeni sadece ama sadece sizsiniz!

Yaptığınız Şeylerden Gerçekten Keyif Almaya Başlayacaksınız!

Yaptığınız Şeylerden Gerçekten Keyif Almaya Başlayacaksınız!Diyelim ki tatile gittiniz! Günlerinizi nasıl fotoğraf çekerim diye düşünerek değil de etrafınızdaki güzelliklerin farkına vararak geçireceksiniz. Ya da güzel yağmurlu bir günde, sıcacık kahvenizi yudumlarken huzurla dışarıyı seyredecek, o anın resmini çekeceğim diye güzelim kahvenizi soğutmayacaksınız. Arkadaşlarınızla yemeğe çıktığınızda kendinizi sık sık telefona bakmak zorunda hissetmeyecek, anın keyfini çıkarmayı öğreneceksiniz. “Of sıkıldım” diye düşünerek telefonunuza sarılmanın size hiçbir şekilde başarı getirmeyeceğini anlayacak, başınızı ekrandan yukarıya kaldırdığınızda etrafınızda akıp giden hayatın gerçekliğini göreceksiniz. Uzun lafın kısası, sosyal medya kullanımınızı azalttığınızda yaptığınız şeylerden gerçekten keyif almaya başlayacaksınız.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kişisel Gelişim kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum