Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Araştırmalar Sosyal Medyanın Aşırı Kullanımının Depresyona Neden Olduğunu Gösteriyor

Sosyal medya uygulamalarına olan aşırı bağımlılığın depresyona neden olduğu iddia ediliyor.
Araştırmalar Sosyal Medyanın Aşırı Kullanımının Depresyona Neden Olduğunu Gösteriyor

Sosyal medya günümüzün en etkili etkileşim araçlarının başında geliyor. Facebook, Twitter, Instagram, YouTube, TikTok ve Snapchat gibi platformlar her gün milyonlarca kişiye ev sahipliği yapıyor. Bu platformların kullanım oranları akıllı telefonların da yaygınlaşmasıyla sürekli artıyor. Hatta bu platformların yoğun olarak kullanımı pek çok kişi üzerinde bağımlılığı yaratmış durumda.

Bu yıl dünyayı etkisi altına alan koronavirüs pandemisi de sosyal medya kullanımında büyük artışa neden oldu. Sosyal medya platformlarının çoğu, iş fırsatları bulmanızı ve duygularınızı daha iyi bir şekilde paylaşmak için çevrimiçi arkadaşlar bulmanızı sağlıyor. Bu platformların kullanımı çevrimiçi olarak yapılan en yaygın faaliyetlerden biri olarak gösteriliyor.

Raporlara göre, ABD nüfusunun yalnızca yüzde 5’i sosyal medyayı kullanmayı ilginç buluyor. Nüfus 2019’da yüzde 70’e yükseldi ve 2020’de tüm dünyada sosyal medyayı kullanan kişi sayısının 2.6 milyara ulaştığı belirtiliyor. Bazı araştırmalar bu platformlara olan bağımlılığın depresyona neden olduğunu ortaya koyuyor.

Uzmanlar Sosyal Medya Bağımlılığına Karşı Uyarıyor

Uzmanlar Sosyal Medya Bağımlılığına Karşı Uyarıyor

Uzmanlara göre Snapchat, Instagram veya Facebook gibi sosyal medya profillerinden herhangi birinden bildirim alıp almadığınızı kontrol etme sıklığı, ruh sağlığı için ciddi bir tehditle karşı karşıya kalmanıza yol açabilir. ABD’li bilim insanları bir araştırma yaptı ve 120 dakikadan daha kısa bir süre sosyal medya kullanan kişilerin nispeten daha az ruh sağlığı sorunuyla karşı karşıya kaldığı sonucuna vardı.

Bilim insanları, sosyal medya platformlarında günde 5 saatin üzerinde daha aktif olan genç yetişkinlerin, 2 saatten daha az kullanan kişilere göre 2,8 kat daha fazla depresyon yaşama şansına sahip olduğunu belirtiyor. Daha önce yapılan çalışmalarda, sosyal medyanın akıl hastalığına katkıda bulunan faktörlerden biri olup olmadığı hiçbir zaman gözlemlenmemiş ve net bir sonuca varılmamıştı.

Bununla birlikte, birçok bilim insanı, akıl hastalığına neden olan şeyin sosyal medya olup olmadığı konusuna da halen cevap bulmuş değil. Araştırmalar, bir kullanıcının başlangıçta sosyal medyayı daha fazla kullanmaya başladığını ve bunun sonucu olarak depresyonla yüzleşme oranlarının arttığını gösteriyor. Yapılan tüm bu araştırmalara rağmen akıllı telefon kullanımının ve beraberinde sosyal medya platformlarına olan ilginin yükselmeye devam etmesi bekleniyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum