Yatırım yapmaya başla!

Sosyal Fobinizi Daha Korkunç Bir Hale Getiren 5 Alışkanlık

Sosyal Fobinizi Daha Korkunç Bir Hale Getiren 5 Alışkanlık

Öncelikle “sosyal fobi nedir?” onu açıklayarak başlayalım. Aynı zamanda sosyal anksiyet olarak da bilinir. Birçok insan toplum önünde konuşma yapacağı veya yeni biriyle tanışacağı zaman stres ve heyecan yapabilir. Ancak sosyal fobi bu utangaçlık, stres ve heyecan durumundan çok daha fazlasıdır. Sosyal fobisi olan insanlar rezil olma, alay konusu haline gelme ve yargılanma korkusundan uzak durmak için ellerinden geleni yaparlar. Bu durum, çoğu zaman günlük aktivitelerini ve sosyal ilişkilerini aksatabilir.

Utanma, stres ve heyecanlanma gibi duyguları ne kadar yoğun yaşarsanız yaşayın, bir yolunu bularak üstesinden gelmek günümüzde oldukça kolaydır. Aslında bu tamamen kişi de bitiyor. Kişi istedikten sonra bunların hepsine bir çözüm bulabilir. Sosyal fobiye sahip olan insanlar iş görüşmelerinde, toplantılarda ve sunumlarda oldukça zor zamanlar yaşarlar. Bu tarz kişiler, olayları kafalarında binlerce kez canlandırarak ve düşünerek kendilerini iyice strese sokarlar. Bazıları ise kendilerini sakinleştirebileceği yollara başvururlar; ama bu yollar onları daha kötü bir hale de getirebilir.

İşte, sosyal fobinizi daha korkunç bir hale getiren 5 alışkanlık:

1 Sosyal Medyayla Fazla İçli Dışlı Olmak

Sosyal Medyayla Fazla İçli Dışlı OlmakSosyal fobiye sahip insanlar, genelde kaçmak için sosyal medyayı tercih ederler. Fakat bu alışkanlık onları çok daha kötü bir duruma sokabilir. Araştırmalara göre, sosyal medyada çok fazla zaman geçiren insanlar; diğer insanlara göre depresyona girmeye daha fazla meyillilerdir.

Sosyal medya, insanların hayatlarını nasıl yaşadıklarını, neler yaptıklarını görmemizi sağlar. Sosyal fobiye sahip insanlar; bunları gördükçe “ben neden böyle olamıyorum”, “insanlarla neden böyle konuşamıyorum” tarzı şeyler düşünebilir. Bu da kendilerini değersiz ve bir başarısızlık hikayesi olarak görmelerine sebebiyet verebilir.

2 Rahatlamak İçin Sigara İçmek

Rahatlamak İçin Sigara İçmekBazı araştırmalar stresli anlarda yakılan sigaranın, rahatlamak yerine endişe ve panik hali içine soktuğunu gösteriyor. Bu muhtemelen nikotinin vücutta gösterdiği etkilerden bir tanesidir. Aynı zamanda sigara içmek stresli, heyecanlı anlarımızda bizleri de nefes nefese bırakabilir. Çoğu insan sigarayı dertlerinden uzaklaşmanın yolu olarak görse de bunun yerine yapılabilecek olan temiz hava almak veya yürüyüşe çıkmak çok daha etkili olabilir. Bundan sonra endişelendiğiniz de sigara yakmak yerine bunları deneyebilirsiniz.

3 Geç Saatlere Kadar Ayakta Kalmak

Geç Saatlere Kadar Ayakta KalmakGeç saatlere kadar ayakta kalmak, sosyal fobisi olanlar için kötü haber olabilir. Uykusuzluk, beynimizin endişe hissine kapılmasına sebep olabilir. Hele ki bir de sosyal fobi varsa bu durum, başa çıkılması oldukça zor bir hal alabilir. Sosyal fobi olmasa dahi uykusuzluk güne bir gemi enkazı olarak başlanılmasına sebebiyet verebilir. Ayrıca güne negatif başlanılmasına ve gerekli dikkati sağlayamamaya neden olabilir. Evet, arada bir herkesin başına gelebilir; ancak sosyal fobi sahibi insanlar için durum, korkutucu bir aşamaya dahi gelebilir. Bu nedenle; yeteri kadar uyumaya olabildiğince dikkat edilmesi gerekiyor.

4 Yeterince Hareket Etmemek

Yeterince Hareket EtmemekYürüyüşe çıkmak ve spor yapmak sağlığımız için birçok açıdan önemli, depresyondan ve stresten uzak tutmakta da başarılı olduğunu sayarsak hayatımızdan eksik etmememiz gerekiyor. Yalnız ileri seviyede sosyal fobiye sahip olan insanların önce doktorlarına danışması gerekmektedir. Çünkü birçok insanın bulunduğu spor salonuna öyle kendilerince dalmak pek mantıklı olamayabilir. Bu nedenle, önce bir doktor tavsiyesi almak daha iyi olacaktır. Eğer gidilirse de başlangıçta ağırlığa veya makinelere girmek için acele edilmesine gerek yok. Yavaş koşular ve yürüyüşler başta etkili olacaktır. Önemli olan, kalp atış hızını arttırmak ve vücudunuzu hareket ettirmektir.

5 Alkol İçmek

Alkol İçmekAlkolde tıpkı sigara gibi içmeye başladığınızda öncesine göre daha stresli ve gergin hale gelmenize sebebiyet verir. Kesinlikle alkolü kökten bırakmalısınız demiyorum, bu doktorla görüşmeniz gereken bir mevzu. Ancak nerede, ne kadar içtiğinize dikkat etmelisiniz. Eğer yalnızca bir bira içip keyfinize bakmak için içiyorsanız; buyrun!

Sosyal bir ortamda içiliyor ise dikkatli olunması gerekmektedir. Özellikle ne kadar içildiği çok önemlidir. Sosyal fobisi olan kişiler, zaten yargılanmaktan ve rezil olmaktan mümkün oldukça kaçmaya çalışırlar. Ancak fazla içilen alkol sonrası neler olabileceğini siz de biliyorsunuz. Ertesi gün yaptıklarının bir kısmını bile hatırlamaları, ruh hallerini iyice bozabilir. Hatta iyice içe kapanmalarına bile sebep olabilir.

Sosyal fobileri olan arkadaşlarınız varsa eğer elinizden geldiğince yardımcı olmaya çalışın. Sosyal fobiye sahip olmalarının birçok sebebi olabilir. Örneğin; çocukken insanlar tarafından dışlanması veya dalga geçilen kişi olması gibi sebepleri olabilir. Mümkün olduğunca dışarı çıkarmaya, kabalığa karıştırmaya çalışın.

Sosyal fobisi olan arkadaşlar, sohbeti başlatan kişi olmaya çalışın. İlk “merhaba” diyen siz olun. Her zaman kafanızda anlatacak bir iki şey olsun. Sanki her an biri sizden konuşmanızı istermiş gibi. Birkaç nefes egzersizi, yoga tarzı şeyler de deneyebilirsiniz. Önemli olan; sizin bu durumu aklınızda bitirmeniz, sonrasında zaten her şey giderek güzelleşecektir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum