Yatırım yapmaya başla!

Sosyal Çevremin Bütçemi Etkilememesi için Ne Yapabilirim?

“Üzüm üzüme baka baka kararır, körle yatan şaşı kalkar, arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim” gibi atasözlerinin ne kadar doğru olduğunu hepimiz biliyoruz. Sosyal çevremizi belirlerken de bu sözleri aklımızdan çıkarmamamız gerekiyor.
Sosyal Çevremin Bütçemi Etkilememesi için Ne Yapabilirim?

Başarılı olmak için hayatımızda yer vereceğimiz insanları akıllıca seçmemiz gerekiyor. Mesela; zenginlere bir bakın! Onların etrafında hep kendileri gibi maddi durumu iyi olan kişiler var. Keza başarılıların da aynı şekilde! Ve tabii ki başarısızların, kendini hayata yenilmiş gibi hissedenlerin de öyle! Yani kişinin etrafında hep kendine benzeyen birileri olmaktadır. Ya da benzemek istediği birileri! İşte bu nedenle; size maddi durumunuz konusunda farkına varmanız gereken apaçık bir gerçekten söz etmek istiyorum.

Sosyal çevreniz bütçenizi kötü etkiliyor olabilir. Arkadaşlarınızın, annenizin, babanızın, kardeşinizin, kısacası çevrenizdekilerin; hatalı harcama alışkanlıkları yüzünden siz de paranızı doğru yönetemiyor olabilirsiniz. Onları kırmamak için gereksiz yere pahalı olan eğlence anlayışlarına katlanıyor, hatta belki de çevrenizdekilere ayak uydurabilmek için yerli yersiz borca girmek gibi büyük hatalar yapıyorsunuz. Ve bu hatanızın sizi ne kadar zor duruma soktuğunu bilmiyormuş gibi davranıyorsunuz.

Finansal durumunuzun çevreniz yüzünden kötü etkilenmesini istemiyorsanız, etrafınızdakilere “dur” demeyi öğrenmelisiniz. Yapabiliyorsanız onların harcama alışkanlıklarını değiştirmelisiniz. İşte bunun için de hemen aşağıdaki önerilere bakmanızı ve sosyal çevreniz yüzünden cüzdanınızın içinde koca bir kara delik oluşmasını engellemenizi öneririm.

Öncelikle Zaman Geçirdiğiniz İnsanların Özelliklerine Dikkat Edin!

Öncelikle Zaman Geçirdiğiniz İnsanların Özelliklerine Dikkat Edin!Çevrenizdeki insanların bütçenizi üzerinde olumsuz etki yaratmamalarını istiyorsanız, o zaman onların size kattıkları şeylerle, kaybettirdikleri arasında bir kıyaslama yapmalısınız. Mesela; işe arkadaşlarınızdan başlayabilirsiniz. Sürekli olarak görüştüğünüz arkadaşlarınızın para yönetimi konusunda ne kadar başarılı olduğunu düşünebilirsiniz.

Örneğin; kaç tanesi size gereksiz yere para harcamamanız için sık sık uyarı yapıyor? Kaçı “bence bunun için para harcamamalısın çünkü…” gibi sözlerle gerçeği göstermeye çalışıyor? Ya da “hadi bu akşam da parayı şurada ezelim” demiyor? Aynı şekilde partilere akmak ya da hafta sonları için pahalı aktiviteler bulmak yerine ucuz ve akıllıca olanları önünüze sunuyor? Kısacası; çevrenizdeki insanların para alışkanlıklarına bakarak, onların sizi nasıl etkilediği konusunda doğru bir karara varmalısınız derim.

İlgili İçerik: Hafta Sonlarında Yapılan Harcama Hataları ve Onlardan Kaçınma Yolları

Alternatif Aktiviteler Önererek Onları da Gereksiz Para Harcamaktan Kurtarın!

Alternatif Aktiviteler Önererek Onları da Gereksiz Para Harcamaktan Kurtarın!Sevgiliniz, eşiniz ya da arkadaşlarınız! Artık yanınızda hatalı harcama alışkanlıkları olan kim varsa! Size pahalı aktivite seçenekleriyle geldikleri zaman onlara alternatif ve ucuz yöntemler sunabilirsiniz. Diyelim ki; karşınızda sinemaya gitmeyi öneren bir yakınınız var! Ona film keyfini evde yapmayı önerebilirsiniz. Sonuçta; sinemaya gittiğinizde bir tek bilet parası vererek paçanızı kurtaramayacağınızı çok iyi biliyorsunuz. Özellikle de bir alışveriş merkezine gittiyseniz, yemeği, çayı, vitrinde görülüp aşık olunan eşyaları derken bir film izlemek için gittiğiniz yerden çuvalla para ödeyerek çıkıyorsunuz. İşte bu nedenle; hem onları hem de kendinizi gereksiz yere para harcamaktan kurtarmak için alternatif aktiviteler bulmalısınız. Bu noktada hemen alttaki yazılara göz atarak bu konuda fikir edinebilirsiniz.

İlgili Yazılar:

Tutumluluğun Cimrilik Olmadığını Kanıtlayın!

Tutumluluğun Cimrilik Olmadığını Kanıtlayın!Hani bir önceki öneriyi sosyal çevreniz üzerinde kullanacaksınız ya! İşte tam da burada benzer tepkilerle karşılaşacağınız için size birkaç şey söylemek istiyorum. Çünkü çevrenizdeki insanlara dışarıda yemek için onca para harcamak yerine yemeğinizi evde yemeyi ya da içeceğinizi evde içmeyi, filminizi yumuşacık koltuklarınıza uzanarak seyretmeyi ve benzerlerini önerdiğinizde; büyük ihtimalle cimrilikle itham edileceksiniz.

“Aman, ne kadar değerli paran var, mezara mı götüreceksin, dünyaya bir daha mı geleceksin, o kadar parayı ne yapacaksın, zaten senin cebinde akrep var” gibi sözlere maruz kalacaksınız. Ancak yapmanız gereken şey onlara cimri değil de tutumlu olduğunuzu göstermektir. Gereken yerde para harcamayı bildiğinizi ama yersiz şeyler için harcayacak bir kuruşunuzun bile olmadığını onlara açıkça söylemelisiniz. Sonuçta; siz parayı sokaktan toplamadığınızı çok ama çok iyi biliyorsunuz. Ve umuyorum bu gerçeği etrafınızdakilere de gösterebilirsiniz.

Tavsiye İçerik: “Parayı Mezara mı Götüreceğim” Diyenlerin Yaptığı Hatalar

Alışveriş Çılgınlığının Bir Sonu Olmadığını Gösterin!

Alışveriş Çılgınlığının Bir Sonu Olmadığını Gösterin!Etrafınızdaki insanlara alışveriş çılgınlığının bir sonu olmadığını göstermelisiniz. Hani size hep alışverişe çıkmayı öneriyorlar ya işte onların aslında ne kadar gereksiz yere para harcadığını anlamalarını sağlamalısınız. Halihazırda 45656 tane kazakları varken, yeni bir tane daha almalarının müsriflikten başka bir şey olmadığını onlara açıkça söylemelisiniz. Hala anlamıyorlarsa onlara ne için alışverişe çıkmak istediklerini sormalısınız. Bir şey almaya hiç ama hiç ihtiyaçları olmadığını veremeyecekleri cevaplarla onlara göstermelisiniz.

Çünkü siz “tamam çıkalım da neye ihtiyacın var” dediğinizde, büyük ihtimalle cevap veremeyecek ya da dürüst davranarak “hiç öylesine bakınırdık, belki indirim falan vardır” gibi yanıtlar vereceklerdir. İşte burada onlara gereksiz yere para harcamak yerine, o parayla ne kadar çok şey yapabileceklerini söylemeli, alışveriş çılgınlığının bir sonu olmadığını sağlam örnekler vererek onlara anlatmalısınız. Ama yok ille de mağazaları talan etmek istiyorlarsa da onları kendi haline bırakmalısınız. Tatlı dillerine kanarak kendinizi gereksiz yere masrafa sokmamalısınız.

İlginizi Çekebilir: Dürtüsel Alışverişlerden Kaçınmak için Yapmanız Gerekenler

Mutlu Olmak ve Sağlıklı Yaşamak için Para Harcama Alışkanlığı Kazandırın!

Mutlu Olmak ve Sağlıklı Yaşamak için Para Harcama Alışkanlığı Kazandırın!Sosyal çevrenizin bütçenizi kötü etkilemesini istemiyorsanız, yapmanız gereken bir diğer şey de etrafınızdakilere doğru şeyler için para harcama alışkanlığı kazandırmak! Mesela; çılgınlar gibi alışveriş yapmak yerine yeni bir dil öğrenmek için para harcamak gibi! Ya da başkalarına hava atmak için fazla lüks bir araba satın almak yerine kenara para atmak gibi! Veya para tuzağından başka bir şey olmayan pahalı kişisel bakım ürünleri yerine sağlıklı yaşam alışkanlıkları kazanmak gibi!

Sonuçta; çevrenizde hayatınızda her zaman yer almasını istediğiniz ama kötü para alışkanlıkları yüzünden bütçenizin olumsuz etkilendiği kişiler varsa, bu önerileri kullanabilirsiniz. Ama sürekli görüştüğünüz insanları değiştiremiyor ve onların sizi kendilerine benzetmelerine engel olamıyorsanız, o zaman belki de yeni bir çevre edinmek için adım atmanızın vakti gelmiş demektir. Yani seçiminizi yapmalısınız. Üzümün üzüme baka baka karardığı gerçeğini aklınızda bulundurmalısınız.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kişisel Finans kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum