Yatırım yapmaya başla!

Sony Corona Virüsü Nedeniyle Tedarik Zincirinde Sıkıntılar Yaşıyor

Japonya merkezli teknoloji şirketi Sony, COVID-19 salgını sebebiyle tedarik sürecinde sorunlar yaşandığını açıkladı.
Sony Corona Virüsü Nedeniyle Tedarik Zincirinde Sıkıntılar Yaşıyor

Çin’in Wuhan kentinde ilk olarak görülen Corona virüsü kısa sürede ülke geneline yayıldı. Salgın Cin ile sınırlı kalmadı ve dünyanın dört bir yanına yayılmış durumda. Resmi verilere göre salgından dolayı hayatını kaybeden insan sayısı 34 bini geçti. Hastalığa yakalanan kişi sayısı ise 723 bin seviyesinde. Dünya genelinde sağlık sektörü başta olmak üzere ekonomi, üretim, sosyal hayat gibi pek çok alan salgının olumsuz etkilerini fazlasıyla hissediyor.

Apple, Google, Microsoft, Amazon gibi pek çok teknoloji şirketi de Corona virüsünden nasibini alıyor. Yapılan son açıklama ise Sony’nin de tedarik zincirinde sorunlar yaşadığı ortaya çıktı. Şirketin üretim tesislerinin önemli bir bölümü Çin ve Malezya’da bulunuyor.

Açıklamada bu tesislerin bir süredir kapalı olması nedeniyle ürün tedariğinde sıkıntı yaşandığı belirtildi. Sony’den yapılan açıklamalarda işlerin olumsuz yönde seyrettiği açıkça ifade ediliyor. Şirket bu yıl PlayStation 5’i tanıtmaya hazırlanıyor. Ancak tedarik z Şincirindeki sıkıntı büyürse konsolun çıkışı ertelenme durumunda kalabilir.

Corona Virüsü Sony’i Vurdu

Corona Virüsü Sony’i Vurdu

Teknoloji devinin Malezya’da iki üretim tesisi bulunuyor. Bu tesislerin ikisinin de 18 Mart tarihinden bu yana kapalı olduğu belirtiliyor. Bununla beraber Galler’de bulunan tesisin de kapatılması söz konusu. İngiliz hükümeti bu tesisin 20 Nisan’a kadar kapatılması yönünde talimat verdi. Yaşanan sorunlar tedarik zinciri ile sınırlı değil. Pek çok şirkette olduğu gibi Sony’nin de dünya genelinde mağazalarının büyük bölümü kapanmış durumda. Bu durum ürün satışlarının da olumsuz etkilenmesine neden oluyor.

Teknoloji devi çalışma ofislerinin de önemli bir bölümünü kapatmıştı. Geçtiğimiz Ocak ayında Çin’de bulunan dört tesisinde kapatıldığını açıklayan şirket, 9 Şubat tarihinde bu tesislerin yeniden açıldığının altını çizdi. Bilindiği üzere son dönemde Çin’de salgının kontrol altına alınmaya başlandığına dair haberler geliyordu. Şirket bu konuyla ilgili, “Tedarik zinciri sorunları devam etse de virüs etkisini kaybetmeye başlıyor.” açıklamasına yer verdi.

Son olarak teknoloji şirketinin yeni ürünlerinin tanıtımının da kısıtlamalardan etkilendiği belirtiliyor. Seyahat kısıtlamaları nedeniyle ürün tanıtımlarını düzenleyecek olan mühendislerin, Çin ve diğer Asya ülkelerine gönderilemediği söyleniyor. Sony ayrıca akıllı telefon satışlarında da Corona virüsü nedeniyle yavaşlama beklentisine sahip. Şirket halihazırda bu pazarda çok yüksek bir paya sahip değil.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum