Yatırım yapmaya başla!

Sony Oyun ve Konsol Satışında Rekor Kırarken Mobilde Sınıfta Kaldı

Japon teknoloji devi Sony’nin açıkladığı 2018 verileri oyun alanındaki başarısını gösterirken akıllı telefonda beklenenin altında kaldığını ortaya koydu.
Sony Oyun ve Konsol Satışında Rekor Kırarken Mobilde Sınıfta Kaldı

Sektörün önde gelen teknoloji şirketlerinden Sony, faaliyet gösterdiği alanlarda büyük bir potansiyele sahip olmakta. Şirket bilindiği üzere elektronik eşya, akıllı telefon ve oyun sektöründe aktif olarak son teknoloji ürünler ile piyasada yer alıyor. Oyun denince akla hiç kuşkusuz efsane konsol PlayStation geliyor.

Japon teknoloji şirketi gerek PlayStation konsolu gerekse konsola yönelik geliştirdiği kendi oyunları ile sektörü adeta domine etmeyi başarıyor. Bilindiği üzere Sony akıllı telefon pazarında Xperia serisi telefonlar ile adından söz ettiriyor. Ancak oyun sektöründe elde edilen başarı mobil pazarda sağlanmış değil. Şirketin açıkladığı 2018 verileri bu durumu doğruluyor.

Oyun Pazarında Yükseliş Sürüyor

Oyun Pazarında Yükseliş Sürüyor

Sony için PlayStation büyük yere sahip. Konsollar arasında liderliğini her daim koruyan Sony’nin yüzü geçtiğimiz yıl PlayStation 4 satışları ile güldü. Toplamda 100 milyon PS4 satan Sony, 2018 yılının dördüncü çeyreğinde rekor satış rakamlarına imza attı. Gelen açıklamaya göre geçen yıl son çeyrekte 22 milyar dolar elde eden şirketin yıllık faaliyet karı ise 3.5 milyar dolara ulaştı.

Sony’nin 2018’de elde ettiği gelirlerde geliştirilen oyunlar büyük rol oynuyor. Konsol ve oyun satışları toplamda Sony’e 7,3 milyar dolar gelir sağlarken bir önceki yıla yüze 12 artış yaşanmış oldu. Aslında PS4 konsolu donanım olarak Sony’e çok fazla bir kazanç sağlamıyor. Ayrıca geçtiğimiz yıl Sony’nin çok sık indirim uygulamış olması karın daha da düşmesine neden oldu. PS Plus kullanıcılarının ise 2018 sonu itibariyle 36,3 milyon aboneye ulaştığı açıklandı.

Mobil Pazarda Hayal Kırıklığı Yaşandı

Mobil Pazarda Hayal Kırıklığı

Sony’nin prodüksiyon şirketi Sony Pictures geçtiğimiz yılı yayınlamış olduğu yapımlar sayesinde kar ile kapattı. Şirketin başlıca popüler yapımları olan Venom 855 milyon dolar, Spider-Man: Into the Spider-Verse ise 225 milyon dolar hasılat ederek şirkete büyük katkı sağladılar. Japon teknoloji devi bu sektörlerde büyük başarı sağlarken aynı başarıyı mobil cihaz alanında gösteremedi.

Son olarak Xperia XZ3’ü piyasaya sunan ve beklentilerin altında kalan ürün sonrası mobil departman 142 milyon faaliyet zararı açıklamış oldu. Şirketin mobil cihaz geliri bir önceki yıla göre yüzde 40 düşüş yaşayarak 1,3 milyar dolar seviyesinde kaldı. Akıllı telefon piyasasında Sony’nin diğer rakiplerinin gerisinde kaldığı net olarak görülüyor. Oyun ve sinema alanında elde ettiği yüksek geliri mobil cihazlarda elde edemeyen Japon teknoloji şirketi, 2019 yılında bu alanda da önemli oranda artış beklentisi içinde. Sony’nin bilindiği üzere MWC 2019’da Xperia XZ4’ü tanıtması bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum