Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Sony’nin PlayStation 5 Üretiminde Tedarik Sorunu Yaşadığı İddia Edildi

Sony’nin beklenen konsolu PlayStation 5’i önceki modellere göre daha az adet ile üreteceği iddia edildi.
Sony’nin PlayStation 5 Üretiminde Tedarik Sorunu Yaşadığı İddia Edildi

Oyuncular uzun zamandır Sony ve Microsoft’un yeni konsol ürünlerini piyasaya sürmesini heyecanla bekliyor. PlayStation 5 ve Xbox Series X yeni bir konsol rekabetinin başlangıcında başrol oynayacak. Bugüne kadar yapılan açıklamalar ile konsolların teknik özellikleri ve tasarımı gösterilmişti. Aynı şekilde Microsoft geçtiğimiz günlerde duyuru yaptı ve Xbox Series X’in fiyatını ve çıkış tarihini açıkladı.

Sony cephesinde ise PS5’in tasarımı ve teknik özellikleri göstermekle beraber fiyata dair bir açıklama yapılmadı. Şirketin önümüzdeki günlerde düzenleyeceği etkinlik ile fiyatı ve satış tarihini açıklaması bekleniyor.

Geri sayımın sürdüğü şu günlerde sektörün içinden kaynaklar PlayStation 5’in üretim adedine dair yeni bilgiler sızdırmaya başladı. Bloomberg’de yer alan bir habere göre Sony, PlayStation 5’in üretim adedini düşürme kararı aldı. Buna sebep olarak şirketin tedarik sorunu yaşaması gösteriliyor.

PS5 Üretimi Düşüyor

PS5 Üretimi Düşüyor

Gelen bilgilere göre Sony, PlayStation 5 üretimi için daha önceden duyurduğu sayının altında kalacak. Üretimde yaşanan düşüş ile beraber 2021’in Mart ayına kadar 11 milyon adet PS5 konsolu üretilmesi planlanıyor. Bu da hedeflenenden 4 milyon daha az ürün sevkiyatı yapılacağı anlamına geliyor. Şirket daha önce üretim miktarını artırmak adına komponent siparişlerini artırmıştı.

Ancak bununla beraber Aralık ayına kadar 10 milyondan fazla PS5’in üretilmiş olması gerekiyordu. Sony’nin tedarik sürecinde yaşadığı çeşitli sorunlar nedeniyle bu sayının aşağı çekildiği belirtiliyor. Bu düşüşün AMD kaynaklı olduğuna dair iddialar dile getiriliyor.

Bilindiği üzere PlayStation 5, AMD Zen 2 mimarisine sahip işlemcilerden güç alacak. AMD bu işlemciyi Xbox Series X ve Xbox Series S modelleri için de üretiyor ve bu noktada tedarik sorunu yaşanıyor olabilir. Sony’nin üretim adedini düşüreceği haberleri sonrası hisseler Temmuz ayından sonra en düşük seviyeye geriledi.

Bloomberg, PS5’in Fiyatını Açıkladı

Bloomberg, PS5’in Fiyatını Açıkladı

PlayStation 5 ile alakalı en çok merak edilen konulardan birisi ise fiyat bilgisi olmakta. Xbox Series X ile PlayStation 5 arasındaki rekabette fiyat stratejisinin önemli rol oynayacağı belirtiliyor. Geçtiğimiz günlerde Xbox konsollarının fiyatının açıklanması sonrası Sony’nin de daha önce belirlemiş olduğu fiyatı düşürmek durumunda kaldığı iddia ediliyor. Bloomberg analisti Masahiro Wakasugi, PlayStation 5’in fiyatının 450 dolar olacağını iddia etti. Bu fiyat standart sürüm için geçerli.

Konsolun disk okuyucu bulunmayan Digital Edition sürümünün ise 400 doların altında olacağı tahmin ediliyor. PS5’in fiyatının bu şekilde olması halinde ülkemizde 3.400 TL + vergiler şeklinde fiyatlandırılması söz konusu olacaktır. PS5’e dair çeşitli iddialar gündemde yer almaya devam ederken Sony’nin önümüzdeki gün içerisinde dijital bir etkinlik düzenlemesi bekleniyor.

Bu etkinlikte beklenen konsolların fiyatı ve çıkış tarihi açıklanabilir. Aynı şekilde ön sipariş sürecinin de başlayacağı konuşuluyor. Microsoft, Xbox Series X’in fiyatını 499 dolar olarak açıklamıştı. PS5 kullanıcılarının büyük bölümünün ise uygun fiyat nedeniyle Digital Edition sürümünü tercih edeceği tahmin ediliyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum