Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Sony, PlayStation 5’e Özel Oyunlar için Kullanıcılardan Zaman İstedi

PlayStation CEO’su Jim Ryan, yeni konsollarına gelecek özel oyunlar için biraz daha beklemeleri gerektiğini söyledi.
Sony, PlayStation 5’e Özel Oyunlar için Kullanıcılardan Zaman İstedi
Yorum

Japonya merkezli teknoloji şirketi Sony oyun dünyasında PlayStation konsolları ile biliniyor. Şirket ayrıca çok sayıda popüler oyunun da geliştiricisi konumunda. Oyuncular uzun zamandır PlayStation 5’i heyecanla bekliyordu. 12 Kasım’da PlayStation 5 bazı ülkelerde satışa sunulmuştu. Dün itibarıyla ülkemiz dahil olmak üzere dünya genelinde PS5 oyuncuların beğenisine sunulmuş oldu.

Sony yetkilileri yeni nesil konsollarından beklentilerinin çok yüksek olduğunu her fırsatta dile getiriyor. PlayStation CEO’su konsolun çıktığı şu günlerde dikkat çekici açıklamalar yapmayı sürdürüyor. Ryan geçtiğimiz günlerde 2013 yılından bu yana piyasada olan PlayStation 4’ü de 2022 yılına kadar destekleyeceğini açıklamıştı.

12 Kasım’da PS5’in rakibi olan Xbox Series X ve Xbox Series S konsolları da Microsoft tarafından piyasaya sürüldü. Her iki konsol arasındaki rekabetin önümüzdeki yıllarda nasıl şekilleneceği merak ediliyor. Oyuncuların konsollara olan ilgisini belirleyen faktörlerden birisi platformlara özel oyunlar olmakta.

Microsoft ve Sony kendi konsollarına özel oyunlar geliştirerek öne çıkmayı amaçıyor. PlayStation ve Xbox Series X içinde özel oyunların olduğu biliniyor. Jim Ryan, PS5’e özel yeni oyunlar için kullanıcılardan zaman istedi.

Jim Ryan’dan Özel Oyun Açıklaması

Jim Ryan’dan Özel Oyun Açıklaması

Sony CEO’su Jim Ryan daha önce yaptığı açıklamalarında yeni nesil oyunculara güvendiğini söylemişti. Geçtiğimiz günlerde satışa sunulan PlayStation 5, Spider-Man: Miles Morales ve Horizon Forbidden West gibi oyunlar ile kullanıcıların beğenisine sunuluyor. Önümüzdeki yıl içerisinde ise God of War Ragnarok’un bu oyunların arasına katılacağı belirtiliyor. PS4 için hazırlanan pek çok oyun PlayStation 5 için de uyarlanacak.

Jim Ryan, PlayStation 5 için geliştirilecek özel yapımlar için biraz daha zaman olduğunu belirtiyor. Sony yöneticisi kendi potansiyellerinin tamamını yansıtmak için 2 ya da 3 seneye ihtiyaçları olduğunu söyledi. PlayStation 4 için bu sürecin 2015 yılında başladığını hatırlatan Ryan, PS5 için de 2022 yılını işaret etti.

Dolayısıyla iki yıl sonra PlayStation 5’i diğer konsollardan ayıran özel yapım oyunlar ile karşılaşacağımızı söyleyebiliriz. Tabi bu süre içerisinde PS5’e özel oyunlar piyasaya sürülecek. Demon’s Souls ve Ratchet & Clank: Rift Apart gibi popüler oyunlar geçtiğimiz günlerde Sony ile özel anlaşmalar yapmıştı.

Jim Ryan Oyun Fiyatlarının Normal Olduğunu Düşünüyor

Jim Ryan Oyun Fiyatlarının Normal Olduğunu Düşünüyor

Oyuncuların yapacağı masraflar PlayStation 5 ile bitmiyor. Sonrasında her bir oyun için ayrı bir ücret ödemeleri gerekiyor. Yeni çıkan oyunların ortalama fiyatlarının 80 dolar seviyesinde olduğu biliniyor. Pek çok oyuncu ise bu fiyatların fazla olduğunu düşünüyor.

Sony CEO’su Jim Ryan ise bu konuda farklı düşünüyor. Ryan yeni oyunların fiyatına dair açıklamasında, “Büyük PS5 oyunları için belirlediğimiz 70 dolarlık fiyat etiketi, bu dev yapıımlar için gerekli büyüyen geliştirme kaynaklarımızın bir yansıması. 70 doların gayet makul bir fiyat olduğunu düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Yeni bir God of War oyunu PS4’e gelecek mi sorusunu da yanıtlayan Ryan, bu konuyla ilgili cevap vermemeyi tercih etti. Oyunun PlayStation 5 için 2021 yılı içerisinde sunulması bekleniyor.

Oyun geliştirme maliyetlerinde büyük artış yaşandığını belirten Ryan, 2005 yılında fiyatarın 60 dolar seviyesinde olduğunu hatırlattı. Yapım maliyetlerinin yüzde 300 oranında arttığına dikkat çeken Jim Ryan, mevcut fiyatların normal olduğunu düşünüyor. Tabi döviz kurları nedeniyle bu fiyatların ülkemiz için epey yüksek olduğunu söyleyebiliriz. PlayStation 5 ülkemizde 8.299 TL fiyat etiketi ile oyunculara sunuluyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu