Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Sony, Beklenen Konsolu PlayStation 5’in Merak Edilen Çıkış Tarihini Açıkladı

Oyun tutkunlarının heyecanla beklediği PlayStation 5’in kullanıcılar ile buluşacağı tarih resmi olarak duyuruldu. Yeni konsol 2020’nin son çeyreğinde satışta olacak.
Sony, Beklenen Konsolu PlayStation 5’in Merak Edilen Çıkış Tarihini Açıkladı

Oyun dünyası gelişen teknoloji ile beraber son yıllarda pek çok gelişmeyi konuşuyor. Konsollar arasında ise PlayStation ve Xbox modelleri arasında dişli bir rekabetin olduğunu söyleyebiliriz. Bir süredir milyonlarca kişi Sony’nin yeni konsol modeli PlayStation 5 ile ilgili resmi bir açıklama yapmasını bekliyordu. Beklenen açıklama bugün itibariyle geldi ve konsolun çıkış tarihi açıklanmış oldu. Teknoloji devinin CEO’su Jim Ryan, PS5’in çıkış tarihi ile beraber üründe yer alacak bazı detaylar hakkında bilgilendirmeler yaptı.

Sony CEO’sundan yapılan açıklamaya göre PlayStation 5, 2020 yılının son aylarında raflardaki yerini alacak. Ryan açıklamasında PS5’te yer alacak bazı yeni teknolojilere de değindi. Gelecek olan yenilikler arasında yeni kontrol cihazı ve hareket odaklı haptic sistemler öne çıkıyor. PlayStation 5 ile gerçeklik çok daha üst seviyeye çıkacak ve kullanıcılar kendilerini oyunun içerisinde hissetmeye başlayacak diyebiliriz.

PlayStation 5 için Geri Sayım Başladı

PlayStation 5 için Geri Sayım Başladı

Önümüzdeki yılın son çeyreğinde geleceği açıklanan PlayStation 5’e dair bugüne kadar pek çok sızıntı gündeme geldi. Ancak bu sefer Sony CEO’su Jim Ryan tarafından net bilgilere ulaşma şansı bulduk. Gelecek olan başlıca değişikliklerden birisi DualShock cihazına yönelik.

Ürüne dair daha önce ekran ve butonların dokunmatik özellikte olacağı belirtiliyordu. Ryan’ın açıklamalarından anlaşılacağı üzere bu durum doğru çıktı. Bununla beraber yeni nesil dokunma teknolojisi haptic touch altyapısı PlayStation 5’te yerini alacak.

Bu sistem iPhone modellerinde bulunuyor ve daha önceki 3D Touch’un yerini almıştı. Yeni DualShock cihazının üzerinde yer alacak haptic sensörleri sayesinde kullanıcılar oyun içerisindeki tepkileri çok daha net hissedecek. Sensörler oyun türüne göre kullanıcılara çarpma, titreme gibi tepkileri çok daha gerçekçi şekilde yansıtacak. Mevcut cihazlarda bu sadece titreyen bir kol vasıtası ile kullanıcıya aktarılıyor.

Programlanabilir Düğmeler Geliyor

Programlanabilir Düğmeler Geliyor

PlayStation 5 ile beraber kontrol cihazlarının baştan yaratıldığını söyleyebiliriz. Bugüne kadar çıkan konsollarda yer alan L1 ve R1 gibi yan düğmeler yeni konsol modelinde yer almayacak. Sony bunun yerine DualShock cihazında programlanabilir nitelikte düğmeler bulunduracak. Bu düğmeler oyun geliştiriciler tarafından ayarlanabilecek ve kullanıcılar o oyuna göre hareketler ile bu düğmelerden yararlanabilecek.

Sony’nin patronu Jim Ryan, yeni konsollarına dair teknik bilgileri oyun geliştiricileri ile paylaştıklarını ve kendilerinden bu desteklere sahip örnek oyunlar beklediklerini söyledi. Daha önce ortaya çıkan bilgilere göre PlayStation 5’te AMD’nin Ryzen Zen 2 işlemcisi ve AMD Navi GPU grafik işlemcisi bulunacak.

SSD sürücüsü ile daha yüksek bir performans sağlayacak olan yeni konsolda DualShock cihazı USB-C portu ile şarj edilecek. Diğer yandan Sony’nin oyun alanındaki rakibi Microsoft’un yeni Xbox konsolunu ne zaman duyuracağı ise merak ediliyor.

PlayStation 4 için Facebook Desteği Sona Erdi

PlayStation 4 için Facebook Desteği Sona Erdi

Gelecek yıl satışa çıkacağı yeni konsolu ile ilgili tarih açıklaması yapan Sony, mevcut PlayStation 4 için de bir duyuruda bulundu. Şirketten yapılan açıklama ile PlayStation 4’te bulunan Facebook desteğinin sonlandırıldığı belirtildi. Bugüne kadar sosyal medya platformu Facebook ile PS4 arasında bir entegrasyon söz konusuydu.

Kullanıcılar oyun videolarını ve fotoğrafları Facebook hesaplarından kolayca paylaşabiliyordu. Teknoloji devi Twitter hesabından yaptığı açıklamada bundan böyle Facebook üzerinden arkadaş bulma özelliklerinin PS4 üzerinden kullanılamayacağını duyurdu.

Yayınlanan resmi blog yazısında “Facebook artık ekran görüntülerini, videoları, müzikleri, kupa ayrıntılarını veya oyun yayınlarına dair bağlantıların paylaşılabileceği bir seçenek olarak sunulmayacak” ifadelerine yer verildi ve konsolun diğer paylaşım araçlarının aynı şekilde hizmet vermeye devam edeceği açıklandı. Yeni sistem ile artık PlayStation 4 kullanıcıları artık Facebook hesaplarını konsola bağlayamayacak.

Daha önceden bu entegrasyonu yapan kullanıcıların profil resimleri de kaybolmuş olacak. PS4’te şimdiden kullanıcılara “PlayStation’daki arkadaşlarınızın sizi tanıması için yeni bir resim seçmenizi öneririz” mesajı gösterilmeye başlandı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum