Yatırım yapmaya başla!

Sony, PlayStation 5’in Boyutu ve Oyun Geliştiricilere Yönelik Açıklamalarda Bulundu

Sony yeni konsolu PlayStation 5 için oyun geliştiricilerine yönelik açıklamalarda bulundu. Şirket ayrıca konsolun büyük boyutla gelmesi konusuna da açıklık getirdi.
Sony, PlayStation 5’in Boyutu ve Oyun Geliştiricilere Yönelik Açıklamalarda Bulundu

Teknoloji devi Sony son günlerde yeni konsolu PlayStation 5 ile gündemden düşmüyor. Şirket geçtiğimiz günlerde konsolun tanıtımını düzenlediği çevrimiçi etkinlik ile gerçekleştirdi. PS5 için daha önce sızdırılan pek çok özelliğin bu tanıtımda ortaya çıktığı görüldü. Etkinlikte ayrıca konsolun çok merak edilen tasarımı da gözler önüne serildi.

PS5’in büyük boyutları ile dikkat çeken tasarımı sosyal medyada da epey konuşuldu. Etkinlikte çok merak edilen PS5’in fiyatı konusu yine bilinmezliğini korudu. Şirket şu an için fiyat bilgisi vermekten kaçındı. Geçtiğimiz günlerde eski Xbox yöneticisi PlayStation 5’in fiyatı için iyimser tahminde bulunmuştu.

Konsol donanımsal özellikleri ile kullanıcılara üstün bir deneyim sunacak. Dolayısıyla geliştirilecek olan oyunların çok daha üstün özelliklere sahip olması gerekiyor. Sony bu konuyla ilgili geliştiricilere açık çağrıda bulundu.

Sony: Oyunlar Her Zamankinden Daha Önemli

Sony: Oyunlar Her Zamankinden Daha Önemli

Sony’den yapılan açıklamada ilerleyen dönemde çıkacak oyunların PS5’in yeteneklerini öne çıkarması gerektiğine yer veriliyor. Önümüzdeki günlerde Marvel’s Spider-Man ve Horizon: Forbidden West gibi ses getirecek oyunların piyasaya çıkması bekleniyor. Sony bu oyunların PS5’in yeteneklerini gösterecek özelliklere sahip olması gerektiğinin altını çiziyor. Şirket oyunların PS5 için her zamankinden çok daha önemli olduğunu belirtiyor.

Bu açıklamanın geliştiriciler üzerindeki baskıyı artırdığını söyleyebiliriz. PS5 için gelecek 28 oyundan 9’u Sony’nin kendi stüdyolarında geliştirildi. 14 yapım ise PS5 için özel olarak hazırlanıyor. Ancak bu oyunların PC platformuna da geleceği belirtiliyor.

Gelecek oyunlardan birisi ise popüler yarış oyunu Gran Turismo 7 olacak. PlayStation yetkilisi Simon Rutter oyuna dair açıklamasında, “Bu yapım PlayStation 5’te var olan, birkaç istisna hariç, her teknolojik altyapıdan yararlanacak. Ön yükleme süreleri kısalacak. “Konsolumuzda bulunan 3 boyutlu ses özelliği sayesinde bir Ferrari’nin kükremesini duyabileceksiniz ve bir Maserati’nin motoru ile bu kükremenin arasında var olan farkı algılayabileceksiniz.” ifadelerine yer verdi.

DualSense kontrolcüsünün de bu oyunda önemli rol oynayacağını belirten Rutter, “Otomobilinizi DualSense kontrolcüsünü kullanarak sürdüğünüzde pürüzsüz olan bir yarış pisti ile çakıl dolu olan bir yarış pisti arasında var olan farkı hissedeceksiniz. Yumuşak bir gaz pedalına basmak, sert bir fren pedalına basmaktan daha farklı bir şekilde hissetmenize sebep olacak.” diye konuştu.

PlayStation 5’in Boyutlarına Dair Açıklama

PlayStation 5’in Boyutlarına Dair Açıklama

Sony’nin düzenlediği etkinlikte PS5’in tasarımı ortaya çıkmış ve büyük yankı uyandırmıştı. Pek çok kullanıcı sosyal medya üzerinden tasarıma yönelik mizah içerikli paylaşımlarda bulunmuş ve dalga geçmişti. Tasarıma dair PlayStation UX Tasarım bölümü başkanı Matt Maclaurin açıklamalarda bulundu.

Sosyal medya üzerinden bir kullanıcı Mclaurin’e, “Tasarım beni gerçekten de etkiledi; ancak günümüzde insanlar artık konsollarda taşınabilirlik arıyor. PS4’ün performansı zaten çok iyiydi, yeni ürünü neden daha büyük ve hantal yapmayı tercih ettiniz?” şeklinde bir soru sordu.

Sony yöneticisi bu soruya, “Termal nedenlerden dolayı. Bu nesil, küçük süper bilgisayarlardan oluşuyor. 7nm süreci, sağladığı güce oranla müthiş bir ısı performansı sunuyor, ancak yine de ekstrem bir güçten bahsediyoruz. Teknoloji hala çok yeni ve çok fazla ısı ortaya çıkarıyor, dolayısıyla ısıyı dağıtabilmek için daha çok alana ihtiyacımız var.” şeklinde cevap verdi.

Sony tarafından tanıtılan yeni konsolu PlayStation tarihinin en büyük modeli olarak karşımıza çıkıyor. İlerleyen yıllarda konsolun boyutlarının gelişen teknoloji ile beraber daha da küçülebileceği belirtiliyor. Henüz fiyatı soru işareti olan PlayStation 5’in Kasım ya da Aralık ayı içerisinde kullanıcıların beğenisine sunulması bekleniyor. Temmuz ayında ise PS5’in beklenen rakibi Xbox Series X, Microsoft tarafından tanıtılacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum