Yatırım yapmaya başla!

Sony ve Nintendo’nun Hisseleri Google’ın Oyun Servisi Stadia’yı Tanıtmasıyla Düştü

Nintendo ve Sony’nin hisseleri, Google’ın yeni oyun servisi Stadia’yı tanıtmasıyla büyük bir darbe aldı. Detaylar aşağıda;
Sony ve Nintendo’nun Hisseleri Google’ın Oyun Servisi Stadia’yı Tanıtmasıyla Düştü

Japon video oyunu devleri Sony ile Nintendo’nun hisseleri, Google’ın Salı günü yeni oyun servisi platformu Stadia’yı tanıtmasının ardından büyük bir düşüş yaşadı. Pokemon ve Super Mario gibi popüler oyunlarıyla tanınan Nintendo’nun hisseleri bugün yüzde 2.99 oranında düşerken, Japon playstation yapımcısı Sony’nin hisseleri de yüzde 3.01 seviyesinde geriledi. Tabii bu düşüşün nedeni, Google’ın 140 milyar dolarlık oyun sektörüne attığı adım oldu.

Sonuçta Google dün, insanların konsollara ya da bilgisayarlara yüzlerce dolar harcamadan üst düzey oyunlar oynamalarına izin verecek yeni oyun streaming platformu Stadia’yı tanıttı. Bulut tabanlı olan ve Netflix’e benzeyen bir sistemle sektörün tüm yapısını değiştirmeyi hedefleyen Google’ın yeni sisteminde, oyunların bilgisayarlar, konsol ya da telefon yerine kullanıcıya uzak bir sunucuda tutulacağı kaydedilmişti.

Oyunlardaki platform sınırlamasını ortadan kaldırmak amacıyla geliştirilen Stadia, söz konusu amaç doğrultusunda oyunları buluttan yayınlayacaktı.

Google Oyun Servisi Stadia’yı TanıttıBu yıl içinde kullanıma sunulması planlanan servis sayesinde oyuncuların favori oyunlarına istedikleri zaman ve istedikleri ekrandan erişebilecekleri söylenmişti. Şirketten yapılan açıklamada da bu durum şöyle vurgulanmıştı: “ YouTube’da günlük olarak oyunla ilgili içerik izleyen 200 milyondan fazla insanın olduğu bir dünyada, Stadia bu oyunların çoğunu şimdi oyna butonuna basarak oynanabilir hale getiriyor.”

Haliyle Google’ın devasa oyun piyasasına girişi, uzun süredir alanı Microsoft ile birlikte domine eden Sony ve Nintendo gibi şirketlerin geleceği hakkında sorular sorulmasına yol açtı. Özellikle de Sony ve Microsoft’un önümüzdeki aylarda gelecek nesil konsollar hakkında daha fazla bilgi vermeleri bekleniyordu çünkü mevcut nesil konsolları altı yaşına yaklaşıyordu.

IHS Markit’ten Piers Harding-Rolls da Stadia duyurusundan sonra konsol oyun sektörünün, genel oyun sektörünün büyük ve önemli bir parçası olmaya devam ettiğini söylemişti.

Sony ve Nintendo'nun Hisseleri Geriledi IHS Markit verilerine dayanarak konsol içeriğinin ve hizmetlerinin 2018’de 128 milyar dolarlık pazarın yüzde 25’ini aldığını dile getiren Harding-Rolls, konsol donanımındaki küresel tüketici harcamasının da 14.7 milyar dolara ulaştığını belirtmişti.

Ayriyeten Google’ın bulut oyun alanına girmesinin konsol satışlarının bir sonraki döngüsünü önemli ölçüde etkilemeyeceğini fakat lansmanda yeni bir konsol için 400 dolar harcamak istemeyen kullanıcıları çekebileceğini öngördü.

Başka bir analist ise bugün Tokyo piyasasındaki hareketi aşırı tepki ifadeleriyle nitelendirerek, Google’ın etkin bir güç olduğunu ve Stadia’nın çok umut verici göründüğünü ancak oyunun da çok çetin bir ceviz olduğunu vurguladı. Analist bununla birlikte Stadia’nın maliyeti, kullanılabilirliği ve oyun stüdyoları için işletme gibi meselelerin de hala belirsiz olduğunun üzerini çizdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hisse Senedi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum