Yatırım yapmaya başla!

Sony Mobile’ın Açıkladığı Rakamlar Akıllı Telefon Pazarındaki Düşüşün Sürdüğünü Gösteriyor

Japon teknoloji şirketi Sony, akıllı telefon pazarındaki kötü gidişini sürdürüyor. Şirket 2019 yılının ilk çeyrek verilerini açıkladı.
Sony Mobile’ın Açıkladığı Rakamlar Akıllı Telefon Pazarındaki Düşüşün Sürdüğünü Gösteriyor

Akıllı telefon pazarında rakipleri kadar büyük pazar payına sahip olmasa da Sony’nin hatırı sayılır bir kullanıcı kitlesi olduğunu söyleyebiliriz. Kızışan rekabete karşın Sony’nin yatırımlarını sürekli düşürdüğü biliniyor. Şirketin açıkladığı son rakamlar ise bu düşüşün her geçen gün daha belirgin bir hale geldiğini gösteriyor. Sony Mobile 2019 yılının ilk çeyreği başlığı ile akıllı telefon satışlarındaki durumu açıkladı.

Bununla beraber açıklanan verilerin içerisinde ikinci çeyrek sonuçlarına da yer verilmiş. Raporda şirketin gelirlerinde artış yaşandığı dikkatlerden kaçmıyor. Ancak “Elektronik Ürünler ve Çözümler” başlığı altında paylaşılan verilerde, hem satışlarda hem de faaliyet gelirlerinde düşüş yaşandığı görülüyor.

Sony Mobile’da İşler Yolunda Değil

Sony Mobile’da İşler Yolunda Değil

Sony’nin geçtiğimiz yıllarda da bir önceki çeyreklere göre düşüş yaşadığını gösteren rakamlar açıkladığı biliniyor. Bu yılın ilk ve ikinci çeyreğine dair gelen veriler bu düşüşün devam ettiğini gösteriyor. Elektronik Ürünler ve Çözümler departmanının Mobil İletişim bölümünde 1 milyar Japon Yeni gelir elde edildiği kaydedildi.

Bu verilerin şirketin geleceğe dair tahminlerinde de düşüş yaşanmasına neden oldu. Şirket önümüzdeki yılın Mart ayına dair mali yıla ilişkin tahminlerinde gelirlerin düşmesini bekliyor. Daha önce 410 milyon Japon Yeni gelir elde edilmesi beklenirken bu rakamın 380 milyon Japon Yenine düşürüldüğü açıklandı.

PlayStation Fiyatları Yükselebilir

PlayStation Fiyatları Yükselebilir

Bilindiği üzere Sony’nin adından söz ettiği tek sektör akıllı telefon pazarı değil. Şirket şirket oyun konsolu PlayStation ile bu alanda lider konumda. Ancak gelen son açıklamalar PlayStation almayı düşünen kullanıcıları biraz üzebilir. Teknoloji devi, ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşlarının Playstation fiyatlarını artırabileceğini açıkladı. ABD’nin Çin mallarına koyduğu ek vergiler nedeniyle konsolun fiyatlarının artabileceği konusunda Sony uyarılarda bulundu.

Şirketin finans şefi Hiroki Totoki konuyla ilgili açıklamasında “Biz ABD hükümetine daha yüksek vergi tarifelerinin sonuç olarak ABD ekonomisine zarar vereceğine inandığımızı söyledik.” ifadelerine yer verdi. Sony’nin daha önce rakipleri Microsoft ve Nintendo ile bir araya gelip ortak açıklama yaptığı biliniyor.

Şirketler uygulanan vergi yaptırımlarının ürünlerin fiyatında artışa neden olabileceği konusunda uyarılar yaptığı gündeme gelmişti. Uzmanlar ticaret savaşları sonucu yaptırımların devam etmesi halinde, çıkması beklenen PlayStation 5’in fiyatının bu durumdan olumsuz etkilenebileceğini ifade ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum