Yatırım yapmaya başla!

Sony ve Microsoft Yapacakları Oyun Ortaklığı ile Google Stadia’ya Rakip Olacak

Oyun sektörünün önde gelen teknoloji devleri Microsoft ve Sony, bulut tabanlı oyun platformu için ortak çalışma yapacak.
Sony ve Microsoft Yapacakları Oyun Ortaklığı ile Google Stadia’ya Rakip Olacak

Oyun sektöründe Microsoft ve Sony geliştirdiği konsollar ile büyük pazar payına sahip. Geçmiş yıllardan bu yana PlayStation ve Xbox konsolları Sony ve Microsoft’un büyük gelirler etmesini sağladı. Gelişen teknoloji ile beraber oyun dünyasında da önümüzdeki süreçte radikal değişiklikler olması bekleniyor. Bilindiği üzere bulut teknolojisine yönelik yatırımlar ile oyuncuların, ortak bir sunucuda buluşması planlanıyor.

Geçtiğimiz aylarda Google, Stadia servisini tanıtmış ve dünya genelinde ses getirmişti. Bulut tabanlı teknolojideki yönelimi gören diğer teknoloji devlerinin de kendi servislerini kurma hazırlığı içerisinde olduğu biliniyor. Bugüne kadar Microsoft ve Sony arasında oyun konsolları aracılığı ile kıyasıya bir rekabet yaşandı ve hala yaşanıyor.

Ancak bu sefer sektörün devleri farklı bir proje için ortaklık yapacak. Microsoft’un yapay zeka tabanlı bulut servis Azure AI ve Sony’nin bulut tabanlı oyunları bir araya geliyor. Bununla beraber Project xCloud ve PlayStation Now platformlarının geliştirilmesi için işbirliği yapılıyor.

Rakipler Bir Araya Geliyor

Rakipler Bir Araya Geliyor

Google’ın Stadia servisini tanıtmış olması diğer teknoloji devlerini harekete geçirmiş görünüyor. Oyun konsolundaki rekabetin baş aktörleri Sony ve Microsoft, bulut çözümleri ve internet üzerinden oyun oynama platformları için bir araya geldi. Yapay zeka üzerinde de çalışmalarda bulunan teknoloji devleri, Azure bulut sistemleri ile Sony’nin bulut temelli oyunları üzerinde geliştirmeler yapacak.

İki şirketin ortaklığı sadece oyun ile sınırlı değil. Sony’nin görüntüleme araçlarını da kapsayan bu ortaklık ile uzun soluklu bir birliktelik olacağını söyleyebiliriz. İnternet hızlarının artması ve donanım ekipmanlarının her geçen gün daha pahalı olması, şirketleri bulut destekli platformlar geliştirmeye itiyor.

Aslında Microsoft, Project xCloud, Sony ise PS Now sistemlerini geliştirmiş ancak bu güne kadar beklediği verimi alamadı. Bu platformların geliştirilmesinde Azure AI’dan yararlanılacak. PlayStation’un çok daha fazla geniş bir oyun yelpazesine sahip olması, bu ortaklığın Sony’e daha fazla yarayacağını gösteriyor.

Sony: Microsoft Bizim için Kilit İş Ortağı

Sony: Microsoft Bizim için Kilit İş Ortağı

Yapılan anlaşmanın ardından teknoloji devlerinin CEO’ları çarpıcı açıklamalarda bulundu. Sony CEO’su Kenichiro Yoshida, “PlayStation’ın kendisi yaratıcılık ve teknolojinin entegrasyonu ile ortaya çıktı. Misyonumuz, bu platformu, mümkün olan en iyi deneyimi sağlayan bir bulut ortamı ile her zaman ve her yerde sorunsuz bir şekilde geliştirmek.

Uzun yıllar boyunca Microsoft bizim için kilit bir iş ortağı oldu, elbette iki şirket de bazı alanlarda rekabet ediyordu. Gelecekteki bulut çözümlerinin ortak geliştirilmesinin etkileşimli içeriğin gelişimine büyük katkı sağlayacağına inanıyorum” diye konuştu.

Sony yöneticisinin ardından açıklamalarda bulunan Microsoft CEO’su Satya Nadella ise “Sony, hem eğlence sektöründe hem de teknolojide her zaman lider olmuştur. Açıkladığımız bu ortaklığın sebebi de budur. Bahsi geçen ortaklıkla Sony, müşterilere daha iyi ve yeni oyun deneyimini sunmak için Azure AI’ın gücünden yararlanacak.” ortaklıktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Konu oyun olunca sektörün tecrübe sahibi iki teknoloji devinin bir araya gelmesi şüphesiz oyun tutkunlarına yarayacaktır. Sony ve Microsoft’un ortaklığı sonucu ne gibi yenilikler ile karşılaşacağız bunu zaman gösterecektir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum