Yatırım yapmaya başla!

Sony ve Microsoft Corona Virüsü Nedeniyle Yeni Konsollarının Tanıtımını Erteleyebilir

Çin’de yaşanan virüs salgını nedeniyle PlayStation 5 ve Xbox Series X’in tanıtımının ertelenebileceği konuşuluyor.
Sony ve Microsoft Corona Virüsü Nedeniyle Yeni Konsollarının Tanıtımını Erteleyebilir

Dünya gündeminin ilk sırasında yer alan Corona virüsünün etkileri yankılanmaya devam ediyor. Salgın nedeniyle ülkede son belirlemelere göre 724 kişi hayatını kaybetti ve 30 binin üzerinde insan tedavi görüyor. Virüsün Çin dışındaki ülkelerde de görülmesi ile beraber Dünya Sağlık Örgütü uluslararası acil durum ilan etti. Bu gelişme sonrası teknoloji firmaları birbiri ardında harekete geçti.

Google, Apple, Facebook gibi pek çok şirket ülkeye olan seyahatlerini kısıtlamaya başladı. Apple’ın Çin’deki mağazalarını kapalı tuttuğu biliniyor. Diğer yandan önümüzdeki haftalarda İspanya’nın Barcelona kentinde düzenlenecek olan Mobil Dünya Kongresi 2020 etkinliğine dair pek çok şirket katılmayacağını duyurmaya başladı. LG, ZTE, Ericsson, Nvidia, Amazon ve Samsung gibi teknoloji devleri MWC 2020’ye salgın nedeniyle katılmayacaklarını duyurdular.

Son olarak Sony de bu etkinliğe katılmaktan vazgeçtiğini duyurdu. Diğer yandan Nintendo salgın nedeniyle ürün tedarikinde sorunlar yaşadığını belirtiyor. Konsol üretimlerini Çin’de gerçekleştiren Sony ve Microsoft’un da yeni ürünlerinin tanıtımını erteleyeceği iddia ediliyor.

Sony ve Microsoft’tan Erteleme Kararı Gelebilir

Sony ve Microsoft’tan Erteleme Kararı Gelebilir

Bilindiği üzere 2020 yılı yılının yeni konsolların tanıtılacağı bir dönem olacağı ifade ediliyor. Sony’nin PlayStation 5’i, Microsoft’un ise Xbox Series X ürünlerini tanıtması bekleniyor. Kesin bir tarih belli olmamakla beraber her iki konsolun da 2020 yılı içerisinde son kullanıcıya ulaşacağı ifade ediliyor. Günümüzde dünyanın önde gelen teknoloji devlerinin üyük bölümü üretim tesislerini Çin’de konumlandırmış durumda.

Ülkede son dönemde yaşanan Corona virüsü nedeniyle şirketlerin üretim süreçlerinin olumsuz yönde etkilendiği biliniyor. Dolayısıyla yeni çıkacak ürünlerin tanıtılmasının ertelenmesi söz konusu. Apple tedarikçisi Foxconn şu sıralar üretim yapamıyor ve raporlar iPhone SE 2’nin çıkışının gecikebileceği iddia ediliyor.

Oyun sektörünün önde gelen şirketlerinden Nintendo yaptığı açıklama ile tedarik aşamasında sorunlar yaşadığını belirtti. Bu nedenle Japonya’ya Nintendo Switch konsollarının sevkiyatında aksaklıklar yaşanacağı belirtiliyor. PlayStation ve Xbox konsollarının da büyük ölçüde Çin’de üretiliyor olması akıllara benzer soruları getirdi. Konuyla ilgili bazı haber kaynaklarında PlayStation 5 ve Xbox Series X’in piyasaya sürülmesinde gecikmeler yaşanabileceği iddia ediliyor. Microsoft ve Sony’nin yeni konsollarını birbirine yakın tarihlerde piyasaya süreceği düşünülüyor.

Virüsün Önlenmesi Bekleniyor

Virüsün Önlenmesi Bekleniyor

Nintendo’nun açıklamaları ile beraber oyun sektöründe bundan sonra neler yaşanacağı merak konusu oldu. Kimi söylentilere göre Corona virüsünün Haziran ayına kadar çaresinin bulunmaması halinde Microsoft ve Sony’de kriz yaşanacağı ifade ediliyor. Böyle bir ihtimal sonrası her iki şirketin de yeni konsollarının tanıtımını 2021 yılına erteleyeceği konuşuluyor.

Sony’nin salgın nedeniyle herhangi bir erteleme yapmayacağını söyleyenler de mevcut. Şirketten ise henüz konuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmış değil. Japonya merkezli teknoloji devinin PlayStation’dan büyük kazanç elde etmesi bu ihtimali kuvvetlendiriyor.

Sony’den MWC 2020 Kararı

Sony’den MWC 2020 Kararı

Şubat ayının son haftasında düzenlenecek olan MWC 2020 etkinliğine katılmayacağını açıklayan şirketler arasında Sony de katıldı. Sony’den yapılan açıklamada müşterilerin, basın mensuplarının ve iş ortaklarının sağlığının önemli olduğu ve Barcelona’da düzenlenecek MWC 2020’ye katılım gerçekleştirilmeyeceği duyuruldu.

Etkinlik 24 Şubat tarihinde düzenlenecek. Sony ise bu tarihte kendi YouTube kanalında bir canlı yayın düzenleyecek. Bu etkinlikte yeni akıllı telefonları tanıtacağı tahmin ediliyor. Çok sayıda teknoloji şirketinin MWC 2020’ye katılmayacağının açıklamasının ardından, etkinliğin iptal olacağı sorusu akıllara gelmeye başladı.

MWC 2020 etkinliğini düzenleyen GSMA’dan ise önlemlerin en üst seviyeye çıkarılacağı ve herhangi bir ertelemenin söz konusu olmadığı açıklandı. Görünen o ki sektörün önde gelen şirketlerin bu etkinlikte olmama kararı ile beraber Mobil Dünya Kongre 2020, önceki yıllara göre oldukça sönük geçecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum