Yatırım yapmaya başla!

Sony Lazer Yüz Tanıma Teknolojisi ile Face ID’yi Geride Bırakmayı Hedefliyor

Japon teknoloji devi Sony, 3D sensörüne sahip lazer yüz tanıma teknolojisini cihazlarına yerleştirmeyi planlıyor.
Sony Lazer Yüz Tanıma Teknolojisi ile Face ID’yi Geride Bırakmayı Hedefliyor

Yüz tanıma denince akla ilk olarak Apple’ın Face ID teknolojisi geliyor. Son derece güvenli olduğu bilinen Face ID, yeni nesil iPhone telefonlarda beğeniyle kullanılıyor. Gelen Face ID ile beraber iPhone’larda yıllardır kullanılan Touch ID teknolojisi kullanımdan kaldırılmıştı. Apple ile beraber Samsung ve Huawei gibi devlerin de bu özelliğe sahip cihazlar geliştirdiği biliniyor.

Çıkan haberler gösteriyor ki önümüzdeki yıl içerisinde bu özellik ile ilgili yeni teknolojiler ile tanışacağız. Japon akıllı telefon üreticisi Sony, bugüne kadar yapılmamış bir şeyi yapmaya hazırlanıyor. Lazer yüz tanıma teknolojisi üzerinde çalışan şirket, bu alanda yeni bir dönemin başlangıcını gerçekleştirebilir.

Sony’den 3D Yüz Tanıma Sensörü Geliyor

Sony’den 3D Yüz Tanıma Sensörü Geliyor

Sony’nin üzerinde çalışmakta olduğu yeni yüz tanıma teknolojisi ile ilgili şirketin Sensör Bölümü Şefi, Satoshi Yoshihara, önemli açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamada yeni nesil telefonlarda, geliştirilmekte olan lazer yüz tanıma özelliğini kazandıracak ön ve arka kameralara özel üç boyutlu sensörlere yer verileceği belirtildi.

Sony geliştirmekte olduğu 3D sensörleri yılın ikinci yarısından itibaren cihazlarına entegre etmeye hazırlanıyor. Apple ve Huawei gibi şirketlerin geliştirdiği yüz tanıma teknolojisinde kullanıcının yüzüne kızılötesi fotonlar yollanıyor. Sony’nin yeni geliştirdiği sistemde ise üç boyutlu modelleme için lazer sinyaller kullanılacak. Şirket bu sistemin, kızılötesi sensörlere göre daha yüksek doğruluğa sahip olacağını belirtiyor.

Sony Uzun Mesafeden Yüz Tanıyacak

Sony Uzun Mesafeden Yüz Tanıyacak

Sony’nin geliştirmekte olduğu 3 boyutlu yüz tanıma sensörü, rakiplerine göre çok daha uzun mesafeden çalışabilecek. Yeni sensörler 5 metre mesafeye kadar kullanıcıların yüzünü tanıyabilecek. Buradan bakıldığında bu özelliğin akıllı telefonların yanı sıra otonom araçlar ve robotlar gibi pek çok farklı cihaz üzerinde kullanılabileceğini söyleyebiliriz.

Sony’nin Face ID’den daha iyisini yapacak olması karşısında Apple’ın ne yapacağı ise merak ediliyor. Şirket bu sensörleri piyasaya sürme konusunda oldukça ciddi. Sony’nin 2019 yılının sonuna doğru piyasaya süreceği yeni amiral gemilerinde lazer yüz tanıma teknolojisinin yer alması bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum