Yatırım yapmaya başla!

Sony Gelecek PlayStation Modellerinde ‘Loading’ Ekranını Kaldırmayı Planlıyor

PlayStation’un geliştiricisi Sony, yeni nesil modellerinde yükleme ekranını tamamen kaldırmayı planlıyor.
Sony Gelecek PlayStation Modellerinde ‘Loading’ Ekranını Kaldırmayı Planlıyor

Japon teknoloji devi Sony, uzun yıllardır piyasada yer alan PlayStation modelleri ile oyun pazarında büyük bir yere sahip. Geçen zaman içerisinde yeni modelleri ile PlayStation milyonlarca kullanıcısına daha iyi bir deneyim sunuyor. Oyunlar ve cihazlar geçen zaman içerisinde sürekli gelişmeye devam ediyor. Ancak değişmeyen şeyler de mevcut. Bunlardan başlıcası kullanıcıların oyunlar sırasında karşılarına çıkan yükleme ekranları.

Geliştiriciler bugüne kadar bu süreyi kısaltmak adına daha yüksek donanıma sahip ürünler piyasaya sürdüler. Loading ekranının tamamen kaldırılması bugüne gerçekleşmemiş bu olay. Sony ise başvurusunu yaptığı son patent ile yükleme ekranların tarihin tozlu sayfalarına gömebilir. Ancak bu özellik için biraz beklemek gerekecek.

Sony Yükleme Ekranlarını Kaldırabilir

Sony Yükleme Ekranlarını Kaldırabilir

Konsollarda ve bilgisayarlarda oynamış olduğumuz oyunların öncesinde muhakkak bir yükleme ekranı ile karşılaşırız. Bu ekranların süresi sahibi olduğumuz cihazın donanımsal gücüne ve oyuna göre değişiyor. Sony bu süreyi önümüzdeki günlerde çıkması beklenen PlayStation 5 modelinde epey kısaltıyor.

Cihazda SSD’ye yer verilmesi oyunların yüklenme süresini epey kısaltacak. Ancak daha sonraki PlayStation sürümlerinde bu ekran tamamen ortadan kalkabilir. Sony oyunlardaki yükleme ekranını tamamen kaldıracak bir patentin başvurusunu yaptı. Plan hayata geçerse oyun deneyiminde büyük gelişme olacaktır. Ayrıca Sony bu anlamda bir ilke imza atacaktır.

Şirketten yapılan patent başvurusunda “Akıcı bir oyun için dinamik oyun yükleme yazılımı oraya çıkmıştır. Oyunun ortamındaki sınırlar (bölgeler) saptanmıştır. Yöntemde; oyundaki karakterin pozisyonu sonradan hesaplanır. Oyunda kullanılacak yeni ortam, karakter ‘yükleme sınırını’ geçtiği zaman belleğe yüklenmeye başlanır. Bu sayede kesintisiz bir oynanış elde edilir.” ifadeleri yer alıyor.

PlayStation 5’e Yetişmesi Zor

Sony’nin üzerinde çalıştığı Loading ekranını kaldırma fikrinin yeni çıkacak PS5’e yetişmesi epey zor görünüyor. PlayStation 5’in bu yıl içerisinde ya da önümüzdeki yıl tanıtılmasına kesin gözüyle bakılıyor. Loading ekranı ile ilgili henüz patentin başvuru aşamasında olması bizlere süreçle ilgili fikir veriyor.

Ancak daha sonra geliştirilmesi beklenen PS5 Pro ya da PS6’da oyunlardaki yükleme ekranının tarihe karıştığını görebiliriz. Oyun yükleme ekranları kullanıcıların canını sıkan başlıca etkenlerden birisi olmakta.

Ancak bugünkü teknolojik imkanlar çerçevesinde, yüksek grafik kalitesi ile karşımıza çıkan oyun haritalarının önden yüklenmesi kaçınılmaz. Teknolojide yaşanan hızlı değişim bu alanda da etkisini hissettirebilir ve yeni bir dönem başlayabilir. Tabi bunun için bir süre daha beklemek gerekiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum