Yatırım yapmaya başla!

Sony Kanye West’in Yayımcısı EMI Music Publishing için Servet Ödeyecek!

Sony’den yapılan duyuruya göre yan kuruluşu Sony Corporation of America, EMI Music Publishing’i 1.9 milyar dolara satın alıyor. İşte detaylar;
Sony Kanye West’in Yayımcısı EMI Music Publishing için Servet Ödeyecek!

Satın alma ve birleşmelerin sıklıkla duyulduğu şu günlerde Sony’den de büyük bir hamle geldi. Duyuruya göre Sony Corporation of America, halihazırda ABU Dabi merkezli yatırım şirketi Mubadala’nın konsorsiyumu bünyesinde olan EMI Music Publishing’i satın almak için harekete geçti. Buna göre Sony’nin 1.9 milyar dolar karşılığında konsorsiyumdan % 60.2’lik pay alacağı belirtildi.

Ayrıca Japon şirket Salı günü yaptığı açıklamada; EMI Music Publishing’in çoğunluk hissesini satın almak için toplamda 2.3 milyar dolar ödemeyi umduğunu kaydetti. Anlaşmanın 4.75 milyar dolarlık işletme değerine dayandığı ve Sony’nin 31 Mart 2018 itibariyle EMI’nin 1.359 milyar dolarlık borcunu üstleneceği de ifade edildi.

1974 yılında kurulan Londra merkezli EMI Music Publishing’in satın alımı ile ilgili açıklamada, bunun Sony’nin eğlence portföyünü geliştireceği söylendi.

Sony EMI Music Publishing 1.9 Milyar Dolara Satın Alıyor İlaveten bir temsilci, Sony’nin satın alma işlemini kolaylaştırmak için EMI Music Publishing’teki mevcut hissedarlara 400 milyon dolarlık ekstra ödeme yapacağını belirtti. Sonuçta; Dubai merkezli Mubadala müzik yayımcısının % 60’lık hissesine sahipken, Sony geri kalan bölümü elinde tutuyor.

Bununla birlikte EMI 2012 yılından bu yana Mubadala’nın finansal kolu tarafından yönetiliyor.

Sony Müzik Sektöründe Dev Hamle Ancak anlaşmanın tamamlanması durumunda, Sony’nin şirketin % 90’lık özsermaye payına sahip olacağı ve EMI’nin konsolide bir kuruluş haline geleceği ifade edildi. Sonuçta; 1.9 milyar dolarlık bir rakam verilse de nihai satın alma fiyatının anlaşmanın son aşamasında belli olacak.

Yeri gelmişken; EMI Music Publishing’in bünyesinde iki milyondan fazla şarkıyı barındırdığını da belirtelim.

EMI Music Publishing 2 Milyondan Fazla Şarkının Telif Hakkına SahipKaldı ki bu şarkılar arasında; Carole King, Queen gibi efsanelerin klasikleri dışında; Kanye West, Drake, Sam Smith, Alicia Keys, Pharrell Williams gibi popüler sanatçılarınki de var. Diğer taraftan; Sony ise Sony/ATV ve Sony Music Entertainment gibi yan kuruluşları ile 2.3 milyondan fazla şarkının telif hakkına sahip.

Zaten Wall Street şirketi Jefferies’in analisti Atul Goyal da CNBC’ye yaptığı açıklamada, bunun uzun vadede bol miktarda büyümeyle karşılaşılacak bir alan olduğunu dile getirdi. Müzik yayımcılığı ile halihazırda Sony’nin faaliyet gösterdiği kaydedilmiş müziğin farklı alanlar olduğunu vurgulayan analist, Sony’nin müzik yayımcılığı alanındaki hamlesinin öneminden bahsetti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hisse Senedi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum