Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Sony, Çip ve PlayStation 5 Satışları ile Rekor Yıllık Gelir Açıkladı

Teknoloji devi Sony, çip bölümü ve PlayStation 5 oyun konsolunun satışlarının yardımıyla rekor yıllık gelire ulaştı.
Sony, Çip ve PlayStation 5 Satışları ile Rekor Yıllık Gelir Açıkladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Japonya merkezli teknoloji şirketi Sony, yıllık bilançosunu açıkladı. Şirket çip bölümü ve oyun konsolu PlayStation 5’teki yüksek satışlardan aldığı destek ile rekor yıllık işletme geliri bildirdi. Yıllık gelir 3,06 trilyon Japon yeni olarak açıkladı. Bu yıllık bazda yüzde 35’lik bir artışı temsil ediyor.

Sony, Mart ayında sona eren tam mali yılı için daha önce 1,18 trilyon yen işletme karı ve 11,5 trilyon yen gelir tahmin etmişti. Şirket, kendi rekorunu kırarak 1,21 trilyon yen işletme karı ile kendi tahminini aştı.

Şirket Mart 2024′te sona erecek olan cari mali yıl için satışlarının geçen yıla göre kabaca sabit kalarak 11,5 trilyon yen olacağını tahmin ediyor. Faaliyet karının yıllık yüzde 3 düşüşle 1.17 trilyon yen olacağını tahmin edildi.

Konsol Satışları Tahminleri Aştı

Sony, mali yılda 19.1 milyon PlayStation 5 konsolu sattığını ve 18 milyon olan kendi tahminini aştığını bildirdi. Bu rakam, Sony’nin tedarik zinciri sorunlarıyla karşı karşıya kaldığı bir önceki mali yılda satılan 11,5 milyon PS5’in çok üstünde.

Japon devinin oyun bölümü, yıllık yüzde 27 düşüşe rağmen 250 milyar yen işletme karı getirerek, yıl boyunca en büyük kâr etmenlerinden biri oldu. Mali yıl için, Sony’nin oyun bölümü yıllık yüzde 33 artışla 3,64 trilyon yen gelir getirdi. İş, satışlara göre Sony’nin en büyük kategorisiydi.

Sony, oyun işi için faaliyet karının mevcut mali yıl için 270 milyar yen olacağını tahmin ediyor. Şirket, sanal gerçeklik oyun kulaklığı PlayStation VR 2′nin satışları artırmaya yardımcı olacağını umuyor. Gelecek yıl için donanımdan karlılıkta bir iyileşme görülmesini tahmin ediliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu