Yatırım yapmaya başla!

Bir Sonraki Durgunluk, 2008 Krizi Kadar Kötü Olmayacak

Tüm durgunlukların bir krizi temsil etmediği ve bir sonrakinin 2008 krizi kadar kötü olmayacağı söylendi.
Bir Sonraki Durgunluk, 2008 Krizi Kadar Kötü Olmayacak

ABD’de durgunluk korkuları artıyor ve son krizin anıları bu endişeleri daha da şiddetlendiriyor. ABD 2008’de son kez durgunlukla karşılaştığında, milyonlarca insan işini kaybetmiş, GSYİH büyümesi yavaşlamış ve işletmeler kapanmıştı.

Ancak bütün durgunluklar böyle gerçekleşmez. Bazen ekonomi durgunluk süresince büyüyebilir. Aslında bazı iktisatçılar dünyanın şu anda resesyonda olduğuna ve çoğu insanın bunun farkında dahi olmadığına inanıyor.

Invesco’nun üst düzey portföy yöneticisi Alessio de Longis de “metriklerimizle, küresel bir büyüme resesyonu içindeyiz” diyerek durumu açıkladı.

Küresel Büyüme Resesyonu İçindeyiz 2020’ye girerken büyümenin yavaşladığını ve yavaşlamanın senkronize bir şekilde gerçekleştiğini de bildirdi. Büyüme durgunluğunun, ekonomik büyümenin yavaş olduğu ancak teknik bir durgunluk olacak kadar düşük olmadığı ama işsizliğin arttığı bir durumu ifade ettiği bildirildi.

Büyüme trendininse işsizliği ve enflasyonu istikrarlı bir şekilde sürdüren ortalama büyüme oranı olduğu hatırlatıldı. De Longis, dünya ekonomisinin kabaca yüzde 3’lük bir trendde büyüdüğünü söyledi.

Dünya Bankası’na göre 2018’de küresel GSYİH yüzde 3.04 oranında büyürken IMF, geçtiğimiz günlerde küresel ekonominin bu yıl yüzde 3 büyüyeceğini aktardı.

IMF Küresel Görünüm Düşürüldü Ancak bu sadece bir tahmindi ki ekonomi şu anda daha kötü bir durumda olabilir ve dünyayı bir büyüme durgunluğuna sokabilirdi. De Longis değerlendirmesinde yalnız da değildi.

Charles Schwab Baş Yatırım Stratejisti Liz Ann Sonders, Temmuz ayında verdiği bir demeçte dünyanın üretim durgunluğunda olduğunu söylemişti. Amerika’nın ticaret savaşından hırpalanmış imalat sektöründeki son gerileme, küresel ekonomi için görünümü bozmuştu.

Eylül’de son 10 yılın en düşük seviyesine gerileyen ISM İmalat Endeksi, ekonomik bulaşmanın dünyanın başka yerlerinden ABD’ye yayıldığını öne sürmüştü.

ABD ISM Endişe Artırdı Güçlü tüketici harcamaları ABD ekonomisinin seyrinin devam etmesine yardımcı olsa da ABD’deki büyüme de yavaşlıyordu. Öte yanan Amerika Birleşik Devletleri için küresel bir büyüme durgunluğu, 10 yıl önceki son durgunluktaki gibi milyonlarca kayıp iş yerine daha çok yavaş bir büyüme anlamına gelecektir.

Büyüme durgunluğu, Amerika’nın sözde teknik durgunluğa girdiği 2008’deki gibi bir şey olmayacaktı. En azından uzmanlara ve eldeki verilere göre ABD ekonomisi bundan çok uzak gibi görünüyor. Atlanta Federal Rezerv Bankası’na göre üçüncü çeyrek GSYİH büyümesinin yüzde 1.8 olarak gerçekleşmesi bekleniyor. New York FED ise Ağustos ve Ekim ayları arasında yüzde 2 büyüme öngörüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum