Yatırım yapmaya başla!

Son Verilere Göre Açlık Sınırı 1615 Lira Oldu!

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu tarafından hazırlanan Ocak ayı raporuna göre; 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 1.615 lira, yoksulluk sınırı 5.262 lira olarak belirlendi.
Son Verilere Göre Açlık Sınırı 1615 Lira Oldu!

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) tarafından hazırlanan, temel ihtiyaç maddesindeki fiyat değişiminin aile bütçesinde yarattığı etki ve geçim koşullarını yansıtan “Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması” nın Ocak ayı sonuçları yayımlandı. Rapora göre Türkiye’de 4 kişilik bir aile için 1.615 lira açlık, 5.262 lira ise yoksulluk sınırı olarak belirlendi.

Ocak ayı sonuçlarına göre, 4 kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenebilmesi için ayda en az 1.615 lira kazanması gerekiyor.

Sağlıklı ve dengeli beslenmek için gerekli olan gıda harcamalarının tutarı açlık sınırı olarak tanımlanıyor. 2018 yılında çalışanların alacağı asgari ücretin 1.603 lira olduğunu göz önünde bulundurursak, milyonlarca kişinin açlık sınırında olduğunu söyleyebiliriz.

Son verilerle birlikte her gün haberlerde gördüğümüz, pazar alışverişi yapan insanların şikayetlerini yeniden hatırlayalım. Bırakın dengeli ve sağlıklı beslenmek için gerekli olan et, balık, meyve gibi gıdaları almayı, temel besin maddelerini dahi alamama konusunda yaptıkları isyanda ne kadar haklı olduklarını görebiliyoruz.

4 kişilik bir aile için belirlenen yoksulluk sınırı ise 5.262 lira oldu.

Aylık harcanması gereken minimum tutar Aralık ayına göre 7 lira, geçen yıla göre ise 136 lira artış gösterdi. Yoksulluk sınırına baktığımızda son bir ayda 24 lira, geçen yılın aynı dönemine göre ise 444 liralık bir artış olduğunu görmekteyiz. Evli olmayan bir çalışanın aylık yaşama maliyeti 1.998 lira olarak hesaplandı.

Yapılan araştırmaya göre Ocak ayında, süt ve süt ürünleri fiyatlarında artış görüldü.

Söz konusu fiyatlar birkaç aydır durağan seyrediyordu. Son dönemde yaşanan artışlar mutfak harcamalarına direkt yansıdı. Kırmızı et fiyatlarının yüksek olması konusunda yapılan kampanyalar etkisini olumlu anlamda gösterdi. Dana kıyma fiyatları düştü ancak kuşbaşı fiyatlarında artış oldu.

Canlı Sığır Fiyatları, Grafikleri, Tahminleri, Yorumları için Tıklayın!

Mevsim şartlarının olumlu seyretmesinin etkisiyle yaş meyve sebze fiyatları artış göstermedi.

Ortalama sebze-meyve fiyatları geçtiğimiz ay 4,08 lira iken, Ocak ayında 4,02 lira oldu. Bunda kış şartlarının ağır geçmemesinin payı oldu. Yumurtanın tane fiyatında 7 kuruş azalma oldu. Tereyağı, zeytinyağı, ayçiçek yağı gibi ürünlerin yanında ekmek fiyatlarında değişiklik olmadı.

Buğday Fiyatları, Grafikleri, Tahminleri, Yorumları için Tıklayın!

Fakat geçtiğimiz aylarda ekmeğin gramajının azaldığını hatırlatmadan geçmeyelim. Son olarak pirinç, nohut, fasulye gibi kuru bakliyat fiyatlarında da çok fazla değişkenlik olmadığını görmekteyiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum