Yatırım yapmaya başla!

Son Okumalara Göre ABD Ekonomisi 1Ç19’da %3,1 Büyüdü

Üçüncü ve son okumalara göre; ABD ekonomisi 2019 yılının ilk çeyreğinde yüzde 3,1 büyüdü.
Son Okumalara Göre ABD Ekonomisi 1Ç19’da %3,1 Büyüdü

Son okumalara göre; ABD ekonomisi 2019 yılının ilk çeyreğinde yüzde 3,1 oranında büyüyerek, diğer iki okuma ile eşleşti. Üçüncü ve son okumada da GSYİH’in önceki değerlerle uyumlu bir büyüme kaydettiği sonucu paylaşıldı. İlk okumada, beklenenden daha hızlı büyüdüğü görülen ABD ekonomisine ait GSYİH yüzde 3,2 olarak açıklanmıştı.

İkinci okumada ise resesyon endişelerini azaltan yüzde 3,1 oranı elde edilirken, son okuma sonucu da aynı düzeyde büyümeyi göstedi.

İkinci Büyüme Rakamları Teyit EdildiÇin ile yaşanmakta olan ticaret savaşı nedeniyle ABD ekonomisinin kötüye gittiği ve resesyon belirtileri gösterdiği ifade edildi. Birçok ekonomik gösterge ve tahvil getirilerinin inversiyonu da bunu kanıtladı. Bunlara karşın GSYİH rakamlarının beklentileri aşması ile resesyon beklentileri bir süreliğine rafa kaldırıldı.

ABD ekonomisinde yaşanan düşüşün, geçici olmayan sabit ve özel envanter yatırımlarında aşağı yönlü revizyonlardan kaynakladığı belirtilmişti. GYSİH oranına bu iki iticinin neden olduğu söylenmişti. İkinci okumada elde edilen rakamlar, ihracat ve kişisel tüketim harcamalarında yukarı yönlü revizyonları da yansıtmıştı.

Üçüncü okuma için de sağlıklı büyüme yorumları yapılırken, küresel büyümedeki yavaşlamaya dikkat çekildi.

Sağlıklı Büyüme RakamlarıKüresel büyümenin yavaşlaması ve ABD ile Çin arasındaki güven sarsıcı ticaret savaşının ortasında, ikinci çeyrekte büyümenin keskin bir şekilde yavaşladığına dair işaretlerin arttığı belirtildi. Ticaret Departmanı, ekonomik sağlığın en geniş ölçüsü olan gayri safi yurt içi hasıladaki kazancın, bir ay öncesine göre değişmediğini ifade etti.

Büyümenin bileşenleri, daha güçlü iş yatırımları ve tüketici harcamaları, önceden tahmin edilenden daha yavaş bir şekilde azalırken, hafifçe değişim gösterdi. Ekonomistler, mevcut Nisan-Haziran döneminde büyümenin yüzde 2 ile keskin bir şekilde yavaşladığına inanıyorlar. Trump yönetiminin yüzde 3’ün üzerinde güçlü büyüme beklentilerine karşı koyan bir tahmin olarak, yılın geri kalanında da benzer başarılar gelde etmeyi bekliyorlar.

Son GSYİH okumasıyla birlikte açıklanan haftalık işsizlik başvuruları ise beklenenden fazla artış gösterdi.

Haftalık İşsizlik Başvuruları ArttıDevlet işsizlik yardımları için ilk kez alınan talepler, en son haftada hafif artış gösterdi. Çalışma Dairesi tarafından yapılan açıklamada, 22 Haziran’da sona eren haftada mevsimsellikten arındırılmış veride 10 bin kişilik bir artış gözlendi. Reuters ise 220 bine yükseleceğini tahmin etmişti.

Bir önceki haftalık başvuruları ise 217 bin kişiye revize edilirken, ilgili haftanın başvuruları 227 bin olarak hesaplandı. Dört haftanın hareketli ortalamaları, işgücü piyasası eğilimlerinin haftalık volatilitesini artırmasıyla daha iyi bir önlem olarak kabul edildiğinde, önceki hafta 219 bin iken 221 bin 250 kişiye yükseldi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum