Yatırım yapmaya başla!

Son Çeyrekte En Yüksek İstihdam Beklentisi İlaç Sektöründe

ManpowerGroup 2017 yılının son çeyreğine ilişkin istihdam araştırması sonuçlarını yayınladı. Araştırmanın tüm ayrıntıları haberimizde...
Son Çeyrekte En Yüksek İstihdam Beklentisi İlaç Sektöründe

ManpowerGroup, 1001 işverenin yer aldığı bir araştırma yaptı. 2017 yılının son çeyreğini kapsayan İstihdama Genel Bakış Araştırması‘na göre; Türkiye’deki işverenler 4. çeyrekte istihdam hızında değişme beklemezken, en fazla işe alım beklentisi %26 ile ilaç sektöründe oldu.

2017 yılının Ekim-Aralık aylarını kapsayan dönemde istihdamda, işverenlerin %19’u artış, %11’i düşüş olacağı tahmininde bulundu.

Ankete katılan %68’lik büyük kısım istihdam hızının değişmeyeceğini düşünüyor. ManpowerGroup araştırmasına katılan işverenlerin %2’lik kısmı ise herhangi bir fikir beyanında bulunmadı. İşverenlerin işe alım beklentileri bir önceki çeyreğe göre %4 oranında azalırken, 2016 yılının aynı dönemine kıyasla %2 artış gösterdi.

2017 yılının son çeyreğinde 11 sektörün 9’unda istihdam seviyesinde artış bekleniyor.

Araştırmada yer alan sektörler arasında en yüksek istihdam beklentisi ise %26 ile ilaç sektöründe oldu. Diğer sektörlerden; madencilikte %17, toptan ve perakende ticaretinde %15, ulaşım, depolama ve iletişimde %14, tarım, ormancılık ve hayvancılıkta %13, gaz ve su hizmetleri ile sigorta, finans, gayrimenkulde %12 ve son olarak kamuda %11 oranında istihdam artışı bekleniyor.

İşverenlerin işe alım beklentisi, yılın üçüncü çeyreğine göre 11 sektörün 7’sinde zayıfladı.

Sektörel bazda bakıldığında işe alım beklentisinde en büyük azalma %19 ile restoran ve otelcilikte oldu. Bunu takiben gaz ve su hizmetlerinde %14, inşaatta ise %12 oranında bir azalma olduğu bildirildi.

Söz konusu dönem için istihdam artışının en fazla olacağı bölgeler %17 ile Marmara, %16 ile İç Anadolu oldu.

Araştırmaya göre, işverenler istihdamın Karadeniz bölgesinde %8, Ege ve Akdeniz’de %7 oranında artış göstereceğini tahmin ediyor. Araştırma sonuçlarına genel bir yorum yapan Manpower Türkiye Genel Müdürü Reha Hatipoğlu; siyasi belirsizliklerle dolu bir yıl olduğunu ancak Türkiye ekonomisinin %5,1 oranında büyüme kaydettiğini dile getirdi. Ekonomik görünümdeki olumlu gelişmelerin, bir süredir ertelenen yatırımların yolunu açacağını söyleyen Hatipoğlu, bu sayede iş arayanlara da yeni fırsatlar doğacağını bildirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum