Yatırım yapmaya başla!

Son 5 Yılda Ar-Ge Departmanında Çalışan Kadın Sayısı %55,9 Arttı!

Ar-Ge'de çalışan kadın personellerin sayısı son 5 yıl içinde %55,9 yükseldi. Bu rakam söz konusu birimde istihdam edilenlerin oranında artış kaydedildiğini ortaya çıkardı.
Son 5 Yılda Ar-Ge Departmanında Çalışan Kadın Sayısı %55,9 Arttı!

Türkiye’de Ar-Ge için yapılan harcamaların arttığı bir dönemde, bu alanda çalışanların sayısı da arttı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden edinilen bilgiye göre, 2014-2018 yıllarında araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) birimlerinde çalışan personellerin sayısında artış meydana geldi.

Veriler, tam zaman eş değer türünden özel sektör, kamu ve yüksek öğretim kurumlarının Ar-Ge bölümünde istihdam edilenlerin sayısında söz konusu dönemde %49,1 artışla 172 bin 119’a ulaşıldığını söyledi.

Bilindiği gibi Türkiye’de kadınların istihdamının artırılması için çok sayıda faaliyet yürütülüyor. Bu çabalar kapsamında Ar-Ge biriminde çalışan kadın personel sayısında da artışlar kaydediliyor.

Kadın İstihdamı Faaliyetleri ArtırılıyorEdinilen bilgiye göre Türkiye’de son 5 yıl içinde özel sektör, kamu ve yüksek öğretimlerin Ar-Ge bölümünde çalışan kadın personellerin sayısı %55,9 artış kaydetti. Böylelikle 2018 yılı sonundan itibaren sayı 54 bin 308’e ulaştı. Bu rakam 2014 yılında 34 bin 826 olarak kaydedilmişti. Bu birimde çalışan kadınların sayısı, 2018 yılındaki toplam Ar-Ge personeli sayısının %31,6’sına denk geldi.

2018 yılında Ar-Ge’de görev alan kadınların %49’luk kısmını oluşturan 26 bin 674 kişi mali ve mali olmayan şirketlerde çalıştı. %45’lik kısmını oluşturan 24 bin 430 kişi ise yüksek öğretim kurumlarında ve %5,9’una denk gelen 3204 kişi ise kamuda görev aldı. Ulaşılan bu veriler, Ar-Ge bölümünde çalışan kadın sayısının en fazla özel sektörde bulunduğunu gösterdi.

Konuyla ilgili konuşan Teknoloji, Araştırma-Geliştirme, Bilim ve İnovasyon Derneği Başkanı Nuray Başar, son zamanlarda kadınların özellikle mühendisliğe ilgisinin arttığını belirtti.

Dernek Başkanı Nuray BaşarBaşar, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Ar-Ge departmanındaki kadın istihdamına önem verdiğini vurguladı. Bakanlık tarafından sağlanan destekler sayesinde istihdam oranlarında artış olduğunun altını çizdi.

KOSGEB’in sunduğu girişimcilik destekli avantajlar sayesinde Türkiye’deki kadınların bilişim, teknoloji, tasarım gini farklı alanlarda iş yeri açması sağlandığını söyledi. Başar, iş hayatına atılmak isteyen çoğu kadının üniversite mezunu olması nedeniyle nitelikli iş gücünde kadın personel sayısının yükseldiğini ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum