Yatırım yapmaya başla!

Son 3 Yılda Kaza Yaşanmayan İşyerlerine Prim Teşviki Uygulanacak

Son üç yıl içerisinde ölümlü veya sürekli iş görmezlikle sonuçlanan iş kazası yaşanmamış işyerlerinde, işverenlere işsizlik prim teşviği uygulanacak. Detaylar şöyle…
Son 3 Yılda Kaza Yaşanmayan İşyerlerine Prim Teşviki Uygulanacak

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yeni bir uygulamanın duyurusunu yaptı. Yeni uygulanmaya başlanan teşvik sistemine ilişkin usul ve esasları düzenleyen tebliğ yayımlandı. Buna göre çok tehlikeli sınıfta yer alan ve son üç yılda iş kazası meydana gelmeyen işyerlerinde, işverenin ödemesi gereken işsizlik sigortası priminin yarısının alınmayacağı bildirildi. Teşvikten yararlanacak olan işverenler işçi başına aylık 25,58 – 191,85 lira arasında daha az prim ödemiş olacak.

1 Ocak 2019 tarihinden itibaren başlayan teşvik uygulaması, herhangi bir kazanın meydana gelmesi halinde sona erecek.

Söz konusu uygulamanın detaylarına değinecek olursak; çok tehlikeli sınıfta yer alan, 10’dan fazla çalışanı bulunan, son üç yılda ölümlü veya sürekli iş görmezlikle sonuçlanan iş kazası meydana gelmeyen işyerlerinde, işverenlere prim teşviki imkanı sunulacak.

Teşvikten yararlanmak için 1 Ocak 2016 ile 31 Aralık 2018 tarihleri arasında ölümlü veya sürekli iş görmezlikle sonuçlanan iş kazasının yaşanmaması şartı bulunuyor. Bu süre zarfında iş kazası meydana gelmeyip de uygulamadan yararlanmaya hak kazananlara 1 Ocak 2019 ile 31 Aralık 2021 tarihleri arasında, üç yıl boyunca prim indirimi yapılacak.

Teşvikin devamı için gelecek yıl yani indirim süresince de ölümlü veya sürekli iş görmezlikle sonuçlanan iş kazasının yaşanmaması gerekiyor.

2016 yılının Ocak ayında kurulan ve bugüne kadar iş kazası yaşanmamış işyerleri teşvikten yararlanabilirken, 2016 yılının Şubat ayından sonra kurulan işyerleri gerekli şartları sağlaması halinde 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren teşvikten yararlanmaya başlayacak. Bir diğer ve önemli şart ise; İSG-KATİP’e kayıtlı onaylanmış, devam eden iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin verilmesine ilişkin iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi ile yapılmış bir sözleşmenin bulunması.

İş kazalarının hepsi Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirildiği için teşvikten yararlanmak isteyenlerin başvuru yapması gerekmiyor.

SGK tarafından kaydedilen iş kazaları incelenerek hangi işyerlerinin uygulamadan yararlanacağı otomatik olarak belirleniyor ve başlatılıyor. Yani ek olarak bir başvuru şartı bulunmuyor. Öte yandan işveren teşvikten yararlanma hakkını kaybedip kaybetme konusunu kendisi takip edecek.

İşyerinin tehlike sınıfının değişmesi, işyeri hekimi veya isg uzmanının değişmesi durumlarını da SGK’ya haber vermekle yükümlü olacak. Eğer meydana gelen iş kazaları bildirilmez ya da geç haber verilirse, o işyerine beş yıl süreyle teşvik yasağı konulacak. Ek olarak iş kazasının meydana geldiği tarihten itibaren primler ve gecikme zammı faiziyle birlikte istenecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum