Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Solana Çift Haneli Kayıplar Yaşıyor! Oyun Dışı mı Kalacak?

FTX borsasının çökmesiyle başlayan süreç, tüm kripto evrenini olumsuz etkilese de bu durumdan en çok etkilenenlerin başında gelen Solana için işler kötüye gitmeye devam ediyor!
Solana Çift Haneli Kayıplar Yaşıyor! Oyun Dışı mı Kalacak?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Solana, FTX kripto borsasının çöküşünden bu yana iç karartıcı bir düşüş trendinde. Tüm zamanların en yüksek değerinin büyük bir bölümünü şimdiden kaybetmiş durumda olan kripto para birimi üzerindeki şiddetli baskı henüz sona ermiş gibi görünmüyor.

Son yedi gün içinde, dijital varlığın kayıpları arttı ve fiyat tek haneli bölgeye kadar çekildi. SOL, tam dokuz gündür kırmızı mum görünümü veriyor ve bu aşamadan sonra işlerin hangi noktaya varabileceğini kestirmek mümkün değil!

Solana’nın Haftalık Kaybı Yüzde 26’yı Buldu!

Kripto veri takip ve analiz sitesi Coinmarketcap’e göre, Solana’nın fiyatı yalnızca son yedi gün içinde yüzde 25’e yakın düştü. Bu kayıplar, kripto sektöründe yaşanan genel ayı piyasası eğilimiyle aynı doğrultuda görünse de en büyük desteği olan FTX’in çöküşünün, dijital varlığa olan inancı azaltması Solana üzerinde ek baskı oluşturuyor.

2022’ye damga vuran kripto kişiliklerinden Sam Bankman-Fried, bilindiği üzere FTX ve Alameda Research aracılığıyla Solana ekosistemine büyük miktarda fon akıtmıştı. Bu durum, geriye dönüp bakıldığında ağın neden bu kadar kısa sürede bu denli büyüme gösterdiğini ortaya koyuyor. Ancak, tüm bu para kaynakları bittiğinde, ağ duruma ayak uydurmakta zorlandı.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Ayrıca, James Spediacci’nin Twitter hesabı üzerinden iddia ettiği üzere, ağdaki birçok geliştirici etkinliği aslında sahteydi. Spediacci, CoinDesk’ten bir rapora atıfta bulunarak, SOL üzerinde çalışan stablecoin borsası Sabre ve DeFi protokolü Sunny’nin, Solana blok zincirinde kilitlenen toplam değerin yaklaşık yüzde 70’ini oluşturduğunu ve Macalinao kardeşler tarafından işletildiğini öne sürdü.

GCM Yatırım Banner

Bunların hepsi ortadan kalktığında ve ekosisteme Bankman-Fried tarafından yeni para enjekte edilmediğinde, Solana’nın artık kendi yarattığı bir serbest düşüş içinde olduğu görülüyor.

Bunun yanı sıra Matrixport, 30 Aralık’ta tüm Solana ürünlerini listeden çıkaracağını duyurdu ve zaten zor durumda olan ağa ciddi bir darbe daha indirdi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @WuBlockchain

SOL Tek Hanelerden Kurtulacak mı?

Bu hafta, SOL fiyatı neredeyse iki yıldır ilk kez 10 dolar seviyesinin altına düştü. Şu anda, boğa piyasasına geçiş yapmadan önce tek haneli fiyatları son kez gördüğü Şubat 2021’den bu yana en düşük noktasında oturuyor.

Bununla birlikte, dijital varlık bu derece gevşemişken bile düşüşün bitmesi pek olası değil. Her zaman akıllarda tutulması gereken bir şey, kripto para birimlerinin ilk ayı döngüsünde ne denli kötü performans gösterdiğidir. Hatta Bitcoin ve Ethereum bile bu durumdan muaf kalamamıştır. Ancak SOL’u diğerlerinden ayıran bir şey varsa, o da düşüşünü çevreleyen faktörlerdir.

Bitcoin ve Ethereum gibi dijital varlıklar, ilk ayı piyasalarında yüzde 90’dan fazla düştükten sonra bile pazarda hala yeterli desteğe ve inanca sahipken, Solana şu an için inancını korumakta zorlanıyor. Önde gelen NFT projeleri DeGods ve yOOts’un Solana’dan, Ethereum ve Polygon’a taşındığı gerçeği bile ağı çevreleyen duyarlılığın ne kadar olumsuz olduğunu göstermektedir.

SOL Tamamen Oyun Dışı mı? Umut Var mı?

Yine de bu durum, SOL’un tamamen oyun dışı olduğu anlamına gelmez. Kripto evreninde bugüne kadar çok daha şaşırtıcı iyileşmeler oldu ve kripto para her şeye rağmen olumsuz koşullarda olsa da medyada popüler olmaya devam ediyor.

Bir sonraki boğa piyasası, kripto kışında hayatta kalmayı başarabilmesi halinde dijital varlık için çok fazla umut vadedebilir.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın