Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Soğuk Savaşın Yeni Yüzü; ABD ile AB Arasındaki Ticari Çatışma!

Soğuk Savaşın Yeni Yüzü; ABD ile AB Arasındaki Ticari Çatışma!

ABD ve Avrupa arasında son aylarda adı konulmamış bir savaş yaşanıyor. Dünyanın en önemli ticari merkezleri arasındaki bu savaş, hem küçük hem de büyük yatırımcıları bir hayli tedirgin ediyor. Artık sadece Orta Doğu coğrafyasında savaşlar, top ve tüfek eşliğinde gerçekleşir hale geldi. Değişen ve gelişen dünya düzeni içerisinde, politik çekişmeler ve ekonomik kaygılar her geçen gün artmakta. Her bireyin kendine özgü tüketim çılgını olmaya başladığı konjonktür içerisinde dev şirketler, kendi sektörleri içerisinde dev olmayı hedefliyor ve rakiplerini türlü oyun ve kumpaslarla yok etmeye çalışıyor.

Bu yazımızda Avrupa ve ABD arasında yaşanan ve soğuk savaş yıllarını anımsatan bir çekişmenin perde arkasını inceleyeceğiz. Dünya devi şirketlerin, farklı coğrafyadaki rakiplerini yok etmek adına devletin mihenk taşı olarak adlandırılan hukuku kullanmaktan hiç çekinmediğini görecek ve ABD ile Avrupa arasındaki ticari çatışmanın şiddetine şaşıracaksınız…

ABD ve Avrupa Arasındaki Ticari Çatışma Nasıl Başladı?

ABD ve Avrupa Arasındaki Ticari Çatışma Nasıl Başladı?Avrupa ve ABD arasındaki çatışmanın temeline inmeye başladığımızda Avrupa Birliği’nin temelinin atıldığı 1951 yılına gitmekte yarar var. O yıllarda Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu’nun (AKÇT) kurulma amacı, dev güçlerin soğuk savaş ile mücadelesi esnasında Batı Avrupa ülkelerini tek bir çatı altında toplamaktı. Yani dünyanın iki süper gücü olarak kabul edilen, ABD ve Rusya’nın birbirleriyle mücadelesi esnasında asıl hedef; önde gelen Avrupa ülkelerinin kömür ve çelik endüstrilerinin yönetimini bir araya getirerek ticari bir güç oluşturmaktı. Devamında gelen anlaşmalar ile Avrupa Birliği resmi olarak şimdiki haline büründü.

Rusya ile biten soğuk savaş yıllarının ardından süper güç olarak dünyaya hükmeden ABD, farkında olmadan kendine yeni bir rakip yaratmıştı. Rakibin adı ise Avrupa Birliği’ydi. İkinci Dünya Savaşı’nın ardından sanayileşme mücadelesinde ABD’den geri kalmayan Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, kendin üret ve kendin tüket politikalarıyla kısa süre içerisinde kalkınma hedeflerini başarıyla gerçekleştirdiler. Hammadde ithalatıyla, geliştirilmiş ürünler ihraç eden ABD ise o yıllardan bu zamana kadar AB üyesi ülkelerle istediği ticaret dengesini bir türlü yakalayamadı. İkinci Dünya Savaşı sonrası başlayan ticari mücadele, günümüze kadar hız kesmeden devam etti.

Ticari Çatışmanın Nedeni Ne?

Ticari Çatışmanın Nedeni Ne?ABD ve Avrupa arasındaki çatışmanın nasıl başladığını yazımızın başında belirtmiştik. Çatışmanın temel nedeni; ekonomik kaygılar ve daha çok pazara sahip olmak. Gelişmekte olan ülkeler üzerinde ekonomik üstünlük kurmayı hedefleyen ABD ve AB ülkeleri, en büyük rakip olarak birbirlerini görmekteler. Hatırlanacağı üzere ABD ve AB, 2013 yılında Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı Anlaşması (TTIP) için görüşmelere başlamıştı. Bu anlaşmanın temel prensipleri ise iki ekonomi arasında gümrük vergilerinin sıfırlanmasını ve gümrük dışı engellerin azaltılmasını amaçlamaktaydı.

Yaklaşık üç yıldır ABD ve AB arasında bu görüşmeler hız kesmeden devam ediyor. Henüz net bir sonuç alınmamış olsa da iki ekonomi arasında epey yolun kat edildiği görülüyordu. Ancak Temmuz ayında gerçekleştirilen 14’üncü görüşme turunda yeni bir kriz oluştu. AB tarafı, özellikle üretimde standartları yüksek tutmayı hedeflediğini belirtmekteydi. Lakin ABD, bu standartları ciddiye almadığını ve AB’den gümrük duvarını indirmesini istemişti. Böylelikle iki büyük ekonomi arasında yeni bir kriz oluşmuştu. Taraflar bu görüşmede birbirilerinin isteklerini kabul etmediler ve geri adım atmadılar. Yaşanan bu gelişmeler, ticari çatışmanın fitilini ateşlemiş oldu. Böylelikle iki ekonomi arasında, şirketlerin de katılımıyla adeta bir soğuk savaş başlamış oldu. AB’de faaliyet gösteren ABD şirketlerine yönelik hukuki yaptırımların başlamasına, ABD tarafından da yanıt gecikmedi ve ticari çatışmalar, hukuki yaptırımlarla yepyeni bir boyut kazandı…

Apple’a 13 Milyar Euro’luk Vergi Cezası!

Apple’a 13 Milyar Euro’luk Vergi Cezası!Temmuz ayında gerçekleşen 14’üncü TTIP anlaşmasından da sonuç alınamamasının üzerine AB tarafı, çatışmanın fitilini yeniden alevlendiren hamleyi hayata geçirmişti. Müzakerenin üzerinden bir ay geçmesinin ardından AB Komisyonu, Ünlü teknoloji devi Apple’ın İrlanda hükümeti ile gizli bir anlaşma gerçekleştirdiğini tespit etmiş ve bu doğrultuda Apple’ın İrlanda’ya 13 milyar Euro vergi cezası ödemesine hükmetmişti. AB Komisyonu almış olduğu bu kararla ilgili olarak o dönem yaptığı açıklamada; İrlanda hükümeti ile yapılan gizli anlaşmaların artık gün yüzüne çıktığını ve böylesine gizli anlaşmalar ile Apple’ın vergi kaçırdığını ifade etmişti. Ayrıntıların yer aldığı haberimize buradan ulaşabilirsiniz. Böylelikle taraflar arasındaki ticari çatışmalar yepyeni bir boyut kazanmış ve hukuki süreçler başlamış oldu.

ABD, Deutsche Bank Üzerinden AB’ye Meydan Okudu

ABD, Deutsche Bank Üzerinden AB’ye Meydan OkuduAB’nin Apple’a verdiği şok rekor cezasının ardından ABD de kolları sıvamıştı. İki büyük ekonomi arasındaki ticari çatışmanın yeni bir boyut kazanmasının ardından, ABD cevap vermekte gecikmedi. Eylül ayında alınan kararla ABD Adalet Bakanlığı, Almanya merkezli Deutsche Bank’a 14 milyar dolarlık vergi cezası kestiğini açıklamıştı. Kararla ilgili olarak ABD Adalet Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada; 2009 yılında mortgage krizi esnasında mudilerine gelişigüzel kredi vererek, manipülasyon yaptığı belirtilen Deutsche Bank’ın vergi cezasına çarptırılmasının kararlaştırıldığı dile getirilmişti. Bu karar sonrası ABD’nin de ticari savaşla ilgili net tutumu, gün yüzüne çıkmış oldu. AB tarafından gelen hukuki yaptırıma aynı tonda cevap veren ABD, iki ekonomi arasındaki iplerin iyiden iyiye gerilmesine neden oldu.

AB’nin Son Kurbanı McDonald’s!

AB’nin Son Kurbanı McDonald’s!İki büyük ekonomi arasında devam eden ticari çatışmaların, hukuki boyutlara taşınmasının ardından kuşkusuz ki en büyük zararı küresel çapta faaliyet gösteren dev şirketler gördü. Silikon vadisinin en büyük şirketlerinden olan Apple’ın ödeyeceği vergi cezası ve dünyanın en saygın bankalarından olan Deutsche Bank’ın zedelenen imajının ardından sıra, gıda devi McDonald’s’a gelmişti. AB Komisyonu ticari çatışmaların kızıştığı günlerde ABD’nin gıda penceresinden dünyaya açılan ünlü firması McDonald’s’ı hedef almıştı. Eylül ayının sonlarına doğru AB Komisyonu, ünlü fast food zinciri McDonald’s’ı 560 milyon dolarlık vergi cezasına çarptırmıştı. Komisyon kararla ilgili olarak yaptığı açıklamada; McDonald’s’ın Avrupa genel merkezi olarak bilinen Lüksemburg’da, AB yasalarına göre yüzde 30 olarak belirlenen kurumlar vergisinin yalnızca yüzde 1,49’unu ödediğini ve bu doğrultuda vergi cezasına çarptırılmasına karar verildiğini ifade etmişti. Konuyla ilgili tüm detayların yer aldığı haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızda sizler için 1950’li yıllarda, yani İkinci Dünya Savaşı’nın ardından başlayan ve özellikle bu yıl gün yüzüne çıkan soğuk savaşın detaylarını derledik. Belki de birçoğumuzun dikkatini çekmeyen bu ticari çatışmalarda taraflar, kuşkusuz mevcut pozisyonlarını geliştirmek ve pazar mücadelesinde geri düşmemek istiyorlar. Hedef ise gelişen ülke pazarlarına yönelik ticari üstünlüğü elde etmek. Ancak günümüz şartları içerisinde bu durum kolay kabul edilebilir bir husus değil. Yazımızın içeriğinde de belirttiğimiz gibi TTIP maddeleri çerçevesinde ABD ile AB arasındaki görüşmeler, 2013 yılından bu yana devam ediyor. Henüz bir sonuç alınabilmiş değil fakat iki ekonomi arasındaki iplerin gerildiği hepimizin malumu. Ticari çatışmalara hukuki yaptırımların da dahi olmasıyla birlikte, restleşmelerin süreceği apaçık ortada. Yani ilerleyen günlerde daha birçok şirketin vergi cezasına çarptırılacağını bekleyebiliriz. Milenyumun şahitlik ettiği soğuk savaşın sonuçlanması ise TTIP kapsamında resmi imzaların atılacağı güne kadar sürecektir…Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum