Yatırım yapmaya başla!

Soğuk Hava Depolarında Bekleme Şartının Kalkmasıyla Çin’e Kiraz İhracatı Arttı

Çin’e giden kirazların günlerce soğuk hava depolarında bekletilme uygulamasının kaldırılmasıyla, ihracatta artış oldu. Temmuz’da Türkiye’den 3,3 milyon dolarlık kiraz Çin’e ihraç edildi.
Soğuk Hava Depolarında Bekleme Şartının Kalkmasıyla Çin’e Kiraz İhracatı Arttı

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) Yönetim Kurulu Başkanı Hakkı Bahar, Temmuz ayına ilişkin ihracat rakamlarını açıkladı. Isparta’nın ihracat oranını artırma konusunda en başarılı illerden biri olduğunu söyleyen Bahar, bunda kiraz başta olmak üzere yaş meyve ve sebzenin önemli payı olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz ay Çin’e yapılan kiraz ihracatında, 16 gün soğuk hava deposunda bekleme şartı kaldırıldı. Söz BAİB Yönetim Kurulu Başkanı Bahar da alınan bu kararın etkisiyle kiraz ihracatında artış olduğunu belirtti. Ülkemizden Çin’e yapılan kiraz ihracatının 3,3 milyon dolarlık değere sahip olduğu bilgisini verdi.

Gülleri ve son yıllarda lavantalarıyla meşhur olan Isparta’nın Temmuz ihracatında %14’lük artış oldu.

Isparta İhracatı2018’in Temmuz ayında 30 milyon 480 bin dolar olan Isparta ihracatı bu yılın aynı döneminde 34 milyon 786 bin dolara yükseldi. Yılın ilk yedi ayında yapılan ihracat ise 170 milyon 167 bin dolardan 179 milyon 997 bin dolara çıktı. Bu ilden yapılan ihracatta en fazla payı yaş meyve-sebze ve kimya ürünleri oluştururken, en çok Çin, Almanya ve Özbekistan’a satış yapıldı.

BAİB Yönetim Kurulu Başkanı Hakkı Bahar, söz konusu dönemde en fazla ihracat artışının %14,5 ve 28 milyon 872 bin dolarla Çin Halk Cumhuriyeti‘nde olduğunu söyledi. Onun hemen ardında ise 21 milyon 597 bin dolar ile Almanya’nın ve 17 milyon dolar ihracatla Özbekistan’ın yer aldığını dile getirdi.

Soğuk hava deposu yerine fumigasyon uygulamasının başlamasıyla kiraz ihracatında da artış oldu.

Çin Kiraz İhracatıSöz konusu dönemde Çin’e ülkemizden 3,3 milyon dolarlık kiraz ihracatı yapıldığını söyleyen Bahar, Batı Akdeniz’den ise 1 milyon 897 bin 950 dolar tutarında ihracat yapıldığını belirtti. Geçen yıl Çin’e yollanan kirazların günlerce soğuk hava depolarında bekletildiğini, bunun ise ürünün kalitesini düşürdüğünü dile getiren Bahar, uygulamanın kaldırılmasıyla ihracatın arttığını belirtti.

BAİB Başkanı Bahar, Temmuz ayında Isparta’dan 6 milyon 900 bin dolar ile yaş meyve sebze ihracatı yapıldığını söyledi. Bu sektörde %90 oranında artış olurken, onu 6 milyon 436 bin dolar ile madencilik sektörünün ve 6 milyon 42 bin dolarla kimya sektörünün izlediğini açıkladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum